Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Advokát radnice dostával královský plat podle podezřele výhodné smlouvy

  10:18aktualizováno  10:18
Radnice Brna-severu je podle nové starostky Sabiny Tomíškové zamořena podivnými smlouvami. Například Jaroslav Padrnos, advokát bývalé místostarostky Zdeňky Tůmové, dostal smlouvu za zvlášť výhodných podmínek.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Peníze, hotovost, vklady | foto: Profimedia.cz

Advokát Zdeňky Tůmové, která čelí podezření z korupce, pracoval pro radnici za neobyčejně výhodných podmínek. Za právní služby, které radnici od roku 2007 poskytoval, dostával Jaroslav Padrnos sedmdesát tisíc měsíčně. Ve smlouvě je uvedeno, že pro radnici odpracuje alespoň tři hodiny týdně.

Kauza Zdeňky Tůmové

Na konci října byla zveřejněna videonahrávka, ve které tehdejší místostarostka Brna-severu Zdeňka Tůmová (tehdy ČSSD) přebírá svazek bankovek od podnikatele Davida Lacíka.

Tůmová se snaží dokázat, že šlo o půjčku. Podnikatel však dostával od radnice zakázky.

Tůmovou začala vyšetřovat protikorupční policie a za advokáta si vybrala svého dlouholetého přítele Jaroslava Padrnose, ten pro radnici také pracoval.

Na radnici začal rozsáhlý audit, který má prověřit hospodaření v minulém volebním období. Ve čtvrtek si úředníci z kontrolního odboru magistrátu vyžádali první materiály.

"Za pouhý týden fungování na radnici dostáváme různé dokumenty, které se už jen prostým pohledem zdají zvláštní a podezřelé," popsala současná starostka Brna-severu Sabina Tomíšková (ODS). Podle ní je nutné kontroly provést co nejdříve, protože radnici hrozí finanční ztráta.

Podle Vladana Brože z Transparency International byla nezvykle výhodná také smlouva mezi Brnem-severem a advokátem Padrnosem na poskytování právních služeb pro bytový odbor radnice.

"Není tam příliš specifikováno, jaké služby bude advokát radnici poskytovat, a ta paušální odměna sedmdesát tisíc je také poměrně štědrá," komentoval Brož.

Pro městskou část je podle něj taková smlouva nevýhodná. Smlouva advokátovi také zaručovala i šestiměsíční výpovědní lhůtu.

"Pokud chce radnice smlouvu vypovědět třeba pro ztrátu důvěry, je to dlouhá doba, to není příliš hospodárné," upozornil Brož a dodal, že takové dohody mohou nahrávat vzniku korupce.

Advokát je blízký přítel Tůmové

Padrnos je navíc po dlouhá léta blízkým přítelem tehdejší místostarostky Zdeňky Tůmové. Ta se účastnila jednání rady městské části 4. ledna 2007, kde radní vzali na vědomí přidělení zakázky Padrnosovi.

Jejich dlouholeté přátelství by bylo důvodem pro oznámení podjatosti, ale Tůmová tehdy nic nehlásila. "Nebudu se k tomu vyjadřovat, tehdy smlouvu podepsal místostarosta Pospíšil," řekla Tůmová.

Za městskou část Brno-sever smlouvu s advokátem skutečně podepsal tehdejší místostarosta Karel Pospíšil (ČSSD). Na tom před časem ulpělo podezření, že přiděloval zakázky svému stranickému kolegovi Petru Flimmelovi.

Jaroslav Padrnos radnici v některých právních záležitostech stále zastupuje. "Smlouva s bytovým odborem byla naprosto precizní a průhledná," oponoval advokát. Smlouvu s radnicí získal na základě výběrového řízení na přelomu let 2006 a 2007.

Místostarostka přebrala peníze

Pro bytový odbor pracoval skoro tři roky, a pak mu radnice smlouvu vypověděla. "Dělal jsem na téměř pěti stovkách případů a úspěšnost byla kolem devadesáti procent," hájí se Padrnos.

Impulsem pro kontrolu z magistrátu byla kauza právě Zdeňky Tůmové - více zde. Bývalou místostarostku v listopadu 2009 někdo natočil, jak přebírá peníze od podnikatele Davida Lacíka.

Podle obou se nejednalo o úplatek. Případ nyní vyšetřuje protikorupční policie. Protože se Padrnos s Tůmovou znají už přes třicet let, ujal se její obhajoby.



Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...



Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Záchranářů s puchýři přibývá. Látku z nového vybavení prověří experti

Nové oblečení záchranářů ZZS Jihomoravského kraje.

Kožních potíží u jihomoravských záchranářů přibývá. Podle jejich tvrzení za to může nové pracovní oblečení z funkčních...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Najdete na iDNES.cz