Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nechte souseda na psychiatrii, děsíme se ho, žádají lidé z Vyškova

  11:05aktualizováno  11:05
Obyvatelé vyškovského domu se bojí, že by je mohl čekat osud obětí z Frenštátu pod Radhoštěm, kde zřejmě soused úmyslným výbuchem plynu zničil panelák. I jim soused roky vyhrožuje smrtí. Teď soud rozhodne, zda jej pustí z psychiatrie.
Po posledním napadení ženy skončil vyškovský útočník v psychiatrické léčebně. (ilustrační foto)

Po posledním napadení ženy skončil vyškovský útočník v psychiatrické léčebně. (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Zlověstný černý kříž ve výtahu, rozetřená krev po domovních nástěnkách, výhrůžky smrtí a znásilněním vyřvávané po chodbách, policisté napadení sekyrou. Obyvatelé domu na vyškovském sídlišti Hraničky už zažili ledacos.

Příčinou potíží je sedmdesátiletý důchodce. Jejich vlastní soused.

V únoru muže, který je podle soudního znalce vážně duševně nemocný, nakonec zatkla policejní zásahová jednotka. Po třech měsících v Psychiatrické léčebně v Kroměříži se teď však obyvatelé domu bojí, že agresora soud propustí. Mají k tomu důvod. Po krátké léčbě se takto dostal na svobodu už jednou.

"Děsíme se, že jakmile se z léčebny vrátí, tentokrát se nám všem pomstí. Těžko může být vyléčený, když z psychiatrie píše příbuzným dopisy, že prášky brát nebude. Však uvidíte, jak dopadnou, stojí v nich o nás," popsal Miroslav Šujan, který v domě s dvaatřiceti byty bydlí.

Výhrůžky znásilněním a napadení sekyrou

Právě on přitom zavolal v únoru policisty, když agresor číhal na jeho ženu u výtahu a následně ji s výhrůžkami smrtí a znásilněním honil po domě. Bylo krátce po tragické události ve Frenštátě pod Radhoštěm, kde problémový nájemník vyhodil do povětří panelový dům. Krom jeho samotného zahynuly dvě děti a tři další lidé.

Do vyškovského bytu policisté jezdili téměř pravidelně. "První zkušenost s tímto mužem měli v roce 2007. Tehdy prověřovali výhrůžky zabitím. Muž na ně v domě zaútočil sekyrou, takže ho vyšetřovali i pro útok na veřejného činitele," uvedla vyškovská policejní mluvčí Iva Šebková.

Stejně jako tehdy, i tentokrát ho od vězení "zachránila" jeho duševní choroba.

"Je zřejmé, že v době spáchání trestného přečinu nebyl pro nepříčetnost trestně odpovědný. Jeho stíhání je nutné zastavit," zdůvodnil vyškovský okresní státní zástupce Mojmír Pokorný, proč důchodce nebude stíhat za to, že vyhrožoval sousedce.

Zda zůstane agresor v léčebně, rozhodne soud

O tom, jestli se do svého bytu, kde příbuzní našli černě vymalované zdi, vrátí, nebo zůstane v péči psychiatrů, soud rozhodne 20. června.

"Zákon praví jasně. Aby člověk mohl být proti vlastní vůli zadržený v psychiatrické léčebně, musí bezprostředně ohrožovat sebe nebo jiné. Do 24 hodin to lékaři musejí nahlásit soudu a ten to musí povolit. Po třech měsících má povinnost rozhodnutí zrevidovat," popsal praxi Petr Stožický, psychiatr, který stál u zrodu Detenčního ústavu v Brně.

Stejně jako další odborníci mluví o tom, že poslat někoho na léčení preventivně proti jeho vůli je obtížné.

"Důvodem je ochrana lidských práv. Za minulého režimu byli lidé na psychiatrii třeba jen proto, že měli odlišný názor. Důvod léčení někoho proti jeho vůli je třeba bezpečně prokázat," dodal primář Stožický.

Nenecháme se zabít, bojí se obyvatelé mluvit

A jak argumentuje soudní znalec Petr Nedoma v návrhu státního zástupce na uložení ochranné ústavní léčby?

"Obviněný v době spáchání trestné činnosti trpěl závažným duševním onemocněním, takzvanou poruchou s bludy. Jeho rozpoznávací a ovládací schopnosti byly v důsledku této choroby zcela vymizelé. Pobyt posuzovaného na svobodě je možno vnímat jako nebezpečný. Především pro možnost pokračování ve vytýkaném jednání," varuje Nedoma.

Agresorův právník Bohuslav Kudrna se k případu vyjadřovat nechce: "Nyní by to ode mě nebylo korektní. I vzhledem k citlivému stavu mého klienta," řekl. Chce počkat na rozhodnutí soudu.

"Jak soud rozhodne, zatím ale předjímat neumím," popsal státní zástupce Pokorný. V záležitosti přitom bude rozhodovat stejná soudkyně Okresního soudu ve Vyškově, která už jednou nenašla důvody k tomu, aby muž po útoku na zasahující policisty v roce 2007 na psychiatrii zůstal.

"Ať už soud dopadne jakkoliv, víme, že se stejně jednou vrátí. Víc o tom mluvit nebudu. Nenechám se zabít," uzavírá další z obyvatel. Jméno se zveřejnit bojí.
Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Před 50 lety uvedl Provázek první hru. Nazvali ji chybně, vzpomíná Uhde

Miroslav Donutil se jako Salieri sešel na jevišti brněnského Divadla Husa na...

Právě před padesáti lety se prvním veřejným večerem uvedlo Divadlo Husa na provázku. A začaly se psát dějiny uměleckého...

Kvůli chybě při plnění zásobníků tankovali řidiči místo benzinu naftu

Benzina přejmenovala benzin Natural 95 na Efecta 95.

Natankovat místo benzínu naftu. Této chyby se nechce dopustit žádný řidič. Na čerpací stanici u brněnského nákupního...

Rodina z jižní Moravy mapovala kamenné kříže. Hledala jejich příběhy

Původním povoláním novoveský hostinský a později kamenický mistr František...

Jihomoravská krajina je kamennými kříži doslova posetá. Bylo by marnou snahou pokoušet se nalézt jedinou vesnici, která...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz