Vlaštovky na drátech elektrického vedení

Vlaštovky na drátech elektrického vedení | foto: Radek Miča, MAFRA

Aby na sloupech vysokého napětí neumírali ptáci, dávají na ně „pařáty“

  • 0
Na sloupy vysokého napětí usedají ptáci, aby si odpočinuli nebo se připravili k lovu. Jenže když se dotknou křídly obou vodičů, už nikdy nevzlétnou. Ornitologové proto nyní v kraji vytipovávají oblasti, ve kterých by měly být sloupy chráněné, aby k úhynům ptactva už nedocházelo.

Začali na tom spolupracovat se společností E.on. "Chystáme pro E.on seznam lokalit, kde vysoké napětí zabíjí nejvíce ptáků. Například u Rakvic a u Lanžhotu se často nacházejí usmrcená káňata. Ale ptáci jsou vysokým napětím ohroženi prakticky na celém území Hodonínska, Břeclavska a Znojemska. Je to tím, že je tady otevřená, zemědělsky obhospodařovaná krajina," uvedl brněnský ornitolog David Horal.

"Je pravda, že jsme v posledním roce zintenzivnili kontakty s ornitology a snažíme se vyjít vstříc jejich požadavkům," uvedl mluvčí společnosti E.on Vladimír Vácha.

Přichází podzim, vlaštovky jsou nachystané k odletu do teplých krajin

Už ale neplatí, že energetické společnosti upravují sloupy vysokého napětí jen z dobré vůle. Energetický zákon z loňského léta jim totiž ukládá, aby do patnácti let kvůli ptákům zabezpečili všechny sloupy. Mimochodem v zemi je jich asi tři čtvrtě miliardy.

"Dá se říci, že to byl jeden z největších legislativních počinů na ochranu ptáků. Dosud se ochranné prvky dávaly jen na nové vedení nebo při jeho rekonstrukci," uvedl ornitolog Lukáš Viktora.

Před popálením a téměř jistou smrtí jsou ptáci chráněni tak, že se buď na sloupy dávají konzoly, kterým se říká pařáty a mají takový tvar, aby na ně nemohli usednout, nebo se na ně instalují plastové prvky.