Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Advokát Nováček dostal za zpronevěru podmínku

  15:00aktualizováno  15:38
Advokát a bývalý obhájce ministryně zdravotnictví v kauze Diag Human Zdeněk Nováček dostal za zpronevěru podmíněný trest 2,5 roku vězení s odkladem na čtyři roky. Brněnský soud ho potrestal za to, že použil více než milion korun, které si u něj uložil klient. Čtyři roky nesmí pracovat jako advokát.

Zdeněk Nováček u městského soudu v Brně | foto: Monika Tomášková, Monika Tomášková,  MF DNES

Zdeněk Nováček sepsal v roce 2006 smlouvu k prodeji pozemku v Bílovicích nad Svitavou. Do advokátní úschovy převzal 1 milion 167 tisíc korun. Peníze měl prodejci pozemku Janu Křipačovi vyplatit ve chvíli, kdy budou kupující manželé Sochorovi zapsáni v katastru nemovitostí jako majitelé pozemku. Jenže peníze Křipačovi nepřišly.

Nováček je totiž použil tak, že za jiného klienta zaplatil 260 tisíc společnosti Experata. O zbylé částce tvrdí, že ji dal k dispozici příteli ve finanční tísni. "Uznávám, že jsem způsobil škodu. Je mi to líto, podcenil jsem riziko," uvedl u soudu Nováček.

Advokát totiž doufal, že mu známý peníze vrátí dříve, než je bude muset vyplatit Křipačovi. Milionovou částku Nováček začal splácet až ve chvíli, kdy policie zahájila trestní stíhání. Rozložil ji do tří splátek. Tu první mu poslal na účet teprve letos v únoru, poslední v půlce května. Peníze měl přitom Křipačovi odevzdat nejpozději v listopadu 2006. Nyní Křipačovi dluží za úroky.

Jak Křipač u soudu vypověděl, že Nováčka několikrát urgoval už v momentě, kdy bylo vše potřebné na katastru nemovitostí vyřízeno. Advokát se mu ale vyhýbal.

Potíže měli i kupující. "Utrpěly tím dobré sousedské vztahy," vyjádřil se k tomu Ondřej Sochor. Podle výpovědi Sochorovi právníka také urgovali, ten jim psal, že peníze poslal, přestože to neudělal.

"Jedná se o zásadní profesní pochybení, které je v rozporu s advokátní etikou, a hlavně o trestný čin," uvedla státní zástupkyně.

Zdeněk Nováček u městského soudu v Brně

Nováčkovi hrozilo za zpronevěru až osm let vězení. Soud jej uznal vinným a odsoudil jej na dva a půl roku s podmínkou na čtyři roky, s dohledem a čtyřletým zákazem činnosti. Nováčkovi pomohlo, že měl až doposud čistý trestní rejstřík, že chybu přiznal a peníze splatil.

"Za chyby se musí platit," řekl Nováček k výroku soudu. Ponechal si ale lhůtu na rozmyšlenou.

Česká advokátní komora ho už den před soudem vyloučila ze svých řad. Jeho klienty tak zřejmě bude muset převzít někdo jiný.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Řidičům na jižní Moravě se uleví, před volbami rychle finišují opravy

K rekonstrukčním pracím v brněnském centru na Kolišti, které mají skončit letos...

Práce na rekonstrukcích ulic, silnic i mostů na jižní Moravě finišují. Do prvního říjnového víkendu, kdy se konají...

Najdete na iDNES.cz