Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Žijeme v bídě, nebo v luxusu? Statistici prozkoumají jižní Moravu

  • 1
Zvědavá návštěva zazvoní příští týden u dveří mnoha domácností po celé jižní Moravě. Pracovníci Českého statistického úřadu budou zkoumat, na jak vysoké, případně nízké noze si žijeme. Výsledky pak porovná nejen s ostatními kraji, ale i s ostatními zeměmi Evropské unie.

"To, jestli nám lidé budou ochotni odpovídat na otázky, záleží čistě na jejich rozhodnutí, je to dobrovolné," uvedla Martina Nováková z Českého statistického úřadu v Brně.

Vyškolení pracovníci úřadu budou mít čtyřstránkový formulář s dotazy, který má pomoci zmapovat výši životní úrovně v rodinách. "Ptáme se například na to, jestli mají televizi, počítač, telefony nebo třeba automobil," nastínila okruh otázek Nováková, která má průzkum na starosti.

Statistiky bude také zajímat, jak rodina vychází s měsíčním příjmem, jestli si může dovolit alespoň jednou ročně dovolenou a jak moc se musí držet zpátky při nákupech.

Ochrana poskytnutých údajů je podle Novákové zcela zajištěna a lidé, kteří se svými příjmy pracovníkům svěří, se jejich zneužití nemusejí obávat. "Informace o konkrétních domácnostech nikde nezveřejňujeme. Naopak při zpracování dat osobní údaje vymažeme z počítače," ubezpečila.

Lidé jsou nedůvěřiví

Přesvědčit lidi, aby na dotazy odpovídali, ale nemusí být jednoduché. "Já bych tedy nikoho takového domů nepustil. Navíc si myslím, že se máme tak dobře, že to není třeba ani zkoumat," říká s úsměvem například Kamil Konečný z Hustopečí, který se navíc bojí, že by někdo mohl situace zneužít.

"Falešných řemeslníků a podomních obchodníků už se vyskytuje dost, proč by se někteří podvodníci nemohli vydávat za úředníky a vnutit se do domácnosti?" obává se Konečný.

Iveta Konečná, vedoucí oddělení informačních služeb úřadu v Brně, s jeho námitkami nesouhlasí.

"Naši pracovníci jsou vybaveni průkazy Českého statistického úřadu. Stálí zaměstnanci na nich mají i svou fotografii, takže je lze snadno identifikovat. Externí tazatelé, kteří nám pomáhají, mají jiný průkaz, doplňuje ho pověření úřadu a je platný pouze s občanským průkazem," vysvětlila.

Konečná doporučuje lidem si tyto průkazy prohlédnout a k dispozici je také ověřovací telefonní linka. Totožnost úředníka se dá snadno zjistit na telefonním čísle 542 528 233.

"Máme přehled o všech našich pracovnících v terénu a lidem můžeme jejich totožnost okamžitě potvrdit nebo vyvrátit."

Zkušenosti s podobným průzkumem má statistický úřad už z minulých let, provádí jej opakovaně od roku 2004.