Betonování zřícených sklepů v Bořeticích

Betonování zřícených sklepů v Bořeticích | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Zřícené bořetické sklepy pohřbila betonová směs

  • 3
Víno ze dvou bořetických sklípků v Kraví hoře už nikdo nevypije. V pondělí ho vinaři museli pohřbít pod tunami popílkové směsi podobné betonu. Ta má zabránit dalšímu zřícení sklepů v jejich sousedství. Z bořetických sklepů se tak stávají novodobé Pompeje.

Ani archeologové, pokud budou jednou odkrývat toto místo, si na nalezeném víně asi nepochutnají. Směs totiž velmi pravděpodobně všechny sudy rozdrtila.

Na sedmdesát metrů potrubí museli vinaři v pondělí spojit, aby "stabilizační hmotu" vlili do útrob sklepů. Těžký nákladní vůz s míchačkou se sem totiž báli pustit. Zůstal stát na okraji sklepní uličky.

Betonování zřícených sklepů v Bořeticích"Báli jsme se, že by otřesy způsobily další zřícení, to už jsme nechtěli riskovat," vysvětlil starosta Bořetic Václav Surman.

Celkem na sto padesát kubíků hmoty zaplní sklepy až po strop. Bude se tak ale dít postupně. "Dnes jsme zalili první sklep z jedné třetiny. Teď musíme počkat, až zatuhne, pak budeme pokračovat," odhadoval statik Dalibor Klusáček, že práce potrvají asi týden.

Křiví se i ostatní sklepy

"Než já umřu, tak to tady spadne všechno," míní šestasedmdesátiletý Josef Michna, který záchraně sklepů přihlížel. Sklep má v lokalitě už padesát let, takovou hrůzu ale nepamatuje. "I v mém sklepě se křiví stěny a není jediný," nedělá si iluze o budoucnosti staveb.

V labyrintu celkem 260 sklípků, které původní majitelé vystavěli na přelomu 18. a 19. století, se nikdo nevyzná. "Existují jen kupní smlouvy, žádné nákresy neexistují," potvrdil Roman Pláteník ze stavebního úřadu ve Velkých Pavlovicích.

To je podle něj důvod, proč nebylo možné zasáhnout do stavebního šílenství, které se v posledních letech mezi zdejšími vinaři rozpoutalo a které vyústilo v kritickou situaci uplynulých dní. V ohrožení je teď většina sklepů.

Nedotknutelní vinaři

Vinaři z dolní uličky je prodlužovali tak dlouho, až se podkopali pod sklepy, které stojí nad nimi. Tomu nešlo podle stavebního úřadu nijak zabránit. "Na majitele sklepů se vztahuje právo nedotknutelnosti, do sklepa nás nemusí pustit. Jen v krizových případech," uvedl Pláteník.

Betonování zřícených sklepů v BořeticíchProto to došlo tak daleko. "Teď už stavební úřad nařídil vypracovat zakreslení staveb. V tuto chvíli je má hotové asi třicítka sklepů z lokality. Do budoucna budou muset být zaměřeny všechny," řekl Pláteník. Pak podle něj bude mít úřad nad stavební činností vinařů kontrolu.

Od 6. března vstoupí také v platnost nařízení o zákazu jakékoliv stavební činnosti v lokalitě. Povoleny budou jen udržovací práce pod přísným dohledem úředníků i odborníků na statiku.

"Myslím ale, že stavební činnost se tu zastaví sama. Vinaři dostali za vyučenou, i když někteří jsou nepoučitelní," míní pracovník stavebního úřadu. Nechápe, že právě v tuto chvíli má na stole novou informaci o černé stavbě v jednom ze sklepů. "Nařídíme okamžité zastavení stavební činnosti a majitele čeká pokuta v desítkách tisíc korun," uvedl Pláteník.

Za smrtelnou kombinaci se stavební aktivitou vinařů považuje statik Dalibor Klusáček složení zeminy, ve které jsou klenby sklepů postaveny. "Základním problémem je sprašová hlína. Když je suchá, je pevná téměř jako skála. Pod vlivem vody však pevnost ztrácí," vysvětlil Klusáček. Vlastnosti hlíny, ve které sklepy stojí, přirovnal ke kostce cukru. "Když na ni kápnete vodu, rozpustí se na kaši," přiblížil.