Zejména na Hodonínsku letos výrazně přibylo krádeží česneku. Ilustrační foto

Zejména na Hodonínsku letos výrazně přibylo krádeží česneku. Ilustrační foto | foto: SXC.hu

Zloději na jižní Moravě mají nový hit. Kradou z polí česnek

  • 16
Český česnek je žádané zboží. V obchodech se rychle vyprodá, i když je výrazně dražší než ten čínský. A toho si všimli i zloději. Na jižní Moravě na to doplácejí zejména pěstitelé na Hodonínsku, kde je polí s česnekem nejvíce. Policisté tam zaznamenali nebývalý nárůst krádeží.

V předchozích letech se potýkali se zloději česneku spíš jen v sousedním Zlínském kraji. Na trhu však přituhuje. Poptávka po českém česneku roste nepoměrně rychleji, než se stíhá obnovovat sadba. Zloději tak mají velkou motivaci a pěstitelům jsou schopni během jediné noci vyluxovat celou úrodu.

Český česnek

  • Česnek má rád vysoké teploty, vlhkost a písčitou půdu s téměř neutrálním pH.
  • Cena českého česneku se pohybuje od 180 do 200 korun za kilogram. Sadba přijde i na 260 korun.
  • Velkovýroba česneku byla v Česku ukončena v 90. letech. Poptávka po silném česneku se v Evropě zase zvyšuje přibližně od roku 2002.
  • Poslední krádeže česneku: V Bohuslavicích u Kyjova přišel majitel pole o 30 kilogramů česneku v hodnotě 3 000 korun. V Petrově místnímu pěstiteli zmizelo 200 kilogramů v hodnotě 30 tisíc korun.

Loni touto dobou měla hodonínská policie na stole jen jeden případ ukradeného česneku. Letos jich má už sedm. Čtyři přibyly jen od víkendu v Bohuslavicích u Kyjova, v Petrově, Veselí nad Moravou a Žádovicích.

"Ve srovnání s loňským rokem je to veliký nárůst. Těch sedm případů navíc nemusí být konečných," poznamenal policejní mluvčí Petr Zámečník.

Někde pěstitelé závodí se zloději, komu z nich se podaří úrodu sklidit dřív. "Máme štěstí, že náš česnek máme na očích. Sousedovi však letos vybrali přibližně 40 metrů čtverečních. Musel kvůli tomu dřív sklízet, protože tam u toho nechtěl spát," popsala pěstitelka Marie Martiňáková.

Česnek kradou překupníci i jiní pěstitelé

V ohrožení jsou drobní i velcí pěstitelé. Účinná obrana proti zlodějům neexistuje. Ve výhodě jsou jen ti, kteří na svou úrodu vidí z okna.

"Ideální samozřejmě je, když to mají lidé oplocené někde blízko za domem. Pokud to má někdo na polích a záhumenkách za dědinou, nemá šanci se ubránit. To by u toho musel sedět a hlídat to a to menší pěstitelé nemůžou," vysvětlil další ze zemědělců Dušan Jagoš. Také v jeho okolí už zloději okradli několik sousedů.

Ani policisté nemají zaručený recept. "Jediná rada je fyzicky to hlídat. Málokterý majitel však může takto strávit několik nocí za sebou," poznamenal Zámečník.

Česnek kradou nejčastěji překupníci, kteří ho pak mohou prodat na trhy nebo jen tak pod rukou. Mezi zloději se však objevují i pěstitelé, kterým se nechce platit za drahou sadbu.

Český česnek před lety prakticky kompletně zlikvidovala levná konkurence z Číny. Šlechtitelů českých odrůd zůstalo jen pár jednotlivců. Sadby je teď málo, a navíc je hodně drahá. "Českého česneku je pořád nedostatek a přitom je o něj obrovský zájem. Sadba od Jana Kozáka (známý český šlechtitel z Pardubicka, pozn. red.) stála loni 260 korun za kilogram. Někteří lidi, než by ho takto koupili, raději ho ukradnou," vysvětlil Jagoš.

Další nepoctiví pěstitelé se také snaží nedostatek sadby zakrýt dovozem z Polska nebo Maďarska. Česnek pak sice pěstují v české půdě, výpěstky jsou však pořád zahraniční a nemají takovou kvalitu.

Potrvá ještě hodně dlouho, než se česká česneková kapacita obnoví a napětí na trhu poleví. "Sadba pořád není. Bude to tak podle mne ještě několik let. Pěstování česneku u nás úplně vyhořelo. Dneska lidi zjistili, že je lepší se vrátit od čínského k tomu klasickému, protože je mnohem kvalitnější," uzavírá Dušan Jagoš.