Kvůli nezvykle teplé zimě vykvetly už v lednu keře v lednickém parku.

Kvůli nezvykle teplé zimě vykvetly už v lednu keře v lednickém parku. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Schovejte lyže. Letos už na jih Moravy pořádná zima nepřijde

  • 7
Sedm stupňů nad nulou a jemný jarní vítr. Nebývalé teplo kazí školákům na jižní Moravě zimní prázdniny i dospělým lyžařské dovolené, hrozí neúrodou zemědělcům a zvířata budí ze zimního spánku.

Podobně teplý únor ale zažil jih Moravy i v letech 2007 nebo 2002, kdy teploty stouply až ke třinácti stupňům. Před sedmi lety byla nadprůměrná celá zima a mrzlo jen výjimečně, březen 2007 se dokonce chlubil teplotami kolem 15 stupňů.

A o tom, že teplá zima není jen překvapivým jevem poslední doby, svědčí i údaje z let 1961, 1974 nebo 1990, kdy v Tuřanech naměřili i 12 stupňů nad nulou.

Počasí v únoru

  • Průměrná teplota únor, Brno:
    -0,5 stupně Celsia
  • Průměrné srážky za měsíc:
    23 mm

zdroj: in-pocasi.cz, ČHMÚ

Volně žijícím zvířatům teplo vyhovuje, potravu mají neustále na dosah. Jenže úplně dobře to není.

"Nemůžeme jim s naším krmením dodávat léky," podotýká Jaroslav Šumpich ze znojemského mysliveckého spolku. A dodává, že během mírné zimy neuhynuly slabé a nemocné kusy a myslivci je budou muset vybíjet.

Příchodu tuhé zimy nenasvědčuje předpověď, ani zkušenosti klimatologů. "Nelze vyloučit krátkou epizodu se sněhem, na mrazivou zimu to ale nevypadá," říká Mojmír Martan z brněnského hydrometeorologického ústavu.

Za současným počasím stojí podle něj oceánské proudění, které přináší teplý vzduch od jihozápadu.

Chybí sníh a s ním i vláha

Kromě mrazu chybí letos i sníh. Zatímco loni ho v polovině února leželo v ulicích kolem deseti centimetrů a před čtyřmi lety dokonce dvacet, letos za ním musí nejen Brňané daleko dojíždět.

Chybějící voda z něj ztíží letošní rok i zemědělcům. "Polím schází zimní vláha, důležitá je každá kapka. Hrozí, že se rozjedou plísně," upozornil předseda břeclavské agrární komory Ladislav Sečkář.

Jaký to bude mít dopad na úrodu podle něj ještě není jasné, zemi ale budou zimní zásoby vody chybět. "Půda potom po dvou či třech horkých dnech vyschne," dodal Sečkář. Na zavlažování rozsáhlých ploch přitom nejsou peníze.

Dopady na letošní sklizeň vína nechce zatím odhadovat ani František Valihrach, který obhospodařuje vinohrad v Krumvířově. "Teplé počasí vinicím neprospívá, ale zatím to není úplně akutní. I vinicím ale bude scházet voda," řekl Valihrach.

Meteorolog Martan ale připomíná, že nejde o abnormální jev. Srážkově byl podle něj leden normální.

Sucho by mohlo ohrozit i zásoby pitné vody pro Brno. "Stav hladiny podzemních vod v prameništi u Březové nad Svitavou má v současné době mírně klesající tendenci," uvedla pracovnice Brněnských vodáren a kanalizací Renata Hermanová.

Výšku hladiny totiž i tam ovlivňuje absence sněhových srážek. Vzhledem ke kapacitě zdrojů a jejich rozložení však podle ní problémy v zásobování vodou nehrozí.