Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Aktivisté přerušovaně blokovali tah z Brna na Svitavy

  11:40aktualizováno  15:29
Doprava z Brna do Tišnova a z Brna do Svitav zůstala od 15:00 stát. Řidiči zhruba půl hodiny neprojeli Lipůvkou a čtvrt hodiny stáli v Kuřimi, protože obě cesty přehradili lidé ze Svazku obcí pro podporu výstavby R43. Zatímco v Lipůvce neopustili přechod, v Kuřimi cestu přehradili vždy na jednu zelenou na semaforu.

Za stavbu silnice z Brna do Svitav demonstrovali obyvatelé Lipůvky a přílehlých obcí | foto: Radek Miča, MAFRA

Na přechodu v Lipůvce začala blokáda tak, že k silnici I/43 přišla asi stovka obyvatel. Většina z nich zdejší přechod brázdila tam a zpět.

"Část přecházejících měla reflexní vesty. Nechyběli mezi nimi ani starostové obcí ležících podél silnice," popsala redaktorka MF DNES, která byla na místě.

Protestující se domluvili s policií, že zhruba pětadvacetiminutový protest nepovedou v jednom kuse. Silnici blokovali čtyři minuty a další dvě minuty ji pak nechali volnou.

Jaroslav Dohnálek, starosta Boskovic, ještě před blokádou prohlásil: "Nejsme tady proto, abychom naštvali svět nebo se nechali zajet. Náš protest je ale oprávněný a situace je neúnosná. Dávejte pozor! Kdo je náchylný na verbální nadávky, ať si vezme vatu do uší!"

Mapa Brna a silnice R43

"Když nebude situace únosná, uvolníme některý směr," varoval demonstranty šéf dopravního inspektorátu v Blansku Jaroslav Řezníček. Ale důvod k tomu neměl. Jakmile se poblíž blokády objevila sanitka z rozsvíceným majákem, protestující jí sami uvolnili cestu.

Do akce policisté nasadili třicet lidí, kteří hlídali především důležité křižovatky. Ti měli práci dokonce i v Blansku - na kruhovém objezdu na hlavním tahu městem totiž nechali auto jezdit tak, aby kolona vozidel nezablokovala město.

Páteční kolony nechyběly
Kolony v obou směrech měly až tři kilometry. Policisté na místě museli některé řidiče uklidňovat, protože bez přerušení troubili.

Na silnici do Lipůvky byla ještě před začátkem blokády více než tříkilometrová kolona, což znamená klasický páteční provoz. "Stáli jsme u Podlesí nad Kuřimí. Auta zde jela krokem," popsala redaktorka MF DNES.

Až 16 tisíc automobilů denně by měla z obcí a města ležících směrem do východních Čech odvést rychlostní silnice R43. Její vybudování se však protahuje a komplikuje hlavně kvůli občanským sdružením, která nesouhlasí s výstavbou silnice přes Brno.

Proto lidé ze severní části kraje, kteří tvrdí, že silnice už měla dávno stát, provedli blokádu. Na akci šoférům rozdávali leták s textem: "Vážení řidiči, omlouváme se Vám, dnes tady stojíte proto, abyste tady v budoucnu nestáli."

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Najdete na iDNES.cz