Demonstrace proti školnému na brněnském náměstí Svobody (15.6.2010)

Demonstrace proti školnému na brněnském náměstí Svobody (15.6.2010) | foto: Radek Miča, MAFRA

Změňte systém, žádají studenti protestující proti zavedení školného

  • 18
S transparentem vyrazila v úterý odpoledne na náměstí Svobody skupinka studentů. Chtěli protestovat proti zvažovanému zavedení školného na vysokých školách, které chce prosadit ODS, TOP09 a Věci veřejné. Právě lídři těchto stran se dohodli na možném způsobu zavedení školného.

Brněnským studentům se však jejich úsilí moc nezdařilo. I přesto, že přes sociální síť Facebook oslovili více než tisícovku uživatelů, podpořit je na náměstí Svobody nakonec přišla jen asi dvacítka odpůrců školného. Největší pozornosti se jim tak dostalo od dohlížejících policistů.

Demonstrace proti školnému na brněnském náměstí Svobody (15.6.2010)Demonstrace proti školnému na brněnském náměstí Svobody (15.6.2010)

"Nelíbí se nám, že by studium na veřejných vysokých školách mělo být zpoplatněno a nesouhlasíme s ním, ani když bude podpořeno možností pobírání půjček či pozdějšího splácení," uvedl jeden z protestujících David Klvaňa, který studuje práva na Masarykově univerzitě.

Protestující se navíc domnívali, že dluh za školné nenastartuje čerstvé absolventy tím správným směrem. "Člověk by tak vstupoval do života s dluhem a povinností jej splatit," uvedl Martin Buňka.

Školné jako motivace i nevyhnutelný krok

Ne všichni studenti a pedagogové vidí v placení školného problém. "Pokud se bude školné pohybovat do deseti tisíc za semestr, tak proti jeho zavedení nejsem," uvedl rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ivo Medek.

Pro zavedení školeného je i studentka Filozofické fakulty Masarykovy univerzity Hana Vašátková. Ta studuje dva obory a na studijní život si navíc přivydělává. Kromě vysoké školy má dvě zaměstnání.

"Zpoplatnění školství je nevyhnutelné a tak zavedení školného ve své podstatě akceptuji, " uvedla Vašátková. Podle ní je však potřeba, aby se při zavádění školného myslelo i na to, v jakých sociálních podmínkách studenti žijí.

Demonstrace proti školnému na brněnském náměstí Svobody (15.6.2010)

K zavedení školného se kladně vyjadřuje také rektor brněnského VUT Karel Rais. "Slibuji si zvýšenou motivaci studentů ke studiu a očekávám také, že školné nebude suplovat státní příspěvek, to by byla hrubá chyba. Samozřejmě s tím bude spojený i vyšší tlak na učitele. Když se podíváte na mezinárodní programy, tak se za většinu z nich platí. Ten rozdíl je potom markantní. Je velký rozdíl ve výběru lektorů, studijních podkladů i materiálů," řekl rektor VUT Karel Rais.

Školné jako motivační faktor je ale podle organizátorů protestu nesmysl a kvalitnější kantory nezaručí. Je podle nich potřeba změnit systém. V tom současném jsou podle nich školy přeplněné proto, že dostávají za každého studenta tučné dotace.

,