Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Advokát tvrdí, že policie upravila odposlechy. Soud proto odložil verdikt

  15:57aktualizováno  15:57
Městský soud v Brně se znovu zabýval kauzou brněnského advokáta Martina Rybníkáře, který podle státního zástupce svému odsouzenému klientovi nabízel, že jej dostane z vězení. Policisté jsou přesvědčeni, že Rybníkář v kuřimské věznici sliboval Lubomíru Jochmanovi podplacení soudce i svědků.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Podle vyšetřovatelů advokát sliboval, že soudci zaplatí milion, svědkům půl milionu korun.
 
Proti advokátovi má policie odposlechy, Rybníkář ale tvrdí, že jsou upravené. Vinu odmítá. "Zvukové záznamy nejsou autentické," prohlásil dnes Martin Rybníkář znovu u soudu.

Namítá, že na odposleších ze dvou místností vedle sebe se rozcházejí časy zvuků z chodby. "Nejdřív zní hvízdnutí z chodby na záznamech současně ve stejné vteřině, později ale s rozdílem 6 vteřin, pak zase o tři vteřiny jinak, pak opět současně. Zvuk za vteřinu oběhne zeměkouli, šestivteřinový rozdíl tedy nemůže nikdo  vysvětlit," tvrdí Rybníkář.
 
Sám odmítl vypovídat i reagovat na dotazy soudu či státního zástupce. Trvá ale na výslechu nových znalců, ty obhajoba soudu navrhla týden před novým hlavním líčením. "Vy nové důkazy navrhujete vždy těsně před hlavním líčením a tím jej maříte," pokáral soudce David Otevřel Rybníkáře i jeho obhájce.
 
Případ zatím neskončil
I přesto, že hlavní líčení původně mělo trvat jen pár desítek minut a všichni předpokládali, že skončí rozsudkem, soud projednávání případu odložil. "Není možné dnes skončit, je třeba prověřit, zda s nahrávkami bylo manipulováno, případně za jakým účelem," vysvětlil Otevřel. A hlavní líčení odložil na prosinec.
 
Advokáta, kterému hrozilo až osmileté vězení, sám už v únoru osvobodil. "Nebylo prokázáno, že by obžalovaný skutečně chtěl uplatit soudce. Navíc poškozený Jochman několikrát měnil svoje výpovědi tak, aby tím dosáhl obnovení svého procesu," odůvodnil původní rozsudek předseda senátu David Otevřel.
 
Rybníkářovo jednání označil za nemorální a v rozporu s profesní etikou, do vězení jej ale neposlal. I přesto, že se potvrdilo, že Jochman svému obhájci zaplatil 500 tisíc, které si Rybníkář nechal. "Provinil se morálně, mravně a možná i stavovsky. Není ale možné ho vinit za to, že od svého klienta převzal peníze na ovlivnění svědků a že potenciální úplatek nepředal," vysvětlil soudce ve svém rozsudku.
 
Státní zástupce se odvolal
Proti verdiktu se ale na místě odvolal státní zástupce. "Soud připustil, že si peníze vzal a použil je pro vlastní potřebu, ale že to není trestné. Já se ale domnívám, že jeho jednání trestné je," vysvětlil Jan Petrásek.
 
A zatímco brněnský krajský soud verdikt nezměnil, Vrchní soud v Olomouci dal Petráskovi za pravdu a Městskému soudu nepřímo přikázal rozhodnout v neprospěch advokáta, pokud se neobjeví nové, zásadní skutečnosti. Právě to ovšem nyní Rybníkář, který už má od ledna pozastavený výkon advokacie, tvrdí.
 
Kuriózní je, že na policii se původně obrátil sám Lubomír Jochman, který si v kuřimské věznici odpykává šestiletý trest za podvod. Bylo mu podezřelé, že poté, co svému advokátovi dal peníze, se dlouho nic neděje. Tak jej udal.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

Oběť si vyhlédla zlodějka přes výlohu. Ženě vyčnívala peněženka z kabelky

Pohotová zlodějka sebrala peněženku

Na neopatrnost doplatila sedmadvacetiletá žena, která nakupovala v Brně. Okradla jí pohotová zlodějka. V prodejně jsou...

Exkurze do vesmíru. Brno přivítá největší světovou výstavu o kosmonautice

Na brněnském výstavišti se představí největší putovní expozice o kosmonautice...

Brněnské výstaviště od května na čtyři měsíce přivítá největší putovní výstavu o kosmonautice na světě. Organizátoři...

VIDEO: Hokejisté Komety slavili a zpívali až do rána. Sekt tekl proudem

Hokejový titul slavili fanoušci v Brně až do rána

V Brně se v neděli slavilo ve velkém až do rána. Tisícovky fanoušků oděných do modro-bílých barev si připíjely na...

Najdete na iDNES.cz