Sokolník František Miroš při plašení holubů na Mariánském náměstí ve Znojmě.

Sokolník František Miroš při plašení holubů na Mariánském náměstí ve Znojmě. | foto: Radek Miča, MAFRA

Znojmo najalo sokolníka, aby zbavil náměstí holubů

  • 1
Potkat sokolníka Františka Miroše bez některého z jeho ptačích svěřenců je spíše náhoda. Na přítomnost dravců je zvyklý už od dětství a jeho koníček se mu postupně stal obživou. Kdo by však čekal, že tráví většinu času v přírodě, je na omylu. Nyní na něj lze natrefit na nejrušnějším místě ve Znojmě.

Spolu se svými dravci pracuje na Mariánském náměstí, po němž projedou denně tisíce automobilů. Znojemská radnice si zkušeného sokolníka najala, aby zbavil místo obrovských hejn holubů, která silně znečišťují tamní domy a chodníky už desítky let.

Sokolník František Miroš při plašení holubů na Mariánském náměstí ve Znojmě.Sokolník František Miroš při plašení holubů na Mariánském náměstí ve Znojmě.Sokolník František Miroš při plašení holubů na Mariánském náměstí ve Znojmě.

"Když jsme tady s touto takzvanou biologickou ochranou zjara začínali, napočítali jsme na střechách přibližně 750 holubů. Dnes je jich tady tak padesát až osmdesát," přiblížil František Miroš.

Díky časté přítomnosti létajícího dravce holubi nemají klid a rozlétávají se do okolí.

"Není to ale jen o jejich plašení, jde o celý komplex opatření. Holuby rovněž chytáme do klecí, sbíráme vajíčka a tipujeme místa na domech, která by se měla zadělat hroty a sítěmi, aby tam holubi nesedali," popsal Miroš.

Podle hygieniků jsou holubi nebezpeční především jako přenašeči roztočů, kteří způsobují hlavně u dětí a citlivějších lidí dýchací alergické potíže.

Trusem se přenášejí zárodky bakterií, jež vyvolávají průjmová onemocnění.

V porovnání s krysami či potkany jsou tak podle expertů holubi pro děti ještě nebezpečnější přenašeči nemocí.