Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Akce pořádané na náměstí Svobody přijdou o decibely

  19:04aktualizováno  19:04
Uspořádat koncert v centru Brna a dodržet u toho hlukové limity je téměř nemožné. Nejhorší situace je na náměstí Svobody, kde betonová masa téměř bez zeleně hluk ještě zesiluje. Navíc zde nad dodržováním povolených decibelů bdí hygienici.

Václav Havel na brněnském náměstí Svobody při výročí sametové revoluce. | foto: Radek Miča, MAFRA

Před dvěma týdny se s přísnými pravidly potýkali pořadatelé Bohemia Jazz Festu. Akce pořádané na podzim radnicí Brno-střed se už většinou budou muset obejít bez ozvučení.

Jediné místo, kam lze na centrálním brněnském náměstí postavit pódium, je u morového sloupu. Navíc musí být natočené směrem ke Kobližné ulici.

"Nejsou tam obytné domy, které by hluková vlna mohla zasáhnout, ale zase se tam vejde daleko méně lidí a musí se vyřídit výluka tramvaje," popsala podmínky pro pořádání koncertů mluvčí Brněnského kulturního centra Jana Fantová.

Pokuta za listopad

Brněnské kulturní centrum dostalo před časem od krajské hygienické stanice skoro stotisícovou pokutu kvůli rockovému koncertu na oslavu výročí 17. listopadu.

"Podali jsme odvolání a s ohledem na to, že akce byla nekomerční oslavou významného výročí a pořádala ji příspěvková organizace, pokutu nám snížili na třetinu," dodala Fantová.

Centrum se od té doby snaží co nejvíce spolupracovat se Zdravotním ústavem, který provádí hluková měření a vypracovává hlukové studie. Studie pořadatelům řekne, jak nastavit zvukovou aparaturu.

Také pro ostatní organizátory koncertů v centru Brna není dodržení limitů jednoduché.

"Je to problém, jednak jsou přísné limity, ale také byrokracie. Vyřízení hlukové studie, bez které bychom nedostali od radnice povolení, trvalo několik měsíců," upozornila pořadatelka festivalu Bohemia Jazz Fest Ivana Drábková.

Slavnostní slib 60 nových hasičů na náměstí Svobody.

Radnice nakonec povolení vydala. Před příštím ročníkem pořadatelé nejprve zváží své finanční možnosti a teprve potom se rozhodnou, jestli se prestižní hudební akce do Brna vrátí.

Náhodné i záměrné kontroly

Na dodržování hlukových limitů dohlíží krajská hygienická stanice, která využívá údaje naměřené Zdravotním ústavem. Kontroluje akce náhodně, ale pracuje také na popud občanů.

"Problémy s dodržením limitů mají prakticky všichni pořadatelé koncertů v centru," přiznal David Marek ze Zdravotního ústavu.

Zvukař má podle něho sice na začátku všechno nastavené podle hlukové studie, ale během koncertu přepne na mluvené slovo nebo upravuje hlasitost jednotlivých nástrojů. Původní nastavení se ztratí a dojde k překročení povolené hladiny hluku.

Akce na náměstí Svobody často pořádá i radnice Brna-střed. "Na podzim chystáme například slavnosti vína, jídla a piva. Na některých bude hudba úplně bez ozvučení," nastínil mluvčí Brna-středu Roman Burián.

Tišší hudební kulisu podle něho ocení i stánkaři. Limity jsou přísné, ale radnice je rozhodnuta je dodržet. "Nemusí být všude jen randál, bigbít se prostě na náměstí Svobody dostat nedá," dodal Burian.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

VIDEO: Masaryk bude znovu v Brně výstavišti. Robot vyfrézuje jeho sochu

Prozatím robot vyfrézoval malý model Masaryka, ukazuje ředitel společnosti MCAE...

Na brněnské výstaviště se znovu vrátí socha Tomáše Garrigua Masaryka. Ta původní z roku 1928 nepřežila bouřlivé dvacáté...

Na zalepené molo nastoupila četa. Čistila smůlu, která ničila plavky

Aktuální pohled na molo mezi Rakoveckou zátokou a loděnicí dopravního podniku....

Výrobce největšího mola v České republice, které se nachází na Brněnské přehradě, vyčistil povrch od smůly. Nápravu...

Městský okruh není jediný. Aktivisté blokují na jihu Moravy více staveb

Takto vypadá aktuální konec dálnice D35 za křižovatkou v Opatovicích nad Labem....

Napadení stavby části městského okruhu v Brně na Žabovřeské nedávno odložilo její zahájení na neurčito. Na jižní Moravě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz