Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


11 miliard z rozpočtu Brna zaplatí hromadnou dopravu i klimatizaci úředníkům

  8:53aktualizováno  10:06
Na brněnském náměstí Svobody, opraveném za čtyři a půl milionu korun, budou za rok stát nové "doutníkové" hodiny za necelých deset milionů. Zoo získá opravený pavilon pro šimpanze, přesun tramvají do Plotní ulice bude na spadnutí a brněnští úředníci dostanou do kanceláří klimatizaci.

Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

To vše by se mělo stát, pokud příští úterý zastupitelé schválí rozpočet Brna na příští rok. Podrobný rozpis toho, co město vydělá a utratí, počítá s tím, že brněnskou kasou projde v roce 2009 přibližně jedenáct miliard korun.

Město stále více utrácí za vlastní provoz

Z toho asi sedm a půl miliardy "spolkne" provoz města. Ačkoliv je brněnský rozpočet vyrovnaný, ve srovnání s letoškem potřebuje město stále více peněz na svůj vlastní provoz.

Takzvané provozní výdaje, které zahrnují vše od mezd úředníků až po údržbu brněnských parků. se zvýší o 92 milionů korun. A naopak kapitálové, tedy výdaje na investice, klesnou v meziročním srovnání o 240 milionů korun.

"Růst provozních výdajů je normální. Každá investice totiž provozní výdaje vyvolává," hájí městský rozpočet náměstek primátora Martin Ander. A upozorňuje, že kvůli různým komplikacím se rozpočet určený na investice stejně nikdy nevyčerpá. Letos to nebude jiné.

"V návrhu počítáme s tím, že zbude 596 milionů," vypočítala vedoucí magistrátního odboru a rozpočtu financování Jana Červencová.

Zbývající část z jedenácti miliard korun zůstane na investice.

Největší "Otesánek"?

Kdo dostane z městského rozpočtu nejvíc? Jako každý rok městský dopravní podnik. Brno mu na provoz dá 1,23 miliardy, na korunu přesně jako letos. Tedy pokud mu stejně jako letos nepřizná mimořádnou dotaci.

"Počítáme, že vyšší náklady dopravní podnik pokryje z vyššího jízdného," odmítá to náměstek primátora Ladislav Macek.

K více než desetině rozpočtu dostane dopravce i 220 milionů na nové autobusy a obnovu starých tramvají, další pak nakoupí za evropské peníze.

Na stejnou částku jako v letošním roce se mohou těšit i městské části nebo například brněnští divadelníci. Dostanou stejnou sumu jak v brněnském Národním divadle, tak v Městském divadle Brno.

A podobně na tom bude i Centrum experimentálního divadla. "Jsou tam jen drobné změny," potvrdil první náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský.

Úředníci však v rozpočtu myslí i na sebe. Příští rok investují pět milionů korun do pořízení klimatizace na brněnský magistrát. A o rok později za vychlazené kanceláře zaplatí dalších pětadvacet milionů.

"Bude se to týkat budovy na Dominikánském náměstí a na Malinovského náměstí. Zejména v podkrovních kancelářích je přes léto situace neúnosná," vysvětlil Ladislav Macek.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Hackera soudí za to, že chtěl uplatit policistu stamiliony v bitcoinech

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Když člověk mluví s policistou, obvykle si dává pozor na vše, co řekne. Ne tak Petr Křístek, který je obžalovaný, že se...

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Najdete na iDNES.cz