Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Opilí řidiči v Brně nadýchávají čím dál víc a útočí, všímá si policie

  18:46aktualizováno  18:46
Brněnští policisté se stále častěji setkávají s opilými agresivními řidiči, často i řidičkami. Ačkoli za první tři měsíce chytili méně podnapilých lidí za volantem, hříšníci při zkoušce nadýchali víc promile alkoholu. Podle psychiatra za to může všudypřítomná reklama.
Stále častěji bývají opilé a agresivní i řidičky (ilustrační snímek).

Stále častěji bývají opilé a agresivní i řidičky (ilustrační snímek). | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Tak například: silně podnapilá žena vjela se svým vozem do protisměru a zavinila vážnou dopravní nehodu. Policistům nadýchala 2,7 promile.

"Řidička byla velmi agresivní. Policisté dokonce museli použít chvaty sebeobrany, když na ně začala útočit klíči mezi prsty," popsal brněnský policejní ředitel Martin Kotlan.

Co říkají policejní statistiky

  • Za první tři měsíce roku 2013 policisté zadrželi 164 podnapilých řidičů a 81 pod vlivem drog. 
  • V roce 2012 bylo za stejné období zadrženo 244 řidičů pod vlivem alkoholu a 70 řidičů pod vlivem drog. 
  • Meziroční pokles počtu alkoholiků za volantem ale podle policie souvisí s dlouhou zimou, nikoliv nápravou společnosti. 
  • Za celý rok 2012 bylo v Brně pokutováno 1 045 řidičů za alkohol a 285 řidičů za požití drog.

Dva policisty žena dokonce zranila. "Jeden má stále nedoléčený natržený vaz v rameni a byl pokousán na ruce. Druhý má vykloubený palec a potrhané vazy na ruce," dodal Kotlan (více o této agresivní řidičce si můžete přečíst zde).

Scénář tohoto případu není v poslední době pro brněnské policisty ničím ojedinělým. Jen za první tři měsíce letošního roku přistihli v Brně celkem 164 podnapilých řidičů.

Letošní číslo je díky špatnému počasí v úvodu roku oproti letošku o 80 provinilců nižší. Zato hladina alkoholu v krvi přistižených řidičů se zvyšuje.

"Když zastavíme řidiče pod vlivem alkoholu, začíná se stávat koloritem, že mají přes jedno promile alkoholu v krvi, což už je trestný čin," upozornil vedoucí brněnského dopravního inspektorátu Roman Póč.

Opilejší řidiči jsou navíc často hodně agresivní. "Většinu zadržených podnapilých osob tvoří muži, opilé osoby ženského pohlaví jsou však mnohdy výrazně agresivnější," řekl Póč. Loni bylo v brněnských ulicích přistiženo celkem 1 045 řidičů pod vlivem alkoholu a 285 řidičů pod vlivem drog.

Alkoholiků přibývá v celé společnosti, nejen za volantem

Podle ředitele sdružení BESIP Romana Budského je alkohol za volantem důsledkem aktuální sociální a ekonomické situace lidí.

"Ve společnosti celkově přibývá alkoholiků, je to společenský problém způsobený těžkými sociálními a ekonomickými podmínkami obyvatel," vysvětluje Budský.

Zároveň poukazuje na fakt, že smrtelné nehody v současnosti způsobují zpravidla řidiči s více než 1,5 promile alkoholu v krvi. "Jedná se o střední stupeň opilosti, přičemž tento stav je naprosto záměrný," dodává Budský.

Česká republika se v žebříčku spotřeby alkoholu na hlavu dlouhodobě umisťuje na druhém místě za Moldavskem. Podle Budského je to dáno představou lidí o alkoholickém nápoji. "V České republice se například pití piva nepovažuje za požití alkoholu," tvrdí.

Podle brněnského psychiatra Jiřího Pokory však alkohol za volantem není typickým znakem alkoholismu. Řízení v opilosti je podle lékaře výsledkem dlouhodobě špatné společenské situace.

"Podnapilí řidiči jsou spíše psychopati. Může za to i neukázněnost a především společenské trendy. Reklama na alkohol je úplně všude a lidé to vnímají," vysvětluje lékař.

Policie se v poslední době na podnapilé řidiče zaměřuje především prostřednictvím pravidelných dechových zkoušek. Té se motoristé nevyhnou prakticky při žádné silniční kontrole.

Autoři:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Fanoušci dopravy mohou v Brně adoptovat sedačku ve „zlaté“ tramvaji

Do brněnských ulic vyjela tramvaj připomínající 150 let MHD.

Brněnský dopravní podnik připravil ke svému kulatému výročí překvapení pro fanoušky tramvají. Ve speciálním voze si...

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

Najdete na iDNES.cz