Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Zlevněte byty, žádají lidé v Hodoníně

  • 9
Zatímco v Kyjově běží prodej městských bytů bez problémů, v Hodoníně se v těchto dnech zadrhl. Některým lidem se totiž zdá, že jejich cena je příliš vysoká. A to i přesto, že podmínky prodeje platí zhruba již dva roky.

Bouřlivě se o tom diskutovalo na minulém zastupitelstvu. A včera si ještě za některými zájemci o byt jely vyjasnit situaci hodonínská místostarostka Zuzana Domesová a ředitelka Městské bytové správy Jana Bimková.

Zásady prodeje bytů Hodonín schválil již v roce 2005 s tím, že se lidem budou nabízet za 20 procent ceny stanovené znalcem, která se každý rok aktualizuje. K této ceně pak město započítává navíc investice, které radnice v domě prováděla. Například opravu lodžií.

Od roku 2007 město k ceně bytu ještě připočítává i některé větší opravy, výměnu stupaček nebo elektrických rozvodů. "Udělali jsme to proto, že v některých domech si všichni lidé byty nekoupili, a když se pak začaly opravovat, město na tyto investice muselo za své nájemníky přispívat," vysvětlila Zuzana Domesová.

Zlomový bude 1. říjen

Některým lidem se však nelíbí právě to, že ke znalecké ceně mají zaplatit ještě něco navíc. Chtějí, aby se pravidla pro prodej bytů změnila. Na posledním jednání tlaku lidí zastupitelé nakonec ustoupili a pověřili radu, aby připravila nové zásady prodeje bytů.

"V září tak ještě proběhne prodej podle stávajících pravidel, na říjen se připraví další, ale už jsme se v radě dohodli, že stěžovatele nepodpoříme. Myslím si, že byty v Hodoníně prodáváme ve srovnání s jinými městy velmi levně. Například za třípokojový byt, jehož znalecká cena dosahuje 1 600 tisíc korun, chceme 327 tisíc s tím, že opravy a investice v této částce činí jen 85 tisíc korun," dodala Domesová.

Hodonín má nyní asi 900 městských bytů a hodlá jich prodat asi polovinu.

Kyjov prodává dráž, ale přispěje na opravy

O ceně bytu se bouřlivě dohadovali i v Kyjově. Nakonec se obě strany, radnice a zástupci nájemníků domluvili na kompromisu. Byty se prodávají za 45 procent ceny určené znalcem. "V první etapě bylo pro prodej připraveno 388 bytů a 266 z nich již město převedlo na nové vlastníky," uvedl kyjovský starosta František Lukl a dodal, že v letošním roce první etapu chtějí dokončit.

Město by podle něj rádo prodalo i další 104 byty, které však byly postaveny se státní podporou a tím pádem je jejich prodej na určitou dobu zablokovaný. Kyjov, stejně jako i jiná města, však jedná s ministerstvem, aby tuto blokaci zrušilo. Bytů si město hodlá ponechat jen asi sedmdesát.

Za byty již Kyjov utržil 61 milionů korun a počítá s tím, že do konce roku tato částka naroste ještě o dalších zhruba 20 milionů korun.

Kyjovská radnice však novým majitelům domu část peněz vrací, konkrétně 5 procent ze znalecké ceny bytu. Ovšem za předpokladu, že v konkrétním domě prodá všechny byty. "Tuto částku posíláme na účet společenství domu a považujeme ji za první vklad na opravy, do kterých se pak budou chtít pustit," dodal kyjovský starosta Lukl.