Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Advokát tvrdí, že policie upravila odposlechy. Soud proto odložil verdikt

  15:57aktualizováno  15:57
Městský soud v Brně se znovu zabýval kauzou brněnského advokáta Martina Rybníkáře, který podle státního zástupce svému odsouzenému klientovi nabízel, že jej dostane z vězení. Policisté jsou přesvědčeni, že Rybníkář v kuřimské věznici sliboval Lubomíru Jochmanovi podplacení soudce i svědků.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Podle vyšetřovatelů advokát sliboval, že soudci zaplatí milion, svědkům půl milionu korun.
 
Proti advokátovi má policie odposlechy, Rybníkář ale tvrdí, že jsou upravené. Vinu odmítá. "Zvukové záznamy nejsou autentické," prohlásil dnes Martin Rybníkář znovu u soudu.

Namítá, že na odposleších ze dvou místností vedle sebe se rozcházejí časy zvuků z chodby. "Nejdřív zní hvízdnutí z chodby na záznamech současně ve stejné vteřině, později ale s rozdílem 6 vteřin, pak zase o tři vteřiny jinak, pak opět současně. Zvuk za vteřinu oběhne zeměkouli, šestivteřinový rozdíl tedy nemůže nikdo  vysvětlit," tvrdí Rybníkář.
 
Sám odmítl vypovídat i reagovat na dotazy soudu či státního zástupce. Trvá ale na výslechu nových znalců, ty obhajoba soudu navrhla týden před novým hlavním líčením. "Vy nové důkazy navrhujete vždy těsně před hlavním líčením a tím jej maříte," pokáral soudce David Otevřel Rybníkáře i jeho obhájce.
 
Případ zatím neskončil
I přesto, že hlavní líčení původně mělo trvat jen pár desítek minut a všichni předpokládali, že skončí rozsudkem, soud projednávání případu odložil. "Není možné dnes skončit, je třeba prověřit, zda s nahrávkami bylo manipulováno, případně za jakým účelem," vysvětlil Otevřel. A hlavní líčení odložil na prosinec.
 
Advokáta, kterému hrozilo až osmileté vězení, sám už v únoru osvobodil. "Nebylo prokázáno, že by obžalovaný skutečně chtěl uplatit soudce. Navíc poškozený Jochman několikrát měnil svoje výpovědi tak, aby tím dosáhl obnovení svého procesu," odůvodnil původní rozsudek předseda senátu David Otevřel.
 
Rybníkářovo jednání označil za nemorální a v rozporu s profesní etikou, do vězení jej ale neposlal. I přesto, že se potvrdilo, že Jochman svému obhájci zaplatil 500 tisíc, které si Rybníkář nechal. "Provinil se morálně, mravně a možná i stavovsky. Není ale možné ho vinit za to, že od svého klienta převzal peníze na ovlivnění svědků a že potenciální úplatek nepředal," vysvětlil soudce ve svém rozsudku.
 
Státní zástupce se odvolal
Proti verdiktu se ale na místě odvolal státní zástupce. "Soud připustil, že si peníze vzal a použil je pro vlastní potřebu, ale že to není trestné. Já se ale domnívám, že jeho jednání trestné je," vysvětlil Jan Petrásek.
 
A zatímco brněnský krajský soud verdikt nezměnil, Vrchní soud v Olomouci dal Petráskovi za pravdu a Městskému soudu nepřímo přikázal rozhodnout v neprospěch advokáta, pokud se neobjeví nové, zásadní skutečnosti. Právě to ovšem nyní Rybníkář, který už má od ledna pozastavený výkon advokacie, tvrdí.
 
Kuriózní je, že na policii se původně obrátil sám Lubomír Jochman, který si v kuřimské věznici odpykává šestiletý trest za podvod. Bylo mu podezřelé, že poté, co svému advokátovi dal peníze, se dlouho nic neděje. Tak jej udal.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Hackera soudí za to, že chtěl uplatit policistu stamiliony v bitcoinech

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Když člověk mluví s policistou, obvykle si dává pozor na vše, co řekne. Ne tak Petr Křístek, který je obžalovaný, že se...

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Najdete na iDNES.cz