(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Aby se lidé nebáli, přibudou v břeclavském Bronxu kamery i mříže

  • 3
Bezpečnostní dveře, mříže ve společných částech domů a také dohled více kamer. Tak razantně chce v příštím roce řešit radnice dlouholeté problémy se soužitím s Romy v bytových domech ve třech nechvalně proslulých ulicích v Břeclavi.

Aby mohla požádat o další peníze na zklidnění napjaté situace, zmapuje v nejbližší době podrobně domy v Riegrově, Krátké a také v ulici Na Zahradách. Tedy v lokalitě, které se v Břeclavi kvůli častým rvačkám, hlasitému pokřikování z oken a konfliktům přezdívá Bronx.

Už před několika měsíci radnice přímo do ghetta umístila služebnu strážníků. A aby se lidé nebáli v této části města vyjít večer ven, chystá nyní další kroky.

"Velký investiční projekt, který plánujeme na příští rok, bude zahrnovat technická opatření výrazně zvyšující bezpečí obyvatel v takzvaných sociálně vyloučených lokalitách. Půjde o kamerové systémy i montáže bezpečnostních dveří a mříží," uvedl starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý.

Do ulic vyrazí prostředník, město proškolí strážníky

Už za pár dnů nastoupí přitom na čtyři měsíce do terénu asistent prevence kriminality. Bude prostředníkem v komunikaci Romů s vedením města. Zkušenosti totiž ukazují, že policisté ani strážníci nemají u tamních obyvatel respekt.

"V problémových ulicích chystáme sociologický průzkum. Chceme odhalit příčiny problémů a nejvhodnější opatření ke zlepšení," uvedla Dagmar Gasnárková z odboru sociálních věcí břeclavské radnice.

Opatření, která by radnice příští rok ráda například v Riegrově ulici zavedla, mají díky kamerám snížit anonymitu i pohyb lidí. "Chceme snížit i riziko vandalismu," vysvětlila Gasnárková.

Necelých sto třicet tisíc korun vloží radnice kromě průzkumu v příštích týdnech i do proškolení strážníků a policistů, kteří v problémové oblasti pracují. "Šest strážníků čeká třídenní školení prevence kriminality v problémové oblasti a budou se učit předcházet konfliktům," uvedla Gasnárková.

Stejné školení čeká už brzy šestici policistů a asistenta. "Tím bude někdo, kdo žije přímo v této sociálně vyloučené lokalitě. Naváže tak lépe kontakty s lidmi a bude jim pomáhat s řešením problémů. A kromě toho bude spolupracovat se strážníkem. Ten jej pracovně povede a bude také kontrolovat," doplnila Gasnárková.

Situaci v Břeclavi mapuje i vládní agentura

Už čtvrtým rokem se v Břeclavi snaží zmapovat situaci také Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách při Úřadu vlády České republiky.

Břeclav patří podobně jako Broumov, Most, Cheb, Roudnice nad Labem nebo Litvínov k městům, kde agentura rozběhla své pilotní projekty na pomoc radnicím.

Spolupráci s nynějším vedením Břeclavi si chválí. "Město se nyní snaží využít veškeré možnosti, jak situaci zklidnit. Například řeší splátkové kalendáře neplatičů, snaží se, aby nedocházelo k odebírání dětí z rodin a má záměr vybudovat azylový dům," vyjmenovala konzultantka agentury Markéta Tvrdíková.