Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Psycholožka radí, jak si držet naději. Horší náladu živí média, míní

  • 23
Na mezinárodním výzkumu nazvaném Barometr naděje spolupracuje brněnská psycholožka a zakladatelka Centra pozitivní psychologie v České republice Alena Slezáčková už třetí rok. Pokouší se zjistit, v čem lidé spatřují naději.

Jak Slezáčková sama říká, snaží se „prolomit převahu medializovaných špatných zpráv a zjistit, v čem lidé do budoucnosti spatřují naději, od koho ji čerpají, co je zdrojem jejich životní spokojenosti a jak si lze udržet duševní pohodu a zdraví“.

Letos už má k dispozici čerstvé výsledky tohoto výzkumu. Ani ty letošní však nenaznačují, že by se míra optimismu pro nový rok příliš změnila. „Záleží ale na tom, k čemu své naděje směřujeme,“ usmívá se Alena Slezáčková a prozrazuje, že nejoptimističtěji vidí lidé do budoucna svůj osobní život, zatímco pro vývoj politiky nebo sociálních otázek panují spíš pesimistické vyhlídky.

V žebříčku nejtoužebnějších očekávání vede spokojená rodina, šťastné partnerství, zdraví, harmonie a dobré mezilidské vztahy. A také větší osobní svoboda či nezávislost.

Kladný postoj si můžeme osvojit

Co nás drží nad vodou? „Řada výzkumů se shoduje, že právě schopnost udržet si naději a optimismus i v těžších časech souvisí s celkovou životní spokojeností a duševní pohodou,“ uvádí psycholožka a dodává, že lidé s nadějnějšími postoji obvykle udržují kvalitnější mezilidské vztahy, vnímají svůj život jako smysluplnější a jsou i zdravější.

Brněnská psycholožka Alena Slezáčková.

Zároveň zdůrazňuje, že kladný postoj je možné cíleně ovlivnit či si jej alespoň částečně osvojit. Ověřená metoda, jíž toho docílíme, je třeba ta s názvem Tři dobré věci.

„Konkrétní instrukce zní jednoduše: Zkuste si každý večer vybavit, co se vám podařilo, potěšilo vás, z čeho máte dobrý pocit, a poznamenejte si to. Může jít o úplné drobnosti nebo na první pohled všední věci. Tím to ale nekončí: pak si uvědomte, díky čemu se to povedlo, jakou roli jsme v tom hráli. Měli jste jen štěstí, nebo jste k tomu aktivně přispěli? A přemýšlejte, co udělat, aby se kladné zážitky a situace opakovaly,“ nabádá Alena Slezáčková a dodává, že tento návod zní možná jednoduše, jenže ne každému se kladný zážitek dne hledá snadno.

Češi jsou méně spokojení se vztahy

Jenomže když tomu podle ní dáme šanci, postupně si můžeme uvědomit, že i normální a všední věci pro nás mají vlastně velkou hodnotu, za kterou můžeme být vděční. A jak dokazují další výzkumy, štěstí a duševní pohodu nám z velké části zajišťuje spíš způsob myšlení právě se schopností ocenit i všední okamžiky a maličkosti.

Ve srovnání s Němci a Švýcary průzkum odhalil, že Češi jsou oproti nim méně optimističtí i méně spokojení s mezilidskými vztahy.

„Zajímavé ale je, že u českého vzorku nacházíme naopak víc vděčnosti, větší pocit smysluplnosti života a takzvané generativity, tedy potřeby zanechat po sobě něco dobrého příštím generacím,“ podotýká psycholožka a neskrývá ani přesvědčení, že k horší náladě nejen u nás přispívají média se svým prvořadým výběrem problematických informací a přísunu negativních emocí.

„Snaha poskytnout vyváženější pohled a podělit se též o lepší zprávy by skutečně mohla pomoci udržet naději v dobro kolem nás i v nás,“ uzavírá Alena Slezáčková.