Rozhledna v Javorníku na Hodonínsku je vidět poměrně na velkou vzdálenost....

Rozhledna v Javorníku na Hodonínsku je vidět poměrně na velkou vzdálenost. Rozhled z ní je však téměř stejný, jako, když stojíte vedle ní. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

ZMAŘENÉ DOTACE: Z rozhledny Drahy je téměř stejný výhled jako ze země

  • 11
Ačkoli je dvacet metrů vysoká, stejně je z ní vidět jen silnice a blízká obec. To je případ rozhledny Drahy nedaleko Velké nad Veličkou, o které je další díl seriálu MF DNES o zmařených dotacích.

Slibuje výhled přes slovenské hranice, z rozhledny Drahy u Javorníku na Horňácku ale není vidět dál než na okolní kopce. Dvacetimetrová dřevěná věž totiž nestojí na vyvýšenině, jak by se u takové stavby předpokládalo, ale v údolí mezi dvěma vrchy.

Nejčtenější Zmařené dotace

V horském sedle na jižním okraji Bílých Karpat se tyčí od podzimu 2009. Kdo se z ní chce podívat do okolí, musí vystoupat po 106 schodech. Uvidí však v podstatě to samé, jako kdyby zůstal dole - obec Javorník, táhnoucí se silnici a po stranách zvedající se kopce.

„Ty jsou sice hezké, ale o moc dál opravdu člověk nedohlédne,“ potvrzuje Adéla Srubjanová z nedaleké Malé Vrbky. Mnohem lepší tak je vyšplhat na blízký svah, jenž rozhlednu převyšuje.

Zavádějící název

Stavba, která je ze čtyř stran ukotvená ocelovými lany, vznikla jako součást slovenského dotačního programu Pozrime sa cez hranice z výšky. Na to návštěvníky upozorňuje i informační tabule u rozhledny. Název je však vzhledem ke skutečnému výhledu poněkud zavádějící.

Kromě této rozhledny vznikly za dotační peníze ještě další na Slovensku. Dohromady stály 195 tisíc eur, přičemž 166 tisíci přispěla Evropská unie. Samotná vyhlídková věž na Horňácku vyšla na 1 665 840 korun. Že jde opravdu o zmařenou evropskou dotaci, si myslí i lidé v Javorníku.

„Ano, opravdu z ní moc vidět není. Jenže s tím už nic nenaděláme,“ povzdechl si starosta Jiří Hrbáč, podle kterého volně přístupnou vyhlídku ročně navštíví zhruba 700 lidí.

„Projekt domlouval bývalý starosta. Bohužel už je po smrti a já netuším, proč to nepostavili na jiném místě,“ dodal. Turistům, kteří se chtějí skutečně po Bílých Karpatech rozhlédnout, by doporučil spíše nedalekou věž na kopci Travičná u Tvarožné Lhoty.

Rozhlednu je vidět na dálku

Výhodou rozhledny Drahy snad může být to, že ji lidé nemusejí složitě hledat. Nachází se u silnice, takže mohou přijet autem přímo k ní. Polohu i umístění stavby k silnici však kritizuje také místopředseda Klubu přátel rozhleden Pavel Gejdoš. Obzvlášť kuriózní mu přijde to, že rozhlednu nepostavili raději na některém ze sousedních kopců.

„Ještě absurdnější případ je rozhledna Hrajky na slovenské straně, postavená díky stejnému projektu. Je taky u silnice. Nevím, jestli je to proto, aby k nim mohli lidé přijet autem, ale to přece není smysl rozhleden. U silnice se staví motoresty, ne rozhledny,“ říká s nadsázkou Gejdoš.

S kritikou se navíc Drahy setkávají i kvůli své výrazné podobě s rozhlednou na Veľké Homoli v Malých Karpatech na Slovensku.

Drahy rozhodně nejsou jediným příkladem rozhledny, kterou postavili v údolí a ze které toho není vidět o moc víc než ze země. V sousedním, Zlínském kraji se na Uherskohradišťsku například nachází hned šest podobných vedle sebe – v Bystřici pod Lopeníkem, Vlčnově, Bánově, Nivnici, Korytné a Suché Lozi (v seriálu jsme o nich psali zde).