Slavný výrobce traktorů si otevřel muzeum. V Zetor Gallery jsou k vidění

Slavný výrobce traktorů si otevřel muzeum. V Zetor Gallery jsou k vidění dokumenty a fotografie z historie firmy a traktory, včetně těch nejstarších kousků. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Zetor otevřel vlastní muzeum. Firmě se daří nejlépe od konce krize

  • 21
Výrobce traktorů Zetor otevřel ve čtvrtek v Brně vlastní muzeum. Nová Zetor Gallery vznikla v areálu společnosti v Líšni. Budou tam k vidění traktory i historické podnikové dokumenty. Po hubených letech po sametové revoluci získává výrobce zpět někdejší lesk.

Vybudování vlastního muzea stálo firmu zatím 25 milionů korun. Rozkládá se na ploše 1 200 metrů čtverečních. Vydělávat na této investici ovšem Zetor nehodlá, vstupné bude zdarma.

"Rádi bychom příznivcům traktorové techniky nabídli místo pro setkávání a získávání dalších informací. V Zetor Gallery navíc nechybí řada audiovizuálních prvků, multidotykových displejů a samozřejmě ani traktory. Věříme tedy, že půjde o zajímavou podívanou i pro rodiny s dětmi," konstatoval ředitel firmy Marián Lipovský.

Galerie navíc dostala do svého startu posvěcení doslova z nejvyšších míst. Jejího slavnostního otevření se totiž zúčastnil kardinál Dominik Duka. Expozici požehnal a zavzpomínal na doby, kdy kvůli nemožnosti studia za minulého režimu sám pracoval v továrně.

V muzeu Zetoru najdou lidé 14 traktorů včetně toho prvního s označením Z25, který dal firmě jméno. Slovo Zetor totiž vzniklo spojením písmene Zet, které měl ve svém znaku původní výrobce traktoru Zbrojovka Brno. K tomu se pak přidala poslední dvě písmena slova traktor.

Kromě historických i moderních traktorů jsou v Líšni k vidění také archivní snímky, které z velké části poskytli fanoušci značky.

Historie Zetoru

S výrobou traktorů v Brně původně začala zbrojařská firma Zbrojovka Brno. První traktor zde byl zkonstruován v roce 1945. O rok později pak zaregistrovala Obchodní a živnostenská komora název Zetor mezi ochranné známky. V roce 1952 byla výroba převedena ze Zbrojovky Brno do výrobních hal tehdejšího národního podniku Závody přesného strojírenství Brno-Líšeň, kde jsou traktory Zetor i přes postupné změny názvu společnosti vyráběny v modernizované podobě dodnes. Od roku 2002 je majitelem Zetoru slovenský holding HTC.

"K vytvoření audiovizuálních projekcí bylo zapotřebí projít téměř 10 tisíc fotografií a zhlédnout 43 hodin dochovaných historických filmových materiálů," nastínila mluvčí podniku Linda Mauerová.

Expozice se návštěvníkům poprvé otevře v pondělí 17. června a poté bude přístupná každý všední den od 10 do 18 hodin.

Traktoristům pomůže na poli chytrý software

Firma, která nedávno oslavila 65 let od svého založení, dosáhla loni tržeb 4,4 miliardy korun. Od krize v letech 2008 a 2009 šlo podle vedení podniku o nejlepší rok.

Letos se navíc začal vyrábět nástupce kdysi populárního typu Zetor Major a ihned si získal oblibu. Do konce letošního roku chce Zetor těchto traktorů vyrobit a poslat do světa 900.

Název brněnského výrobce se v někdejším Československu stal prakticky synonymem pro traktor. V období socialismu se ze Zetoru stal jeden z největších světových producentů traktorů. Traktory z Brna totiž patřily k hi-tech zboží. Jako první měly například bezpečnostní kabinu, jejíž tuhý rám při převrácení traktoru chránil řidiče před zraněním.

Inovací se Zetor drží i nyní. Nedávno například jako první na světě přišel se softwarem, díky kterému se traktor sám automaticky přizpůsobí podmínkám terénu a práce se pro traktoristy stane výrazně jednodušší.

O tom, jak byla firma Zetor slavná, svědčí i příklady - třeba ve Finsku existuje hospoda nesoucí jméno brněnské továrny. V některých státech na Blízkém východě zase nahradilo slovo "zetor" výraz pro "traktor".