Vila Tugendhat

Vila Tugendhat | foto: Radek Miča

Zelení: Za zpackané výběrové řízení na opravu vily Tugendhat může Duchoň

  • 8
Zastupitelé za Stranu zelených pátrali po tom, kdo před šesti lety zpackal výběrové řízení na projekt opravy vily Tugendhat, při kterém byl porušen zákon o zadávání veřejných zakázek.

"Politickou odpovědnost nese bývalý brněnský primátor Petr Duchoň (ODS)," sdělil dnes výsledky "soukromého vyšetřování" na radnici náměstek primátora Martin Ander (SZ).

Odůvodňuje to tím, že Duchoň v roce 2003 zcela ignoroval námitky skupiny architektů, kteří skončili ve výběrovém řízení na druhém místě, tedy Jana Sapáka, Ludvíka Gryma a Jindřicha Škrabala.

"Ti už tehdy upozorňovali na to, že rada porušila zákon, a argumentovali stejně jako později krajský soud, který jim dal za pravdu," popsal Ander.

Duchoň totiž architektům na několikastránkový dopis popisující, proč nemohlo zakázku vyhrát sdružení Omnia, odpověděl už po čtyřech dnech jednou větou. "Napsal jim, že jejich námitky zamítá. Bez důvodu, bez analýzy," podotkl Ander.

Duchoň: Zelení zastírají vlastní neschopnost

Duchoň, který je nyní europoslancem, odpověděl na obvinění protiútokem. "Prohlášení zelených jen říká podívejte se, nemáme výsledky vlastní práce, a tak hodíme bláto na někoho jiného. To je smutné,"  komentoval to.

A dodal, že nebyl členem výběrové komise, která posuzovala nabídky firem. "A neměl jsem tedy možnost projevit svůj názor, musel jsem respektovat, co komise doporučí. Mrzí mě, že to takhle dopadlo a hlavně že vila Tugendhat ještě stále není opravená," řekl Duchoň.

Toho se zastali i lidovci, kteří s ODS v minulém období vládli v koalici a kteří sedí na radnici i dnes po boku Strany zelených.

"Samozřejmě že primátor nese odpovědnost za všechno, co v době jeho vlády událo. Ale na druhou stranu, primátor tehdy postupoval na základě odborných informací, které mu poskytli odborníci. A jestli mu je poskytli špatně, je to jiný problém. Po bitvě je každý generál a je jednoduché kritizovat něco, co se stalo před lety, a říkat, jak se to mělo udělat," uvedl zastupitel za KDU-ČSL Jan Holík, který byl v minulém období náměstkem primátora pro kulturu.

To, že úplně první chybu ve výběrovém řízení udělali už "odborníci" z investičního odboru, uznává i Ander. "Měli přijít na to, že Omnia nemá potřebné oprávnění," řekl.

Sdružení Omnia, které výběrové řízení za deset milionů korun vyhrálo, se totiž vůbec nemělo procesu účastnit. Nesplňovalo totiž odborné podmínky. Sapák a spol. kvůli tomu napadli udělení zakázky u soudu a ten konstatoval, že došlo k porušení zákona o výběrovém řízení.

"Chybu udělala výběrová komise i komise pro otevírání obálek. Měli to zkontrolovat. To neudělala ani rada města. Ale ta na to ani přijít nemohla, protože podklady, které dostala, byly žalostné," popsal Ander.

Upozornil také na fakt, že poslední platba Omnii odešla z magistrátu až poté, co bylo jasné, jak soud rozhodl. "Navíc narychlo, tři dny před zastupitelstvem, kdy se vyměnila politická garnitura," uvedl Ander.

Zelení ale s informacemi, které včera zveřejnili, nebudou dál pracovat, například podávat trestní oznámení. "O tom by se dalo uvažovat, kdyby městu vznikla nějaká škoda. A to se zatím neprokázalo. Šlo nám jen o to, aby kauza nevyšuměla do ztracena. Chtěli jsme jasně říct, kdo nese politickou odpovědnost," vysvětlil Ander.

K práci na vlastní pěst se zelení rozhodli poté, co se odmítl touto věcí zabývat kontrolní výbor. Ten sice prověřoval, kdo za špatné výběrové řízení může, ke konkrétním závěrům ale nedošel.

Zastupitelka za zelené Eva Slavíková proto navrhovala dopracování kontrolní zprávy, její žádost ale neprošla. Pro totiž hlasovala jen ona a komunista Pavel Březa. Tři členové ODS se zdrželi hlasování. Ti také nedávno Slavíkovou vyzvali, aby na post v kontrolním výboru rezignovala, protože zveřejnila, kdo jak hlasoval.

"Řekli mi, že ke mně nemají důvěru a že moje jednání bylo neetické. Ale já si myslím, že lidé mají právo vědět, jak který zastupitel hlasuje," uvedla včera Slavíková s tím, že odstoupit nehodlá.