Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Jaroslav Švanda

Zetor prodal přes 7 000 traktorů, jeho tržby rostou

Brněnské firmě Zetor se daří. Za loňský rok totiž zvýšila své tržby téměř o čtrnáct procent a vydělala o pětinu více než v roce 2006. Jeden z největších výrobců traktorů v Evropě prodal přes sedm tisíc strojů.

Brněnská skupina Zetor loni zvýšila tržby téměř o 14 procent, na 5,6 miliardy korun. Čistý zisk dosáhl 239,3 milionu korun, o pětinu víc než v roce 2006. Zetoru vzrostly prodeje o osm procent, na 7 000 strojů. Do dvou let chce firma zvýšit prodej nad 10 000 kusů a tržby na 8,8 miliardy.

Od 1. dubna má společnost navíc nové vedení. Pavola Hubočana nahradil ve funkci výkonného ředitele mateřské firmy Zetor Masao Nagase, který dříve pracoval pro koncern Toyota. V Zetoru bude tři roky, měl by firmu dostat mezi přední hráče na trhu. Noví lidé jsou i na některých dalších vedoucích pozicích. Tým Nagaseho dnes představil další plány brněnského podniku.

Už předchozí vedení hovořilo o postupném navýšení výroby na 10 000 až 15 000 traktorů ročně. Nagase plánuje, že ročního prodeje přes 10 000 traktorů dosáhne firma v roce 2010. Tržby ve stejném roce by měly překročit 8,8 miliardy korun. V letech 2008 až 2010 chce podnik do výroby investovat přes miliardu korun, loni to bylo kolem 280 milionů. Peníze šly především do nové techniky.

Zetor vyváží do zahraničí přes 90 procent své produkce, tento podíl chce vedení společnosti i nadále udržet. Loni se nově dostal do Ruska, Bulharska, Rumunska, Litvy a Lotyšska. Letos tam chce svoje pozice ještě upevnit a vydat se i do dalších zemí. V plánu jsou například Kongo, Súdán a další africké země. Největší úspěch ale mají traktory z Brna už dlouhá léta v Polsku, loni se jich tam prodalo přes 3 000 kusů.

Největší zájem byl celosvětově o model Proxima. Jeho prodej vzrostl o čtvrtinu, na 4 100 kusů. Letos firma plánuje rozšířit nejprodávanější řadu o nový model Proxima Power, příští rok bude následovat Forterra Power a později i model v nejtěžší řadě s výkonem až 125 kilowattů.

Ještě před několika lety přitom nebylo jasné, jestli bude v Brně tradiční značka dál vyrábět. Podnik byl koncem 90. let ve značných potížích a hrozil mu i konkurz. Později závod koupila slovenská skupina HTC Holding, investovala do něj zatím přes půl miliardy korun, v příštích třech letech plánuje toto číslo zdvojnásobit.

,