Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Akvapark prošel i bez ODS, novým radním je Suchý

  8:25aktualizováno  14:31
Všichni politici ODS odešli ze zastupitelstva města Brna. Protestují proti neprůhlednému rozhodování vedení jihomoravské metropole. Jednání má přitom na programu několik ožehavých kauz. Koalici se například podařilo prosadit zvýšení ceny stavby bazénu v Kohoutovicích.

Prázdné lavice zastupitelů ODS | foto: Radek MičaMF DNES

Stavba měla stát původně 130 milionů korun, nyní však za ni město utratí 195 milionů. Občanští demokraté to kritizovali. "Jde o cenu vzešlou z výběrového řízení," vysvětlil náměstek primátora Ladislav Macek (ČSSD).

Do stavby se postupně přidávaly další prvky, takže místo školního bazénu nakonec vznikne akvapark. "Bude v něm pětadvacetimetrový bazén, který zatím počítá s postupným klesáním od 130 cm do 180 cm, a šest plaveckých drah, dále relaxační bazén, sauna, pára a perličková lavice," vyjmenoval Macek.

Město zaplatí celou sumu, nepodařilo se mu totiž na tuto akci získat žádné dotace. Akvapark bude stát u kohoutovické základní školy Chalabalova a má sloužit sportovcům, školákům i veřejnosti.

Proti navýšení ceny hlasovala jen část komunistů. "Původně to měl být školní bazén a já podporuji stále tuto variantu," řekl komunistický zastupitel Ladislav Býček.

Proč ODS ze zastupitelstva odešla?
ODS požadovala, aby se zastupitelé zabývali rozdělováním peněz v rozpočtu. Koalice totiž v únoru prosadila způsob, podle nějž může o stovkách milionů rozhodovat jen rada na neveřejných jednáních.

"Rada může o značných finančních prostředcích rozhodovat neveřejně a nemusí se ptát zastupitelů," zlobil se šéf brněnské ODS Pavel Blažek.

Boj o šest hlasů v radě
Podle Blažka je rozhodování o velkých částkách v rukou šesti lidí. V praxi to znamená, že když například budou chtít radní přidat třicet milionů na rekonstrukci vily Tugendhat na úkor rekonstrukce Domu umění, stačí jim k tomu pouhých šest hlasů v radě.

"Když jsem to uviděl, připadalo mi, že to nemůžou myslet vážně a že je to protizákonné. To sice není, ale považuji to za porušení základních principů demokratického rozhodování," prohlásil po schválení změn pravomocí zastupitel za ODS a dřívější náměstek primátora Miroslav Hošek.

V následném hlasování chtělo o bodu navrženém ODS kromě jejích zastupitelů jednat i několik komunistů a členů koaličního sdružení Brno 2006. I tak jim však jeden hlas chyběl. "V Brně to nastavuje korupční prostředí," řekl šéf zastupitelů ODS Leo Venclík, než s kolegy opustil jednací sál.

Primátor Onderka nicméně připustil, že se o způsobu schvalování investic bude dál jednat.

Soutěž o monument na náměstí
Město vypsalo soutěž na podobu monumentální sochy markraběte Jošta na Moravském náměstí. To má projít kompletní rekonstrukcí. Za sochu včetně odměn pro vítěze Brno zaplatí asi dvanáct milionů. Kromě Jošta mají na náměstí stát další tři sochy, dohromady mají odkazovat ke čtyřem Platonovým ctnostem.

Zároveň zastupitelé rozhodli o soutěži na kašnu, která má stát na Dominikánském náměstí před Novou radnicí. Podle studie architektů Petra Hrůši a Petra Pelčáka z náměstí zmizí auta. "Sochařská výzdoba kašny by měla odkazovat k původní funkci náměstí a k jeho historickému názvu - Rybný trh," píše se v návrhu, který zastupitelé schválili. Kašna má stát pět milionů korun.

Jak je to s Úrazovkou?
Před volbou lidovce Daniela Rychnovského kritizoval komunistický zastupitel Pavel Březa. Vadí mu jeho vyjádření k Úrazové nemocnici. Kandidát na post náměstka primátora není totiž podle Březy oddaným zastáncem převodu nemocnice na město a navrhuje ji převést do Bohunic jako samostatnou nemocnici.

"Překvapuje mě přístup kandidáta k Úrazové nemocnici. Máme platné usnesení v krajním případě toto zařízení převzít a já jsem zaznamenal, že se pan doktor vyjadřuje ne zcela v kontextu oficiálních stanovisek," řekl Březa.

Rychnovský odpověděl, že usnesení města respektuje, ale považuje jej až za krajní řešení, na které bude město jen těžko shánět peníze.

Daniel Rychnovský byl zvolen třiatřiceti hlasy, zdrželo se jen několik komunistických zastupitelů. Zvolen byl až napodruhé, v první volbě mu totiž chyběl jeden hlas. Pravděpodobně se tak stalo kvůli technické chybě hlasovacího zařízení, které nezaznamenalo všechny hlasy.

Nový radní: Suchý
Vzhledem k tomu, že odchodem Javorové se uvolnilo jedno místo v radě města, volili zastupitelé i nového radního. Lidovci navrhli Jaroslava Suchého, který v radě působil v předchozím volebním období. Žádný protikandidát nebyl navrhován.

"Budu se věnovat především oblasti sportu," řekl Suchý, dřívější krasobruslař. Mimo jiné chce zlepšit podmínky in-line bruslařů ve městě. Ve volbě nakonec získal stejný počet hlasů jako Daniel Rychnovský.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Havarijní most na Nových mlýnech nahradí už na podzim provizorní stavba

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Nafoťte si domy a pohlídejte děti, vyzývají obyvatele obce kolem novomlýnských nádrží. Připravují se na nápor aut,...

Najdete na iDNES.cz