Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Shutterstock

První případ žloutenky se objevil na základní škole. Nakažených přibývá

  • 2
Počet nakažených žloutenkou v Jihomoravském kraji přibývá. Mezi nově nemocnými je také jeden z žáků druhého stupně Základní školy Masarova v Brně-Líšni. Hygienici už dříve upozornili, že pokud se nákaza dostane do škol, bude to znamenat velký problém.

Informaci o nemocném dítěti potvrdila zástupkyně ředitele školy Alexandra Zálešáková.

„Máme jeden případ žloutenky, informovali jsme o tom rodiče. Žáci z celé školy jsme znovu poučili o hygieně, kterou je potřeba dodržovat. Děti ze třídy, do které nemocný chodil, se nesmí stýkat s ostatními. Škola jim bude začínat o chvíli později, používají oddělené záchody, do jídelny chodí v jiný čas než zbytek školy. Jejich stůl i nádobí se speciálně dezinfikuje,“ uvedla Zálešáková.

Žáci z dotčené třídy nyní budou chodit na pravidelné odběry. „Hygiena osloví rodiče s podrobnějšími informacemi o nutných návštěvách u lékaře. Nakažený chlapec je prý od čtvrtka v nemocnici,“ dodala ještě Zálešáková.

Krajská epidemioložka Renata Ciupek už nedávno uvedla, že se děsí představy, kdy se infekce dostane do škol. Pokud k takovému případu dojde preventivní opatření jsou individuální. „Děti chodí na pravidelná vyšetření, můžeme je také dodatečně zaočkovat,“ nastínila možný postup vedoucí protiepidemiologického oddělení Krajské hygienické stanice Radka Boháčová.

Podle nejnovějších informací je od začátku roku 258 nemocných. Oproti minulému týdnu je to nárůst o 23 případů. Nejvíce zasažené je Brno, kde jsou zhruba tři čtvrtiny nemocných. Magistrát naočkoval své sociální pracovníky a část strážníků, chystá se k tomu i záchranná služba.

Nákaza zasáhla všechny věkové kategorie

Každý týden přibývá 15 až 25 nových případů. Nejpostiženější skupinou jsou lidé ve věku od 20 do 44 let, avšak nákaza zasáhla všechny věkové kategorie. „Žádáme všechny spoluobčany, aby se v případě výskytu onemocnění ve svém okolí řídili pokyny pracovníků krajské hygienické stanice. Protiepidemická opatření byla dosud úspěšně provedena u více než 1500 osob v přímém kontaktu s nemocnými včetně ochranného očkování, které zabránilo rozvoji nemoci,“ uvedla Ciupek.

Na lidi, kteří byli v kontaktu s nemocnými, dohlíží lékař a epidemiolog po dobu 50 dnů. „Jsou vyloučení z aktivit, které by mohly ohrozit zdraví dalších osob, což je například práce v potravinářství, lázeňství a podobně,“ doplnila Ciupek.

Brno zareagovalo na situaci tak, že nechalo naočkovat své sociální pracovníky a část strážníků, kteří se při své práci vystavují zvýšenému riziku nákazy. Město dá také peníze na očkování sociálních pracovníků nestátního neziskového sektoru a na očkování lidí bez domova. Naočkovat zaměstnance plánuje i jihomoravská záchranná služba. Dopravní podnik města Brna používá silnější dezinfekci na čištění vozů MHD.

Podle hygieniků je počet onemocnění žloutenkou v kraji nejvyšší od počátku tisíciletí. Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová však upozornila, že v minulosti byly počty nakažených mnohem větší. Zatímco v roce 1979 bylo v celé zemi 32 tisíc nemocných, nyní se počty pohybují přes pět set. Podle Gottvaldové mají hygienici situaci pod kontrolou.