Jihomoravský kraj chystá návrat lokálek

  6:00aktualizováno  6:00
Tři desítky let zarůstá trávou železniční trať v Židlochovicích na Brněnsku. To by se mělo za pár let změnit. Jihomoravský kraj připravuje její obnovení. Železnice by měla zlepšit dopravu sjednoceného dopravního systému ve směru na Brno.

Po třiceti letech bude znovu jezdit vlak v Židlochovicích. Železnice se postaví i v Boskovicích | foto: Radek Miča, MAFRA

Potvrdil to krajský radní pro dopravu Jaroslav Pospíšil. Kraj podle něho chystá také výstavbu železniční spojky v Boskovicích a modernizaci tratě v Hustopečích.

Studie už jsou zpracované. "Všechna tři města jsou natolik velké cíle, že tam můžeme klidně provozovat železniční linku, vedoucí k hlavnímu koridoru. Dopravní proud ve směru na Brno je tu opravdu velký," potvrdil Pospíšil.

Cestující si ovšem budou muset na výhody železničního cestování pár let počkat. Nejdříve se dočkají zřejmě v Boskovicích. "Takzvaná boskovická spojka by mohla sloužit zhruba v roce 2012. Když všechno půjde dobře," upřesnil radní.

Plánovaná stavba asi jeden kilometr dlouhé trati by lidem usnadnila cestování do krajského města. Odpadlo by přestupování ve Skalici nad Svitavou. Studie boskovické spojky již existuje, její trasa povede přes Doubravici a Lhotu Rapotinu. Na její výstavbu se počítá s částkou kolem dvou set milionů korun.

Pozemky z dražby

Obnovení železničního spojení s hlavní vlakovou tepnou ve směru Brno a Břeclav vítají i Židlochovičtí. "Otevření železnice fandím, pro cestování to bude přínos. Současná autobusová doprava je komplikovaná," schvaluje záměr Bedřich Novák z Židlochovic. Jako jeden z mnoha lidí se kvůli pohodlnějšímu cestování do Brna přiklonil už k individuální dopravě autem.

Po třiceti letech bude znovu jezdit vlak v Židlochovicích. Železnice se postaví i v Boskovicích

O obnovení asi tři kilometry dlouhé železniční tratě z Židlochovic do Hrušovan usiluje tamní radnice už léta. Podle starosty města Vlastimila Helmy by se jí lidé mohli dočkat nejpozději v roce 2015.

"Doufáme, že by se to mohlo podařit i dřív," plánuje Helma. První kroky k realizaci už prý uskutečnili. Teď Židlochovičtí čekají na územní rozhodnutí. A uvolňují cestu.

"V dražbě jsme odkoupili nemovitost v blízkosti budoucího nádraží za tři miliony korun. Teď čekáme na povolení k její demolici," potvrdil Helma. Výhodou podle něho je, že železniční stanice bude v těsném sousedství autobusového nádraží.

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Mladá žena dala v tramvaji facku starší cestující, vadil jí její úsměv

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Facku od výrazně mladší cestující dostala v jedné z brněnských tramvají čtyřiašedesátiletá žena. Důvodem byl údajně...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Další z rubriky

Místo graffiti maloval brněnský výtvarník Timo letošní vánoční hrníčky

Ředitelka Turistické informačního centra Brno Jana Janulíková ukazuje letošní...

Příští týden v Brně startují adventní trhy, ovšem už tuto sobotu dorazí na náměstí Svobody vánoční strom. Jasná už je...

Strojvedoucí před odjezdem vlaku usnul v kabině. Nadýchal 2,6 promile

Ilustrační snímek

Strojvedoucího spícího v kabině lokomotivy našli ve středu jeho kolegové na nádraží v Křenovicích na Vyškovsku. Protože...

Vězni staví věrný model lednického zámku, pomáhají jim tisíce fotek

Model zámku v Lednici, který v měřítku 1:25 staví vězni z Horního Slavkova, se...

Do oken v nejvyšších patrech lednického zámku v budoucnu nahlédne každý, kdo si jen trochu stoupne na špičky. Ze...

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.

Najdete na iDNES.cz