Náměstek brněnského primátora Martin Ander.

Náměstek brněnského primátora Martin Ander. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Žloutenka sužující Brno skolila také náměstka, magistrát to neochromí

  • 22
Už od jara se po jižní Moravě šíří epidemie žloutenky typu A. Nemoc, která v kraji od začátku roku postihla již 319 lidí, teď zasáhla i jednoho z nejvýše postavených členů brněnské radnice - náměstka pro územní plánování Martina Andera.

„Dva dny jsem měl horečky, které pak přestaly. Najednou jsem ale zežloutl, tak jsem hned vyrazil na vyšetření. Myslel jsem, že se mi vrátily zdravotní potíže z minulosti, v neděli mi ale lékaři oznámili, že mám žloutenku,“ popsal Ander (Strana zelených), jenž nyní leží v nemocnici na infekčním oddělení.

Hygienici proto v pondělí provedli epidemiologickou prohlídku magistrátu. Podle slov brněnského primátora Petra Vokřála (ANO) není potřeba přijímat žádná extrémní opatření, která by omezila chod úřadu.

„Už se zvýšeným výskytem hepatitidy v Brně jsme na magistrátu zavedli dezinfekční stanoviště a zvýšili další hygienická opatření. Chodu rady se nepřítomnost pana náměstka nijak nedotkne, protože z jedenácti se nás musí sejít alespoň šest. Rada tak bude i nadále funkční, stejně jako by onemocněl jakoukoliv jinou nemocí,“ uvedl Vokřál.

Podle Radky Boháčové z krajské hygienické stanice je obvyklá absence pacienta v práci při onemocnění žloutenkou zhruba měsíc. „Hospitalizace trvá jeden až dva týdny a pak je třeba rekonvalescence. Záleží, jak se člověk cítí,“ podotkla. Ander chce podle svého vyjádření pracovat i z nemocnice.

Epidemie žloutenky zasáhla hlavně Brno. Nemocných každý týden přibývá, jen v pátek hlásili hygienici nárůst o 25 případů. Nejčastěji jsou postiženi lidé mezi 25 a 44 lety (více čtěte zde).