Letošní dlouhá zima nepřeje zemědělcům ani silničářům (ilustrační snímek)

Letošní dlouhá zima nepřeje zemědělcům ani silničářům (ilustrační snímek) | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Dlouhá zima trápí zemědělce i silničáře, vinaři si zatím nestěžují

  • 7
Už je to více než týden, co začalo astronomické jaro. Pohled z okna i na ukazatele teploměrů však na jižní Moravě nenasvědčuje tomu, že zima už je pryč. Nezvykle chladné počasí a sněžení i na konci března způsobí škody zemědělcům. Cestáři zase spotřebovali rekordní množství soli.

Rolníci si stěžují, že nemohou kvůli dlouhé zimě začít upravovat pole, sít a sázet.

"Takové podmínky za poslední desetiletí nepamatujeme," posteskl si předseda jihomoravské agrární komory Jaromír Musil. "Současné počasí zastavilo a znemožnilo jakoukoliv činnost na polích, jako je setí a sázení," doplnil.

Jaké bude dál počasí

Podle meteorologů se na konci týdne mírně oteplí. Přes den na teploty 6 až 7 stupňů Celsia.

Slunečného počasí se však Jihomoravané nedočkají, naopak hrozí déšť a přechodné srážky.

V noci má navíc i nadále mrznout. "Večer a v noci na pátek se může ojediněle vytvářet náledí," upozornila Ivana Záluská z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Jednotliví zemědělci se budou muset rozhodnout, jak se svými hospodářstvími naloží.

"Buď mohou začít půdu vyživovat, nebo třeba budou muset znovu dosévat. Už jen tyto náklady na výživu, hnojiva či pohonné hmoty navíc se projeví," upřesnil Musil.

Jihomoravští vinaři si na druhou stranu zatím na rozmary počasí nemůžou stěžovat. Letošní zima jim vyhovuje díky množství srážek, sněhovou pokrývkou i absencí extrémních mrazů. Tyto faktory jsou pro kvalitu půdy na vinicích důležité.

"Letošní přezimování révy se dá nazvat jako učebnicová ukázka toho, jak by si to vinaři přáli," potvrdil mluvčí Svazu vinařů ČR Martin Půček.

Zmrzlý podklad sice stále brání vysazení révy, jejíž sazenice většina vinařů nechává přezimovat v chladu ve sklepích, výsadbu ale plánují v nejbližších týdnech. Běžně však vysazují vinaři i v pozdějších měsících.

"Hlavní je, aby sazenice nezačaly rašit dříve, než jsou v zemi. Správní vinaři s tím ale problémy nemívají," přiblížil Vladimír Šabata, který vlastní rodinné vinařství v Zaječí na Břeclavsku. Dlouhá zima ovšem podle odborníků kvalitu letošního vína nijak neovlivní.

Unavení silničáři utratili přes 200 milionů

Ačkoli ještě zima neřekla poslední slovo, jihomoravští silničáři začínají bilancovat. Částka na údržbu silnic v kraji se může vyšplhat k 220 milionům korun za zimu.

"Přesná čísla budeme znát až v půlce dubna. Už ovšem víme, že budeme mít rekordní spotřebu soli," řekl provozní náměstek ředitele jihomoravských silničářů Alois Vybíral. Na údržbu vozovek letos padlo přes 27 tisíc tun posypové soli.

Podobnou zimu za posledních 20 let silničáři nepamatují a podepisuje se na i únavě zaměstnanců.

"Počasí bylo jak na houpačce. Pršelo, tálo, sněžilo, k tomu připočtěme enormní počet výjezdů, délku zimy a málo slunce. Řidiči sypačů jsou z toho vyčerpaní," dodal náměstek Vybíral.

Časté střídání teplot, které je pro letošní zimu typické, navíc dává pořádně zabrat i silnicím. "Oproti minulému roku evidujeme na silnicích výrazný nárůst výtluků a výmrazků," kometoval šéf Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Jan Zouhar.

Na větší opravy přitom silničáři v kraji nemají peníze. Souvislé úseky si mohou dovolit opravit jen s přispěním Evropské unie, jejich vlastní finance jim vystačí na zalátání toho nejhoršího (více v tomto článku).