Tygr sumaterský jménem Dustin

Tygr sumaterský jménem Dustin | foto: Archiv zoo Brno

Zoo se snaží o tygří mládě ze zkumavky

  • 3
Chovatelé v brněnské zoologické zahradě se již několik let marně snaží o to, aby tygřice Satu přivedla na svět potomky. Velké naděje nyní vkládají do samce Dustina, kterého přivezli z jihlavského zookoutku s tím, že by měl v Satu probudit skryté touhy.

Aby dostal tygr sumaterský chuť na námluvy, musí si nejdříve zvyknout na nové prostředí. O samotě. To by mělo trvat týden až čtrnáct dní, pak ho zoologové připustí k tygřici.

Návštěvníci zahrady potom mohou sledovat, jak si pár šelem bude ve výběhu rozumět.

Když se Dustin tygřici nebude líbit, může ho i napadnout

Chovatele by sice potěšilo, kdyby Satu a Dustin zplodili potomky, ale neočekávají to.

"Kočky se umějí chovat nevyzpytatelně. Uvidíme, jestli si ho samice vůbec pustí k tělu. Tygřice jsou razantní, pokud se jí Dustin nebude líbit, mohla by ho i napadnout," popisuje nelehký úděl tygřího nápadníka mluvčí brněnské zoo Pavel Hrazdíra.

Jak dodal, stačí, aby Dustin v samici vzbudil touhu se pářit. Vznikly by tak podmínky pro umělé oplodnění. "U šelem to chodí tak, že přítomnost samce by měla u tygří samice vyvolat ovulaci (pozn. red.: uvolnění vajíčka)," vysvětluje Hrazdíra.

Pro účely asistované reprodukce pak mají chovatelé k dispozici zmrazené sperma, které odebrali předchozímu tygřímu partnerovi. Umělé oplodnění u šelem pak probíhá podobně jako u lidí.

"Pokud vše půjde dobře, tak by se Satu mohla stát první tygřicí v Česku a možná i na světě, která tento zákrok podstoupí," dodal Hrazdíra.