Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Advokát pracuje jako exekutor dál, přestože ho ministr Pospíšil z funkce odvolal

  14:44aktualizováno  14:44
Jako soudní exekutor má stát s čistým štítem na straně zákona. Znojemský exekutor Pavel Procházka ale zákon v dobách své advokátské praxe sám porušil, soudy mu za to loni udělily trest a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil jej z funkce exekutora odvolal.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Přesto se do ní po roce vrací zpět. A to přesto, že exekuční řád vyžaduje od exekutorů čistý trestní rejstřík. Městský soud v Praze ale nedávno rozhodl, že ministr spravedlnosti při odvolání Procházky procesně pochybil.

Exekutorská komora tak na základě soudního rozhodnutí zapsala Procházku zpět na seznam exekutorů a znojemský soud mu vydal potřebné razítko.

A tak Procházka zahájil svoji činnost, přestože byl loni odsouzen na 2,5 roku podmíněně za zpronevěru 700 tisíc korun, čehož se měl dopustit v době, kdy vykonával advokátskou činnost.

"Očista exekutorského stavu je jednou z priorit komory. Jsme proto rozhořčeni stejně jako veřejnost. Takovýto vývoj událostí je pro nás mírně řečeno frustrující," reagovala slovy svého mluvčího Pavla Kočiše Exekutorská komora. Ta loni odvolání Procházky ministru spravedlnosti sama navrhla.

Jsem nevinný, tvrdí advokát
O nečekaném návratu kontroverzního exekutora na scénu informovala ve středu televize Nova. Procházka jí potvrdil, že již opět vlastní exekutorský průkaz. V případu zpronevěry se prý cítí nevinen.

"To bylo všechno zinscenovaný," tvrdil. Nyní je jeho mobilní telefon nedostupný a telefon v jeho kanceláři nikdo nebere. Ke svému opětovnému nástupu se tedy MF DNES zatím nevyjádřil.

Ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že při odvolání Procházky postupovalo standardně, a popírá, že by chybovalo.

"Městský soud v Praze ale dospěl k závěru, že ministerstvo mělo postupovat podle správního řádu, nikoli dle exekučního řádu. Účinky odvolání by tak byly stejné, proběhla by pouze jiná procesní procedura," vzkázala mluvčí ministerstva Zuzana Steinerová.

Ministerstvo podalo stížnost, Procházka nesplňuje podmínku bezúhonnosti
Ministerstvo podle ní již podalo stížnost proti verdiktu pražského soudu a stojí si za tím, že Procházka nesmí nadále vykonávat exekuční činnost. A to proto, že nesplňuje základní podmínku, a sice bezúhonnost. "Otázka odvolání ministrem spravedlnosti na to nemůže mít vliv," dodala mluvčí.

Procházka na to ale má zjevně jiný názor. Ten byl navíc podpořen jeho opětovným přijetím v Exekutorské komoře.
Procházka se předloni na podzim ocitl před soudem za to, že před šesti roky sepsal smlouvu s firmou TWT, jež měla zprostředkovat sedmimilionovou půjčku zemědělskému družstvu Sázavka.

Zástupci firmy s Procházkou požadovali, aby družstvo složilo na účet této společnosti zálohu 700 tisíc korun jako záruku solventnosti. Peníze však podle soudu vybrali a použili na zcela jiné účely.

Znojemský soud se k jeho případu zpronevěry vrátí opět 26. listopadu. Procházka si totiž podal žádost o obnovu řízení. Soud tak má rozhodnout, jestli takovou obnovu povolí.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Brněnští lídři za sebou mají první střet, primátor se ocitl pod palbou

V první předvolební debatě v hotelu International se střetli lídři devíti...

Deset kandidátů na post brněnského primátora se utkalo v první předvolební debatě. Řešili směnu pozemků za Lužánkami i...

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Zmatení řidiči, přetížené infocentrum. Modré zóny v Brně působí chaos

Na náměstí a do pěších zón v centru Brna mohou po spuštění rezidentního...

Rezidentní parkování v Brně dál působí zmatek, kontaktní centrum je přetížené. Neoprávněné vjezdy do historického jádra...

Najdete na iDNES.cz