Projekt Trojlístek brněnského Centra pro rodinu a sociální péči umožní rodinám získat náhradní babičku, která pohlídá děti, vezme je na procházku a bude si s nimi i hrát (ilustrační snímek).

Projekt Trojlístek brněnského Centra pro rodinu a sociální péči umožní rodinám získat náhradní babičku, která pohlídá děti, vezme je na procházku a bude si s nimi i hrát (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Adoptivní babička vyzvedne děti ze školy a přečte jim i pohádku

  • 6
Od začátku května mohou rodiny s malými dětmi získat náhradní babičku a starší ženy zase náhradní vnoučata. Projekt Trojlístek brněnského Centra pro rodinu a sociální péči se inspiroval ve Vídni. Jeho cílem není jen hlídání dětí a přivýdělek, ale i navázání vztahů mezi generacemi.

Každodenní problémy s hlídáním dětí trápí Brňanku Hanu Bílkovou. Doma má dva předškoláky a obě babičky žijí na severu Čech. "Obvykle děti hlídá sousedka, ale když nemůže, raději zůstanu doma. Nechci v bytě naprosto neznámého člověka," řekla Bílková.

Podobně vytíženým rodičům a zároveň osamělým starším ženám může pomoci nový projekt Trojlístek, se kterým přišla nezisková organizace Centrum pro rodinu a sociální péči. Jeho cílem je spojit rodiny s potencionálními náhradními babičkami.

"Prospěje to oběma stranám. Jak rodičům s dětmi, které nemají nebo jen zřídkakdy vidí vlastní babičku, tak ženám zralého věku. Ty bývají osamělé, mají životní zkušenosti s výchovou a současně cítí potřebu být užitečné a předávat dalším generacím jiný pohled na svět," uvedla jedna z organizátorek projektu Jana Loukotová.

Jak se přihlásit

Rodiče i "adoptivní babičky" se budou přihlašovat v Centru pro rodinu a sociální péči, kde vyplní dotazník. Poté budou pozváni k rozhovoru, na jehož základě organizace zprostředkuje rodičům kontakt s náhradní babičkou.

Babičky musí přinést výpis z trestního rejstříku. Není žádné věkové omezení.

Přihlásit se do projektu je možné na telefonním čísle 542 21 74 64 nebo na e-mailové adrese trojlistek@crsp.cz.

Náhradní babičky nebudou v rodině uklízet nebo vařit, ale pouze hlídat děti. Můžou je třeba vyzvednout ze školy, zajít s nimi na procházku nebo si jednoduše doma hrát.

Za hlídání by ženy měly dostat alespoň padesát korun na hodinu. V projektu však podle Loukotové nejde jen o hlídání a přivýdělek, ale také o navázání nových vztahů mezi rozdílnými generacemi.

Zájem mají zatím více rodiny než babičky

Přihlášené ženy si budou moci vybrat, zda preferují malé či starší dítě. Kontakt pak zprostředkuje Centrum pro rodinu a sociální péči, které zároveň vytipuje, kteří lidé by se k sobě mohli hodit. "Už se nám hlásí první zájemci, zatím převažují rodiny nad babičkami," podotkla další z organizátorek Kateřina Szczepaniková

Podmínkou pro setrvání v projektu je, aby babička a děti udržovaly pravidelný kontakt. Mluvit by spolu měly minimálně jednou týdně. Centrum pro rodinu a sociální péči chystá pro obě strany společné akce, třeba výlety nebo tvořivé dílny. Babičky se mohou zúčastnit například kurzů psychologie či první pomoci.

Nová služba je inspirovaná projektem Oma Dienst, který se už několik let organizuje ve Vídni. "V Česku jsme zřejmě první, kdo se o něco podobného pokouší," dodala Szczepaniková.

Projekt počítá s tím, že bude seznamovat lidi z Brna a okolí. U vzdálenějších míst by bylo podle Szczepanikové pravidelné setkávání komplikované. "Dědečky do programu zařadit nemůžeme. Není možné poskytovat pánům kontakt s malými dětmi," poznamenala Szczepaniková.

Brňance Bílkové se nápad s náhradní babičkou líbí. "Pokud bychom si povahově sedli, tak by to nemuselo být špatné," usmívá se matka dvou kluků.