Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Advokát radnice dostával královský plat podle podezřele výhodné smlouvy

  10:18aktualizováno  10:18
Radnice Brna-severu je podle nové starostky Sabiny Tomíškové zamořena podivnými smlouvami. Například Jaroslav Padrnos, advokát bývalé místostarostky Zdeňky Tůmové, dostal smlouvu za zvlášť výhodných podmínek.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - Peníze, hotovost, vklady | foto: Profimedia.cz

Advokát Zdeňky Tůmové, která čelí podezření z korupce, pracoval pro radnici za neobyčejně výhodných podmínek. Za právní služby, které radnici od roku 2007 poskytoval, dostával Jaroslav Padrnos sedmdesát tisíc měsíčně. Ve smlouvě je uvedeno, že pro radnici odpracuje alespoň tři hodiny týdně.

Kauza Zdeňky Tůmové

Na konci října byla zveřejněna videonahrávka, ve které tehdejší místostarostka Brna-severu Zdeňka Tůmová (tehdy ČSSD) přebírá svazek bankovek od podnikatele Davida Lacíka.

Tůmová se snaží dokázat, že šlo o půjčku. Podnikatel však dostával od radnice zakázky.

Tůmovou začala vyšetřovat protikorupční policie a za advokáta si vybrala svého dlouholetého přítele Jaroslava Padrnose, ten pro radnici také pracoval.

Na radnici začal rozsáhlý audit, který má prověřit hospodaření v minulém volebním období. Ve čtvrtek si úředníci z kontrolního odboru magistrátu vyžádali první materiály.

"Za pouhý týden fungování na radnici dostáváme různé dokumenty, které se už jen prostým pohledem zdají zvláštní a podezřelé," popsala současná starostka Brna-severu Sabina Tomíšková (ODS). Podle ní je nutné kontroly provést co nejdříve, protože radnici hrozí finanční ztráta.

Podle Vladana Brože z Transparency International byla nezvykle výhodná také smlouva mezi Brnem-severem a advokátem Padrnosem na poskytování právních služeb pro bytový odbor radnice.

"Není tam příliš specifikováno, jaké služby bude advokát radnici poskytovat, a ta paušální odměna sedmdesát tisíc je také poměrně štědrá," komentoval Brož.

Pro městskou část je podle něj taková smlouva nevýhodná. Smlouva advokátovi také zaručovala i šestiměsíční výpovědní lhůtu.

"Pokud chce radnice smlouvu vypovědět třeba pro ztrátu důvěry, je to dlouhá doba, to není příliš hospodárné," upozornil Brož a dodal, že takové dohody mohou nahrávat vzniku korupce.

Advokát je blízký přítel Tůmové

Padrnos je navíc po dlouhá léta blízkým přítelem tehdejší místostarostky Zdeňky Tůmové. Ta se účastnila jednání rady městské části 4. ledna 2007, kde radní vzali na vědomí přidělení zakázky Padrnosovi.

Jejich dlouholeté přátelství by bylo důvodem pro oznámení podjatosti, ale Tůmová tehdy nic nehlásila. "Nebudu se k tomu vyjadřovat, tehdy smlouvu podepsal místostarosta Pospíšil," řekla Tůmová.

Za městskou část Brno-sever smlouvu s advokátem skutečně podepsal tehdejší místostarosta Karel Pospíšil (ČSSD). Na tom před časem ulpělo podezření, že přiděloval zakázky svému stranickému kolegovi Petru Flimmelovi.

Jaroslav Padrnos radnici v některých právních záležitostech stále zastupuje. "Smlouva s bytovým odborem byla naprosto precizní a průhledná," oponoval advokát. Smlouvu s radnicí získal na základě výběrového řízení na přelomu let 2006 a 2007.

Místostarostka přebrala peníze

Pro bytový odbor pracoval skoro tři roky, a pak mu radnice smlouvu vypověděla. "Dělal jsem na téměř pěti stovkách případů a úspěšnost byla kolem devadesáti procent," hájí se Padrnos.

Impulsem pro kontrolu z magistrátu byla kauza právě Zdeňky Tůmové - více zde. Bývalou místostarostku v listopadu 2009 někdo natočil, jak přebírá peníze od podnikatele Davida Lacíka.

Podle obou se nejednalo o úplatek. Případ nyní vyšetřuje protikorupční policie. Protože se Padrnos s Tůmovou znají už přes třicet let, ujal se její obhajoby.
Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Další z rubriky

Když si lidé uvědomí podobnost s robotem, začnou se bát, říká vývojář

Luděk Žalud vede laboratoř robotiky ve vědeckém centru CEITEC v Brně.

Léčba popálenin i plastické operace. Tam všude může lékařům pomoci robotický skener s laserovým paprskem. Novinka...

VIDEO: Opilí vandalové vyvrátili značku, poté skončili na zemi v poutech

Vandalové vyvrátili značku, spoutali je strážníci

Světelnou značku, která informuje o obsazenosti parkoviště, vyvrátila čtyřčlenná skupina při nočním tahu ve Znojmě. Dva...

Rodina z jižní Moravy mapovala kamenné kříže. Hledala jejich příběhy

Původním povoláním novoveský hostinský a později kamenický mistr František...

Jihomoravská krajina je kamennými kříži doslova posetá. Bylo by marnou snahou pokoušet se nalézt jedinou vesnici, která...

Najdete na iDNES.cz