Nová finta Jihomoravského kraje spočívá v tom, že v krajských lékárnách se léky zlevní. Ilustrační foto

Nová finta Jihomoravského kraje spočívá v tom, že v krajských lékárnách se léky zlevní. Ilustrační foto | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Změna vyplácení regulačních poplatků v kraji přinese slevu léků

  • 0
Místo daru od kraje sleva na lécích. To je hlavní změna v systému vracení regulačních poplatků v krajských lékárnách, který dnes schvalují radní Jihomoravského kraje. Pokud mu dají zelenou, což je vzhledem ke složení koalice víc než pravděpodobné, začne nový systém platit nejdříve od března.

Podle radního pro zdravotnictví Oldřicha Ryšavého (ČSSD) bude nový systém jednodušší pro pacienty i pro nemocnice.

"Administrativní zátěž pro nemocnice bude menší, lékárny budou dávat slevy na lécích, které budou na recept, stejně jako to dělají velké lékárenské řetězce. Zároveň má být nový systém nastavený tak, aby se pacientům ta věc co nejméně komplikovala," popsal Ryšavý výhody, které má nový systém placení přinést.

poplatky v kraji

Kde se neplatí
Nemocnice Břeclav
Nemocnice Ivančice
Nemocnice Kyjov
Nemocnice TGM Hodonín
Nemocnice Tišnov
Nemocnice Vyškov (v lékárně ano)
Nemocnice Znojmo
Nemocnice Milosrdných bratří
Letovice
Dětská ozdravovna Křetín
Dětská léčebna se speleoterapií
Ostrov u Macochy
Dětská léčebna pohybových poruch Boskovice

Kde se platit musí
Brno-město, Blansko

Krajské lékárny:
Nemocnice Znojmo
Hodonín
Vyškov
Ivančice

Už koncem minulého roku totiž ministr vnitra Martin Pecina vyčítal kraji některé formální nedostatky v současném systému proplácení zdravotnických poplatků, kvůli kterým podle něho neladí se zákonem. - čtěte V lednu zakážu krajům proplácení poplatků, varoval ministr Pecina

Ministerstvo si stěžovalo na skutek "darování". Jestliže kraj dopředu daruje poplatek pacientům a ti pouze podepíší darovací smlouvu, jednání kraje je podle něho nezákonné.

Radní Ryšavý to odmítá. "Podle našeho názoru a názoru právníků asociace krajů jsme dodržovali zákon," řekl.

Faktem je, že na začátku prosince loňského roku Krajský soud v Brně nařídil, že krajská lékárna ve Vyškově poplatky nesmí svým pacientům "dávat". Soud se postavil za provozovatele jedné ze soukromých lékáren ve Vyškově, která podala žalobu proti nekalé soutěži kvůli systému darovacích smluv. Nemocnice se proti rozhodnutí odvolala, ale soud zatím nerozhodl.

Vyškovská nemocnice: Vyhne se nařízení soudu

"Od té doby, co máme rozhodnutí soudu, tak poplatky v naší lékárně neproplácíme," potvrdila ředitelka vyškovské nemocnice Věra Seidlová. Podle ní právě nový systém slev umožní poplatky znovu proplácet.

"Pokud to kraj schválí, tak už pro nás rozhodnutí soudu nebude hrát roli, jedná se totiž o dva rozdílné principy," míní ředitelka. Zavádění nového systému se neobává.

"Vypořádali jsme se s darovacími smlouvami, tak pro nás nebude problém zavést jiný systém," říká.

Co se týče proplácení poplatků v nemocnicích, to je podle Oldřicha Ryšavého nyní na pořadu jednání krajských zástupců. "Hledáme co nejjednodušší řešení. Ale musím říct, že do dnešního dne stále dodržujeme zákon," řekl pouze radní s tím, že podrobnosti zatím sdělovat nebude.

Na kraj však tlačí ministerstvo, které už kvůli "mouchám" v systému, zahájilo správní řízení ve čtyřech krajích. Jihomoravského kraje se to zatím netýká, údajně proto, jelikož ministerstvu přislíbil, že do konce ledna 2010 znovu projedná v orgánech kraje proplácení regulačních poplatků.

"Ministerstvo vnitra vyčká se zahájením řízení do tohoto projednání. V případném nezjednání nápravy by řízení bylo zahájeno nejpozději 31. ledna 2010," uvedla Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Pro starší pacienty je administrativa zátěží

Vzorem pro Jihomoravský kraj je několik modelů. Mezi ně patří i ten, který se používá v Plzeňském kraji. Jak totiž uvedl ministr vnitra Martin Pecina, když pacienti zaplatí třicet korun a pak je žádají od kraje zpět, jako je tomu například v Plzeňském kraji, je vše v pořádku.

Ředitelka vyškovské nemocnice upozorňuje na to, že plzeňský systém je dost náročný pro pacienty. "Z toho, co jsem četla, mi připadá administrativně náročnější, protože pacient poplatek v nemocnici nebo lékárně zaplatí a pak teprve jej dostane zpětně. Více se mi líbí úvaha Středočeského kraje, kdy poplatek zaplatí nemocnice, která je stejně navázaná na finance kraje," připomíná ředitelka a ekonomka Věra Seidlová, že mnoho z pacientů jsou starší lidé, pro které je každá administrativa navíc zátěží.

Loni využilo možnost vrácení regulačního poplatku v zdravotnických zařízeních zřízených Jihomoravským krajem 65 procent pacientů. V rozpočtu kraje na rok 2009 na ně bylo původně vyčleněno 75 milionů korun, Vyčerpalo se však pouze necelých 50 milionů korun. Na tento rok proto bylo vyčleněno dalších 50 milionů korun.

Zdravotnické poplatky neplatí Jihomoravané od února minulého roku. Smůlu mají jen ti z okresů Brno-město a Blansko, kde žádná krajská nemocnice není.