Úpravy pozemků na Hodonínsku vedou i k soudním sporům. Ilustrační foto

Úpravy pozemků na Hodonínsku vedou i k soudním sporům. Ilustrační foto | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Znehodnocují nám majetek, naříkají na pozemkovou úpravu zemědělci

  • 1
Pozemkové úpravy by měly pomoci vrátit krajině v České republice ekologickou rovnováhu. Díky nim se například zpřístupňují pozemky, vznikají nové polní cesty, zakládají se rybníky, nebo se obnovuje zeleň v krajině. Obyvatelům Šardic na Hodonínsku se však změny nelíbí a protestují proti nim.

Když v Šardicích začaly pozemkové úpravy, soukromý zemědělec Ladislav Cápek výrazné změny nečekal. "Neměl jsem čas. Jen jsem bývalému starostovi, svému kamarádovi, řekl, ať to pohlídá. A kdyby něco, tak ať zavolá, že zvednu pluh," říká Ladislav Cápek.

Bývalý starosta mu nezavolal a Ladislav Cápek je teď ze změn nešťastný. Dokonce kvůli nim psal i ministrovi zemědělství Jakubu Šebestovi.

pozemková úprava

Majetkové vztahy k půdě v Česku jsou kvůli historickému vývoji v mnoha případech nejasné a pozemkové úpravy je dávají do pořádku.

Díky nim se zpřístupňují pozemky vytvářením nových polních cest, vznikají i rybníky, obnovuje se zeleň v krajině.

Jejich dokončení bude podle odborníků trvat desítky let. Dělají se také před výstavbou dálnic nebo železnice.

Do roku 2013 má na ně stát připravených přes osm miliard korun. V letošním roce na ně uvolnil rekordní 2,3 miliardy korun.

Pozemkové úpravy do konce minulého roku proběhly už na více než tisícovce katastrálních území Česka, na celkové výměře 441 tisíc hektarů, což odpovídá zhruba rozloze Pardubického kraje. A bude se v nich pokračovat dále.

"Na některých pozemcích, které obdělávám, se teď špatně hospodaří. Musím otáčet kombajn ve svahu, což je obtížné a nebezpečné, a můj pozemek je rozdrobený na pět kousků, a tím pádem znehodnocený," říká zemědělec

A výhrad k pozemkové úpravě má více. "Udělaly se tady biopásy na úplně nesmyslných místech," tvrdí.

Znehodnocený pozemek

Nespokojených s pozemkovými úpravami je v Šardicích více. "Mně fukli do pozemku sousedovu mez. Dřív jsem přitom měla jen pole. Už nemá takovou hodnotu jako dříve," posteskla si Marie Ištvánková.

A dokonce tvrdí, že ji podvedli. "Říkali mi, že se u mne nic měnit nebude, že budu mít stejný pozemek jako před pozemkovou úpravou. Tak jsem to podepsala," dodala.

"Vlastnil jsem čtyřicet čtyři arů pozemků a po úpravě jich bylo o sedm méně. Změnili to, až jsem se ozval. Kdybych to neudělal, tak těch sedm arů bylo pryč," říká František Jankuja.

Ladislavu Kohoutkovi ze Šardic se zase nelíbí, že při pozemkové úpravě se udělaly biopásy v místech, kde podle něho neměly být. "Mají vznikat podél vodních toků a cest, ale u nás vedou přes pole a to ztěžuje jejich obdělávání," říká.

Pracovníci pozemkového úřadu se však brání, že nelze vždy vyhovět všem vlastníkům. "Někdy jich bývá tisíc i více a vždy se najde někdo, kdo není s úpravami spokojený," říká Mlada Fialová z Pozemkového úřadu v Hodoníně. "Jakmile sáhnete na soukromý majetek, je zle," dodává.

Soudy kvůli úpravám

Přiznala, že se s jedním vlastníkem z jiné obce na Hodonínsku dokonce kvůli úpravám i soudili. "Nejvyšší správní soud však nakonec dal za pravdu nám," říká.

Šardičtí ovšem tvrdí, že pozemkový úřad při úpravách nahrával jednomu z bývalých obyvatel, který tady zakládá biopásy. A že mu to usnadnilo i to, že jeho příbuzná řídí společnost Geocart, která úpravy připravovala.

I toto obvinění však úředníci odmítají. "Vyšetřovali jsme to, ale neprokázalo se, že by v tom hrály roli nějaké příbuzenské vztahy," říká Jitka Homoláčová z Ústředního pozemkového úřadu v Praze.

"Pozemkové úpravy neděláme jen my, vyjadřují se k nim vlastníci, odborníci i obec," odmítá toto obvinění Milada Fialová.