Alexej Mamashukrov pracuje jako dělník na projektu Beringie - umělých skal v brněnské zoo

Alexej Mamashukrov pracuje jako dělník na projektu Beringie - umělých skal v brněnské zoo | foto: Radek Miča, MAFRA

Zoo staví skály pro medvědy

  • 0
V brněnské zoo pokračuje výstavba pavilonu Beringie. Jako doma se v něm bude cítit párek medvědů kamčatských, který v září přicestuje z ruského Roztoku nad Donem. První návštěvníci budou moci medvědy a další sibiřská zvířata obdivovat už 9. října.

Lákadlem Beringie jsou hlavně zvířata žijící v prostředí, které co nejvíc připomíná jejich původní domov. Lidé si je budou moci prohlédnout z naučné stezky proplétající se mezi jednotlivými výběhy.

Beringie

Projekt vyjde na 80 milionů korun, z toho 45 milionů pochází z dotace ROP Jihovýchod a 35 milionů dá Brno.

Návštěvníci uvidí na "dobrodružné stezce" kamčatské medvědy, rosomáky sibiřské nebo polární lišky.

Otevírat se bude 9. října 2010.

"Projekt odpovídá současným trendům. Scénické pojetí pavilonu vtáhne návštěvníky do prostředí, které se velmi podobá přirozeným podmínkám zvířat. Zároveň se snaží vytvořit co možná největší komfort pro chovaná zvířata," uvedl ředitel brněnské zoo Martin Hovorka.

Medvědi dostanou potok, jezírko i gejzír

Největšími obyvateli nových výběhů bude právě pár medvědů kamčatských z Ruska. Pro obě šelmy vyrazí pracovníci zoo začátkem září. "Převoz bude velmi náročný. Cesta do zoologické zahrady v Roztoku nad Donem a zpět do Brna by měla trvat několik dní," popsal mluvčí zoo Pavel Hrazdíra.

Desetiletý medvěd a stejně stará medvědice by se však po dlouhém převozu měli v brněnské zoo cítit jako na Kamčatce. Budou mít největší výběh ze všech zvířat, doplněný o lesní potok, jezírko na koupání a chybět nebude ani gejzír.

Alexej Mamashukrov pracuje jako dělník na projektu Beringie - umělých skal v brněnské zooAlexej Mamashukrov pracuje jako dělník na projektu Beringie - umělých skal v brněnské zoo

A v zahradě doufají, že by se v tak přirozeném prostředí mohly šelmy brzy rozmnožit. Kromě medvědů zavede stezka návštěvníky také mezi výběhy rosomáků sibiřských, ve voliéře připomínající kamenný ostroh se zabydlí lišky a sovice a na vodní plochu usednou bahňáci.

Zatím je však v Beringii pusto a prázdno. "Dělníci výběhy ještě staví, ale vše postupuje podle plánu," ujistil mluvčí.

V chalupách budou informace o životě na Kamčatce

Beringie by nebyla pravým obrazem své domoviny, kdyby v ní chyběla typická obydlí - kamčatské chalupy. Ve srubech, které už se nad nedokončenými výběhy tyčí, budou typická kamna, nábytek i nástroje kamčatských lovců. "V chalupách budou nejen vystaveny různé artefakty, ale návštěvníci se na textových tabulích dozvědí také o životě v Beringii," dodal Hrazdíra.

Beringie patří k největším a také nejdražším projektům na Mniší hoře. Výstavba výběhů, kamčatských chalup a dobrodružné naučné stezky vyjde dohromady na 80 milionů korun.

"Z toho 45 milionů je financováno z Evropské unie, 35 milionů investovalo město Brno," upřesnil Marek Havlík z brněnského magistrátu. Nedočkaví návštěvníci si již od poloviny července mohou návrhy Beringie prohlédnout na výstavě v brněnském Urban centru.