Podobizna Přemysla Otakara II.

Podobizna Přemysla Otakara II. | foto: MF DNES

Znojmo uctí porážku krále železného a zlatého

Proslulý "král železný a zlatý" byl ve své době nejmocnějším panovníkem střední Evropy a ovládal území od Odry až po Jaderské moře. K odkazu českého krále Přemysla Otakara II., jenž byl ve městě pohřben po bitvě na nedalekém Moravském poli, se příští týden přihlásí Znojmo.

Milovníci historie připravili u příležitosti 730. výročí královy smrti čtyřdenní odborný i zábavní program. "Přemysl Otakar II. je dosud fascinující osobnost," míní předseda občanského sdružení Pocta králi 2008 Karel Floryk.

Čtyřdenní program začne 26. srpna, tedy v den výročí bitvy na Moravském poli. "V úterý, tento památný den, budou již od rána ke zhlédnutí v kapitulní síni minoritského kláštera autentické Přemyslovy pohřební insignie, tedy zlatá koruna, jablko a žezlo," přiblížil místopředseda sdružení Karel Fiala.

Odpoledne pak bude v prostorách bývalého kostela Panny Marie na nádvoří minoritského kláštera sloužena latinská mše svatá, o hudební doprovod se postará proslulá Schola Gregoriana Pragensis pod vedením Davida Ebena. Předtím, přesně v 16:45, kdy patrně Přemysl Otakar II. zemřel, se rozezní zvony znojemských chrámů.

Ve středu a ve čtvrtek se uskuteční přednáškové sympozium pro veřejnost. Osvětlit zájemcům Přemyslovu osobnost a jeho státnické dílo se pokusí historik Jihomoravského muzea a městský radní Jiří Kacetl. V cyklu přednášek historiků pak vystoupí například přední odborník na přemyslovské období českých dějin Josef Žemlička.

Ve středu se uskuteční vernisáž uměleckých děl současných výtvarníků, kteří se nechali inspirovat osobou a životem pátého českého krále. Zábavu pak lidé najdou na středověkém hodokvasu a při šermířském klání.

Na sobotu si organizátoři naplánovali zájezd na bojiště u Suchých Krut v Rakousku. "Už nyní jsme zaplnili tři autobusy, předpokládám, že zájemců ještě přibude," popsal Floryk. Kontakt na pořadatele i přesný program najdou zájemci na webových stránkách Pocta králi.

Znojmo je s "králem železným a zlatým" pevně spjato. Přemysl Otakar II. byl ve městě několik let pohřben. Po smrti na bitevním poli bylo jeho tělo nejprve veřejně vystaveno ve Vídni, po uplynutí papežské klatby převezli mrtvého krále do Znojma a pohřbili jej v minoritském klášteře.

Václav II. roku 1296 nechal ostatky převézt do jednoho z pražských klášterů. Až za vlády Karla IV. spočinulo tělo pátého českého krále v katedrále sv. Víta, kde je pochován dodnes.


Témata: insignie, Odra