ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jednání ztroskotala. Znojemští řidiči vyhlásili na pondělí stávku

  • 3
Po měsících váhání nečekaně rychlá akce. V úterý odboráři ve znojemské dopravní společnosti Psota ohlásili stávku, která vypukne už příští pondělí. Rozhodovat se přitom měli až ve středu, nakonec zvolili rychlejší strategii. Stávka ale není cíl, jen prostředek, říkají.

Znojemští tak začínají řešit, jak se v pondělí dostanou do práce nebo do školy. Buď vezmou auto, kolo, nebo se spolehnou na dopravce, který má povinnost zajistit náhradní variantu.

„Nejnutnější přepravu budeme koordinovat v dalších dnech ve spolupráci s krajem, městem i krajským dopravcem Kordis,“ řekl k tomu pouze ředitel Psoty Petr Chadim.

Stejně mluvil i náměstek hejtmana pro dopravu Roman Hanák (ČSSD). „Je to pro mě čerstvá informace. Zjistíme, jakých linek se stávka týká. Musíme zajistit obslužnost na pondělí a vyvoláme jednání,“ sdělil Hanák.

Bližší informace nemělo v úterý ani město. Mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková uvedla jen, že i tady se bude situace nadále řešit.

Nemají vůbec přijít do práce

Podle odborářů se do stávky zapojí přes 70 znojemských řidičů městské autobusové dopravy i regionálních linek, což je drtivá většina.

„Jak přesně to bude v pondělí probíhat, se řeší, ale naše představa je, že řidiči vůbec nepřijdou do práce a autobusy nevyjedou. Stávka je časově neomezená, může trvat hodinu i mnohem déle,“ připustil zástupce odborářů Libor Weinstein možnost několikadenního protestu.

Minulý týden byly přitom obě strany těsně před smírem a podpisem kolektivní smlouvy. Jenže vyjednávání ztroskotala kvůli pozměněné části smlouvy, která mluví o novém nařízení vlády zvýšit mzdy řidičům až o 40 procent.

„Ale pokud firma nezíská prostředky z města nebo kraje, tak nic navíc nedostaneme. S tím nesouhlasíme,“ vysvětlil Weinstein. Ředitel Psoty tvrdí, že se firma nachází ve složité situaci a nebýt nového nařízení vlády, tak už smlouvu podepsaly obě strany. „Nikdo neřekl, kde se na navýšení vezmou peníze. My jich tolik nemáme,“ prohlásil Chadim.

Cesta zpět existuje

V úterý to vypadalo, že sami řidiči si nejsou stávkou příliš jistí. „Přišli za mnou tři, aby mi přinesli oznámení o konání stávky. Řekl jsem jim, že toho, na čem jsme se dohodli, se nezříkáme, ale nechceme dělat z cestujících rukojmí. Oznámení stáhli a že počkají do konce roku,“ popsal Chadim.

„Odešli, ale potom se vrátili, že stávka bude, protože jsme měli dost času. Jenže ani město, ani kraj neměly čas si vládní nařízení prostudovat,“ líčí šéf dopravní společnosti.

Sami odboráři naznačují, že doufají, že k pondělní stávce vůbec nedojde. „Věřím, že si město i kraj řádně přečtou nařízení vlády, kde je mzda řidičů garantována. Jsme připraveni kdykoliv jednat, naším cílem není stávka, ale vhodné pracovní podmínky a platy zaměstnanců,“ dodal Weinstein.

A právě o platy bojují znojemští řidiči dlouhodobě. Vadí jim, že dostávají 100 korun za hodinu jízdy a 50 korun za hodinu takzvané čekací doby. Chtěli by hodinovou mzdu 90 korun, do pracovní doby se má počítat i čas, kdy je řidič v práci, ale nejede.

K tomu požadují 20 procent prémie, celkem tedy 108 korun za hodinu. Dohady trvají už od minulého podzimu, stávková pohotovost od dubna.

,