Znečištěná řeka Litava - Litava na Slavkovsku doplatila na neodpovědný přístup k vypouštění nečistot. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Život v Kyjovce a Litavě moří průmysl

  • 0
Silně znečištěná řeka. Takto ministerská zpráva označuje hned dva toky na jižní Moravě - Kyjovku a Litavu. Ve srovnání s okolními kraji je to hodně. Vysočina, Olomoucký nebo Zlínský kraj totiž nemají takto znečištěnou řeku ani jednu.

Příčinou špatného stavu obou "silně znečištěných řek" je především to, že jsou to poměrně malé toky, které trpí zejména v létě nedostatkem vody a navíc protékají hustě osídlenou oblastí.

Litava teče mimo jiné i přes Slavkov u Brna a podle zdejšího místostarosty Jiřího Doležela se už v ní voda v posledních letech zlepšila a nyní se chystá opatření, aby byla ještě čistší. "Před dvaceti až třiceti lety to byla mrtvá řeka bez života. Nyní už je v ní přece jen trochu živo a začaly se v ní objevovat i ryby," uvedl Jiří Doležel.

Pomohly nové čističky
Litavu v minulosti ničila průmyslová výroba nejen ve Slavkově, ale i v Bučovicích, kde fungovaly poměrně velké výrobní závody a s tím, co z nich do řeky odtéká, si nikdo příliš nelámal hlavu. Navíc Litava sbírá i odpadní vodu z mnoha obcí.

"Myslím, že část tohoto problému se ve Slavkově již odstranila. Zdejší čistička už nyní celkem dobře pracuje a vytéká z ní už poměrně průzračná voda," řekl místostarosta.

V nejbližší době se podle něho stav Litavy ještě zlepší, protože zdejší čističku odpadních vod už opravují a přistavují k ní další zařízení a brzy dostane i novou výkonnější technologii. Navíc se na ni napojí další obce.

Přes čističku by v blízké budoucnosti měla vytékat i odpadní voda z Němčiček, Hodějic, Heršpic a dalších obydlených oblastí v okolí. "Myslím, že i Litavě hodně pomůže to, že Evropská unie dává na čistotu povrchové vody velký důraz a podporuje tyto investice dotacemi," dodal slavkovský místostarosta.

Málo vody a husté osídlení ničí i Kyjovku
Kyjovka má podobný problém jako Litava, také protéká přes mnoho obcí a i její tok není dostatečně vydatný. Zejména v létě tak nedochází s dostatečnému naředění vody.

V obou řekách se navíc objevuje nadlimitní množství pesticidů a dalších látek, které se do nich dostávají zemědělskou činností. Ta v Jihomoravském kraji hodně zatěžuje i mnohem větší řeky - třeba dolní tok Dyje. Kyjovka navíc vykazuje vyšší obsah kovů. Největší jihomoravské řeky Svratka, Morava a Dyje zase chlorbenzenu.

Litavě a Kyjovce šlape na paty ve znečištění i dolní tok řek Moravy a Dyje. I ty patří k velmi znečištěným a jejich ekosystém je narušený.