Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Akvapark prošel i bez ODS, novým radním je Suchý

  8:25aktualizováno  14:31
Všichni politici ODS odešli ze zastupitelstva města Brna. Protestují proti neprůhlednému rozhodování vedení jihomoravské metropole. Jednání má přitom na programu několik ožehavých kauz. Koalici se například podařilo prosadit zvýšení ceny stavby bazénu v Kohoutovicích.

Prázdné lavice zastupitelů ODS | foto: Radek MičaMF DNES

Stavba měla stát původně 130 milionů korun, nyní však za ni město utratí 195 milionů. Občanští demokraté to kritizovali. "Jde o cenu vzešlou z výběrového řízení," vysvětlil náměstek primátora Ladislav Macek (ČSSD).

Do stavby se postupně přidávaly další prvky, takže místo školního bazénu nakonec vznikne akvapark. "Bude v něm pětadvacetimetrový bazén, který zatím počítá s postupným klesáním od 130 cm do 180 cm, a šest plaveckých drah, dále relaxační bazén, sauna, pára a perličková lavice," vyjmenoval Macek.

Město zaplatí celou sumu, nepodařilo se mu totiž na tuto akci získat žádné dotace. Akvapark bude stát u kohoutovické základní školy Chalabalova a má sloužit sportovcům, školákům i veřejnosti.

Proti navýšení ceny hlasovala jen část komunistů. "Původně to měl být školní bazén a já podporuji stále tuto variantu," řekl komunistický zastupitel Ladislav Býček.

Proč ODS ze zastupitelstva odešla?
ODS požadovala, aby se zastupitelé zabývali rozdělováním peněz v rozpočtu. Koalice totiž v únoru prosadila způsob, podle nějž může o stovkách milionů rozhodovat jen rada na neveřejných jednáních.

"Rada může o značných finančních prostředcích rozhodovat neveřejně a nemusí se ptát zastupitelů," zlobil se šéf brněnské ODS Pavel Blažek.

Boj o šest hlasů v radě
Podle Blažka je rozhodování o velkých částkách v rukou šesti lidí. V praxi to znamená, že když například budou chtít radní přidat třicet milionů na rekonstrukci vily Tugendhat na úkor rekonstrukce Domu umění, stačí jim k tomu pouhých šest hlasů v radě.

"Když jsem to uviděl, připadalo mi, že to nemůžou myslet vážně a že je to protizákonné. To sice není, ale považuji to za porušení základních principů demokratického rozhodování," prohlásil po schválení změn pravomocí zastupitel za ODS a dřívější náměstek primátora Miroslav Hošek.

V následném hlasování chtělo o bodu navrženém ODS kromě jejích zastupitelů jednat i několik komunistů a členů koaličního sdružení Brno 2006. I tak jim však jeden hlas chyběl. "V Brně to nastavuje korupční prostředí," řekl šéf zastupitelů ODS Leo Venclík, než s kolegy opustil jednací sál.

Primátor Onderka nicméně připustil, že se o způsobu schvalování investic bude dál jednat.

Soutěž o monument na náměstí
Město vypsalo soutěž na podobu monumentální sochy markraběte Jošta na Moravském náměstí. To má projít kompletní rekonstrukcí. Za sochu včetně odměn pro vítěze Brno zaplatí asi dvanáct milionů. Kromě Jošta mají na náměstí stát další tři sochy, dohromady mají odkazovat ke čtyřem Platonovým ctnostem.

Zároveň zastupitelé rozhodli o soutěži na kašnu, která má stát na Dominikánském náměstí před Novou radnicí. Podle studie architektů Petra Hrůši a Petra Pelčáka z náměstí zmizí auta. "Sochařská výzdoba kašny by měla odkazovat k původní funkci náměstí a k jeho historickému názvu - Rybný trh," píše se v návrhu, který zastupitelé schválili. Kašna má stát pět milionů korun.

Jak je to s Úrazovkou?
Před volbou lidovce Daniela Rychnovského kritizoval komunistický zastupitel Pavel Březa. Vadí mu jeho vyjádření k Úrazové nemocnici. Kandidát na post náměstka primátora není totiž podle Březy oddaným zastáncem převodu nemocnice na město a navrhuje ji převést do Bohunic jako samostatnou nemocnici.

"Překvapuje mě přístup kandidáta k Úrazové nemocnici. Máme platné usnesení v krajním případě toto zařízení převzít a já jsem zaznamenal, že se pan doktor vyjadřuje ne zcela v kontextu oficiálních stanovisek," řekl Březa.

Rychnovský odpověděl, že usnesení města respektuje, ale považuje jej až za krajní řešení, na které bude město jen těžko shánět peníze.

Daniel Rychnovský byl zvolen třiatřiceti hlasy, zdrželo se jen několik komunistických zastupitelů. Zvolen byl až napodruhé, v první volbě mu totiž chyběl jeden hlas. Pravděpodobně se tak stalo kvůli technické chybě hlasovacího zařízení, které nezaznamenalo všechny hlasy.

Nový radní: Suchý
Vzhledem k tomu, že odchodem Javorové se uvolnilo jedno místo v radě města, volili zastupitelé i nového radního. Lidovci navrhli Jaroslava Suchého, který v radě působil v předchozím volebním období. Žádný protikandidát nebyl navrhován.

"Budu se věnovat především oblasti sportu," řekl Suchý, dřívější krasobruslař. Mimo jiné chce zlepšit podmínky in-line bruslařů ve městě. Ve volbě nakonec získal stejný počet hlasů jako Daniel Rychnovský.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Průkopníkem v testování chytrých silnic bude Brno, zrychlí se komunikace

Na Mafra konferenci Smart Region Brno se debatovalo o „chytrých“ technologiích.

Brno jde dál naproti moderním trendům. Po elektronické jízdence nebo plánech na chytrou čtvrť bude také testovat...

Tobogán někdo polil hořlavinou a zapálil, škoda je téměř půl milionu

Vandal způsobil na tobogánu téměř půl milionovou škodu. Popálené je celé koryto.

Kriminalisté pátrají po neznámém pachateli, který na Vyškovsku poškodil zapálenou hořlavou látkou tobogán. V případě...

V Brně uzavřou Údolní ulici, v okolí bude problém s parkováním

t I přes nedostatečný odstup od kolejí je Údolní ulice plná zaparkovaných aut a...

Po rekonstrukci a uzavírkách na Dornychu či Kolišti přišla řada na další velkou brněnskou ulici. Ve středu 2. května se...

Najdete na iDNES.cz