Projekt polikliniky pro železničáře u kolejí v brněnských Štýřicích nebyl nikdy...

Projekt polikliniky pro železničáře u kolejí v brněnských Štýřicích nebyl nikdy dotažen do konce. Budovu teď chce město nechat zbourat. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

V poliklinice se měli léčit železničáři. Jenže už pětadvacet let chátrá

  • 13
Měli se tam léčit železničáři, místo toho čtvrt století chátrá. Už letos ale možná budovu nedostavěné železniční polikliniky u řeky Svratky nedaleko AZ Toweru získá město. Ruina pak zmizí, o další budoucnosti místa rozhodne urbanistická soutěž.

„Pokud s tím budou zastupitelé v únoru souhlasit, měla by vláda někdy v březnu rozhodnout o prodeji městu. Pak se začnou připravovat kupní smlouvy, takže optimistický odhad je, že města by mohla být budova a okolní pozemky někdy v druhé polovině roku,“ popsal náměstek brněnského primátora Martin Ander (Strana zelených).

Cena by se měla pohybovat kolem 10,5 milionu korun.

O budovu nedostavěné polikliniky na břehu řeky Svratky mezi zahrádkářskými koloniemi a odstavnými kolejišti nedaleko Štýřického nábřeží usilovali už bývalí radní. V říjnu 2014 schválili záměr koupit její torzo za 9,3 milionu korun od Správy železniční dopravní cesty.

Jednání se pohnula až letos

Pozemky, kde budova stojí, měly sloužit pro infrastrukturu přesunutého vlakového nádraží, například pro novou tramvajovou smyčku. Jednání se ale pohnula až letos.

„Koupi jsme dojednávali už v létě 2014. Je to rozhodně dobrý počin, ať už bude nádraží stát kdekoliv,“ myslí si bývalý náměstek primátora Robert Kotzian (ODS). Podle něj bude zřejmě nejhospodárnější zchátralou budovu strhnout.

S tím souhlasí i nynější náměstek Ander. „Nemáme zájem o ruinu, ale z hlediska rozvoje města je důležité mít tyto pozemky ve svém vlastnictví, ať už dopadne debata o poloze nádraží jakkoliv,“ řekl Ander.

Podle něj má lokalita, u které začíná oblíbená bruslařská a cyklistická stezka do Modřic, obrovský potenciál pro volnočasové využití. Ale politici budou teprve přemýšlet, co s nevyužitým prostorem podniknou.

Napovědět jim má také právě probíhající urbanistická soutěž na podobu Jižního centra, tedy celé rozsáhlé lokality na jih od nynějšího hlavního vlakového nádraží.

Přihlášených je do ní bezmála šedesát návrhů, některé ze zahraničí. Z nich vybere odborná porota osm. Vítěze pak oznámí v polovině května. „Návrhy zasílají zájemci anonymně. Z výsledků soutěže získáme velmi zajímavé náměty, co je možné v Jižním centru realizovat,“ dodal Ander.

Architekti navrhli kavárny v kontejnerech

Koupi polikliniky městem kvituje také architekt Michal Krištof ze studia Chybík+Krištof. Renomovaní architekti mimo jiné loni navrhli český pavilon na mezinárodní výstavu Expo v Miláně. Podobou Jižního centra se zabývali ve studii už před třemi lety.

Navrhli umístit do zpustlého a zarostlého území třeba motokárovou trať, kontejnerové kavárny či sportoviště.

„Budova polikliniky má jedinečnou polohu v zeleném pásu u řeky hned vedle cyklotrasy. Lokalita je perfektní a blízko centra města. Ale pro jednu ze vstupních bran do města, kterou míjíte, když přijíždíte do Brna vlakem, to není dobrá vizitka,“ popsal architekt Krištof.

Podle něj je dobré, že nad dosud opomíjenou lokalitou kolem polikliniky získá město kontrolu a bude tak moci vyřešení její podoby zahrnout do celé koncepce Jižního centra.