Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Agent Minařík obviněný z pojistného podvodu přišel o svědka

  12:51aktualizováno  12:51
Kauzu bývalého agenta StB Pavla Minaříka, který je podezřelý ze čtyřicetimilionového pojistného podvodu, zatížily nové okolnosti. Hned v úvodu líčení Minařík oznámil, že jeden z klíčových svědků, který podle obhajoby mohl přispět k prokázání jeho neviny, nedávno zemřel.

Soud s agentem StB Pavlem Minaříkem | foto: Monika TomáškováMF DNES

Pojišťovna Kooperativa se s Minaříkem soudí o pojistku, kterou od ní požadoval vyplatit poté, co na Ukrajině shořel jeho nákladní vůz s nákladem optických vláken. Dále už se tvrzení obou stran rozcházejí.

Podle pojišťovny jde o podvod. Zástupci Kooperativy si totiž myslí, že Minařík měl vše předem důkladně naplánované. Optické vlákno bylo podle pojišťovny téměř bezcenné. Podnikatelé, kteří jej měli původně koupit, pak přepadli řidiče vozu Miroslava Valentu. Valenta za útočníky označil Minaříkovy společníky z firmy Invest Commercional Consulting a bývalé členy KGB Sergeje Anatoleviče Taraněnka a Petra Jakovleviče Menžerese.

Právě Menžeresovu smrt Minařík u soudu oznámil. "V noci z dvanáctého na třináctého května zemřel pan Menžeres, který byl nařčen panem Valentou, že jej napadl a inzultoval. Bohužel musím konstatovat, že jsme přišli o veledůležitého svědka," sdělil Minařík s tím, že Menžeres prodělal mezi lety 1994 a 1995 těžkou operaci. Ze zdravotních důvodů se pak neúčastnil žádného líčení.

Minařík: Pojišťovna podplatila řidiče
Minaříkova verze případu je zcela odlišná. Snaží se dokázat, že pojišťovna pouze nechce vyplatit čtyřicetimilionovou pojistku a podplatila Valentu, aby svědčil proti němu. Řidič za to měl dostat více než 1,2 milionu korun.

Minařík předložil i materiály, jež podle něho dokazují, že se ředitel Kooperativy před policisty vychloubal, že se mu podařilo koupit v této kauze svědka.

Pojišťovna však trvá na své variantě a jakékoli obvinění odmítá. Důležitou roli v případu zřejmě hraje i brněnský podnikatel Ladislav Gaži, který je v současnosti ve vězení a nebyl proto u žádného líčení. Minařík tvrdí, že od něho Gaži požadoval čtyři miliony korun. Vydíral ho, že pokud je nedostane, zaplatí mu Kooperativa deset milionů za to, že bude proti Minaříkovi svědčit.

. Ladislav Gaži

Zmínky o Ladislavu Gažim se v médiích objevily již v minulosti. V roce 2004 obvinil náměstka hejtmana Jihomoravského kraje Milana Venclíka, že mu politik dluží pět milionů korun za pozemky a nemovitosti. Nepředložil však žádné důkazy, a policie proto trestní stíhání Venclíka odložila.

"Je to naopak. Chodily ke mně mise, jež mě měly usvědčit z uplácení svědků. Od začátku jsem je považoval za provokace, a tak jsem si rozhovory nahrával," tvrdí zmocněnec Kooperativy Jiří Machourek.

Gaži podle něho sloužil jako prodloužená ruka Minaříka, který ho chtěl nachytat při ovlivňování svědka. Pořízené nahrávky však nemohou být použity jako důkaz, protože nebyly pořízeny zákonným způsobem.

Autor:Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

Další z rubriky

Nové garáže v centru Brna zejí prázdnotou. Čekají na koncertní sál

Novináři měli možnost prohlédnout si část prostorů podzemních garáží pod...

Nové třípatrové podzemní garáže za čtvrt miliardy mezi ulicemi Veselou a Besední v Brně jsou téměř hotové, ale než v...

Významný sociolog jako skřítek. Iva Možného uctili „rošťáckou“ sochou

V atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně odhalili sochu...

Přesně dvacet let od založení Fakulty sociálních studií (FSS) Masarykovy univerzity poctili v Brně jejího zakladatele a...

Ilegální ubytovna kvůli dluhům provozovatele končí, sto lidí nemá kam jít

Špeluňky v ilegální ubytovně v průmyslovém areálu v brněnské Šámalově ulici...

Potřetí za poslední rok a půl hrozí hromadné vystěhování chudým lidem. Tentokrát z ubytovny v Šámalově ulici v...

Najdete na iDNES.cz