Kromě recestistických akcí se chce hnutí Žít Brno pustit i do politiky. Na snímku socha pro primátora Romana Onderku, kterou mu skupina přivezla přímo na magistrát. Archivní snímek | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Brněnští politici se viní z cenzury a Žít Brno velí: Do voleb!

  • 48
Žádost právníka brněnského magistrátu o zablokování facebookového profilu Žít Brno rozpoutala diskusi i mezi samotnými zastupiteli. Ti kritizují, že to bylo zbytečné dávání zbraně do rukou kritikům magistrátu. A členové satirického uskupení ve vzniklém rozruchu oznámili, že jdou do politiky. S heslem "Hůř už to nejde" chtějí kandidovat do zastupitelstva Brna i na radnici Brno-střed.

Vše se může projevit v letošních podzimních komunálních volbách, v nichž budou zavedené strany svá křesla obhajovat i před řadou nových sdružení, podobně jako v loňských předčasných volbách.

"Je to krásný příklad toho, že vedení města dlouhodobě postrádá politickou strategii a takt. Kdyby si stránek Žít Brno nevšímali a nechali je vyšumět, nedělali by jim takovou reklamu," zhodnotil politolog Michal Pink z Masarykovy univerzity.

Aktivisté sdružení kolem webového portálu Žít Brno (o zablokování facebookového účtu čtěte zde) rozruchu kolem magistrátní cenzury využili. V pondělí oznámili, že se rozhodli kandidovat v komunálních volbách.

"Kampaň jsme chtěli zahájit později, nebo nikdy. Primátor Onderka nás však dokopal k tomu, abychom to udělali nyní," řekl na úterním shromáždění příznivců hnutí aktivista Matěj Hollan, který je nejviditelnější tváří sdružení Žít Brno.

S heslem "Hůř už to nejde" chtějí kandidovat do zastupitelstva Brna i na radnici Brno-střed. "Kandidátky ještě sestavené nemáme, o tom teprve budeme mluvit," doplnil Hollan.

Na Facebooku mají tisíce příznivců, ale kolik u voleb?

Zákaz na Facebooku

Právník z brněnského magistrátu požádal společnost Facebook o zablokování stránky satirické skupiny Žít Brno kvůli zneužití loga města. Facebook to v noci na sobotu udělal. Pobouřilo to nejen fanoušky stránky, debatuje se o cenzuře.

Právě v případě Hollana se o vstupu do politiky mluvilo už dlouho a ani on sám tuto variantu nezavrhoval. Před předčasnými volbami byl jedním z hlavních představitelů strany LES, se kterou chtěl jít do voleb bývalý předseda zelených Martin Bursík.

Strana se však voleb nakonec nezúčastnila a její plány v komunální politice také ještě nejsou jasné.

"Je otázka, jakou má v komunální politice šanci sdružení Žít Brno. Pro kandidaturu na magistrát by například potřebovali dát dohromady pětapadesát členů na kandidátku. A museli by přesvědčit přibližně sedm tisíc voličů. Na Facebooku sice mají tisíce příznivců, je ale otázka, kolik jich může dát hlas ve volbách," zhodnotil Pink.

Ani členové velké koalice na brněnském magistrátu si přitom nyní nejsou jistí, zda aktivistům nahrál svým rozhodnutím přímo primátor Onderka, nebo některý z pracovníků magistrátu přílišnou horlivostí.

Magistrát totiž oficiálně tvrdí, že mu na satirických stránkách nevadila kritika, ale zneužité logo města (více se dočtete zde). A že když se na nich logo objevovat nebude, svolí k obnovení facebookové skupiny.

"Název kancelář primátora svádí k tomu, že je to odbor, který činí, co chce primátor. Není ale vyloučeno, že šlo o samostatný krok pana Geislera, který stránku Facebooku nahlásil," zhodnotil primátorův náměstek Oliver Pospíšil (ČSSD).

Náměstek chce vysvětlení, primátor je ale na dovolené

Primátor je ale na dovolené a až do pátku se k ničemu nebude vyjadřovat. "Záležitost řešila Kancelář primátora města Brna v souladu s organizačním řádem magistrátu," uvedla nekonkrétně vedoucí tiskového odboru magistrátu Soňa Haluzová.

O vysvětlení chce primátora žádat i jeho první náměstek Robert Kotzian (ODS), který je nyní v době jeho dovolené pověřen řízením města. A Libor Šťástka, který povede pravděpodobně kandidátku ODS do voleb, mluví dokonce o nepřípustné cenzuře.

"Můžeme si o metodách a vkusu brněnských aktivistů myslet své, nicméně uplatněný cenzurní zásah do svobody vyjadřování neschvalujeme. I když se autoři takzvaného satirického portálu pohybují často za hranou, manipulují fakty a sledují evidentně své vlastní politické cíle, vedení města by mělo zůstat nad věcí a nesnažit se tyto názory a způsob jejich vyjadřování omezovat," prohlásil Šťástka.