Hádka zastupitelů Josefa Brücka znechutila. Zvažuje, že koupi pozemku, na...

Hádka zastupitelů Josefa Brücka znechutila. Zvažuje, že koupi pozemku, na kterém hospodaří, vzdá. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

O městský pozemek soutěžil i bratr radního. Neupozornili na to a vyhrál

  • 8
Ve Znojmě se rozhořel spor kvůli pozemku v části Lesky. Nejde ale jen o něj. Výsledek celé pře ukáže, jestli město může jednat lidsky a neriskovat přitom právní problémy. A nastaví také mantinely, kam až může zajít příbuzný radního, který má zájem o městský majetek.

V čem je problém? Město nabídlo dosavadnímu nájemci Josefu Brückovi odkup parcely v sousedství jeho dalších pozemků. Ten za ni nabídl 380 tisíc korun. Jenže vypsanou soutěž nevyhrál. Jeho nabídku o dvacet tisíc přeplatil Miroslav Buršík, člen majetkové komise a bratr radního Tomáše Buršíka.

A právě v tom opozice vidí silný střet zájmů a mluví dokonce o korupci. „Každý má právo zúčastnit se jakékoliv soutěže, ale jestliže sedí v komisi, tak na to měl upozornit,“ říká třeba Karel Fiala (Pro Znojmo). Podle dalších si měl Buršík soutěž nechat ujít. „Ke korupci nejsou žádné důkazy, ale minimálně z morálního hlediska to takhle není možné,“ míní zase Jiří Feichtinger (Změna Znojmo).

Miroslav Buršík tvrdí, že jako člen majetkové komise, která prodej parcely řešila, nemá oproti jakémukoliv jinému obyvateli Znojma žádné informace navíc. „Komise jen schvaluje záměry prodeje. Neznáme ceny. I výsledek soutěže jsem se dozvěděl až od novinářů, ani nevím, kolik bylo účastníků,“ podotýká.

Brněnský advokát Lukáš Koukal vidí problém i v tom, že radní a zastupitel Tomáš Buršík neupozornil, že pozemek kupuje jeho bratr. „Dle zákona o obcích má zastupitel povinnost tuto skutečnost předem oznámit. Jinak mu hrozí pokuta do výše 50 tisíc korun,“ upozorňuje.

Když město zveřejnilo záměr prodeje pozemku, stávajícímu nájemci poslalo odhad. Tomu se zdála cena za stráň u trati a kus pozemku za ní poměrně vysoká.

„Dřív to bývala skládka, dnes zahrada. Když chcete něco vysázet, musíte hlínu vykopat a navézt kvalitnější zeminu. Nedovedu si představit, proč má ten pozemek pro někoho takovou cenu. Já jsem tam nasázel borovičky, meruňky a třešně, mám k tomu kopci přátelský vztah. Nechtěl jsem tu nic budovat, jen tam pustit dva berany a dál se o to starat,“ objasňuje nájemce Brück.

Návrh: Zaplatím to, co vítěz

Přímo na zasedání zastupitelům oznámil, že je ochotný vítěznou nabídku dorovnat. „Město tedy nic netratí a chová se jako řádný hospodář. Když se pan Brück o pozemek roky stará, je morální závazek zastupitelstva toto zohlednit,“ souhlasil zastupitel Pavel Jajtner (KDU-ČSL).

Brněnský advokát Richard Novák doplatku nejvyšší ceny sice z lidského hlediska rozumí, ale zákon jej neumožňuje. „Pán, který soutěž vyhrál, by měl raději odstoupit,“ myslí si. Vůbec nejlepším řešením je však podle něj soutěž zrušit a nabídnout pozemek k odkoupení dosavadnímu nájemci.

„A to i z toho důvodu, že jinak v tom bude podezření z manipulace. Dokonce cítím podezření ze spáchání trestného činu,“ podotkl Novák.

Návrh na dorovnání vyšší nabídky považují za nebezpečný i členové koalice. Podle nich by se z něj mohl stát nebezpečný precedens. Na to poukazuje i Miroslav Buršík, který soutěž vyhrál.

„Každý teď bude nabízet vyvolávací cenu, počká, jak výběrové řízení dopadne, a pak částku doplatí,“ myslí si. Podle kupce Buršíka si opoziční zastupitelé jen tahají politické triko.

„Je to v podstatě bezcenná parcela, a oni se chovají, jako kdybych byl developer, mafián. Chtěl jsem jen pro sebe a své děti koupit zahrádku, stejně, jako ji má pan Brück. Nechápu, co se řeší, a cítím se ublížený na svých právech - regulérně jsem vyhrál,“ vysvětluje. Pozemek mu ale ještě nepatří. Zastupitelé rozhodnutí o prodeji raději odložili.

Kupec se parcely nechce vzdát

Pokud město Buršíkovi jako vítězi soutěže pozemek nakonec neprodá, hodlá se podle svých slov bránit všemi možnými prostředky. „Nic jsem neprovedl. Pokud má někdo nějaké podezření nebo důkaz o střetu zájmů nebo korupci, ať to řeší přes policii,“ podotýká.

Podle opozičních zastupitelů byla ale hlavně nabourána důvěryhodnost radnice při hodnocení podobných soutěží. „Všechna pravidla, která nastavujeme, mají primárně jediný důvod - odstranění pochyb o nezákonnostech, manipulacích. Třeba se skutečně nic nestalo, ale je to mimořádně podezřelé,“ zdůvodňuje opozičník Jiří Feichtinger.

A Jiří Kacetl (Pro Znojmo) zároveň poukázal na to, že komise pro otevírání obálek se skládá výlučně z členů vládnoucí koalice a pracovníků úřadu.

„Tomu nahrává, že ne všechno se může dít podle zákona. Kdyby byl v komisi zástupce opozice, tak je to pro veřejnost naprosto betonové. Takto to může naznačovat, že se s některými věcmi manipuluje,“ podotýká.

Současného nájemce pozemku zastupitelstvo znechutilo. „Žiju v tom, že pozemek už nechci. Přemýšlím, jestli má pro mě takovou cenu. To, co tam předvedli, je vyloženě stranický boj. Že to nechají dojít tak daleko, jsem nečekal,“ uzavřel Brück.