Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nováček v brněnské ODS dostal po pár měsících místo v Povodí Moravy

  8:36aktualizováno  8:36
Předsedou sdružení ODS Brno-jih se nedávno po třech měsících ve straně stal vysoký evropský úředník Aleš Musil. Teď brněnský rodák a právník, který v minulosti zastupoval Microsoft a šéfoval i pražskému zastoupení francouzské banky BNP Paribas, zamířil do Povodí Moravy. Bašty ODS se stamilionovým rozpočtem.

Aleš Musil na kongresu ODS v listopadu 2012. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Předsedou sdružení strany Brno-jih se dnešní vysoký úředník evropského antimonopolního úřadu, který žije střídavě v Bruselu a v Praze, stal na konci loňského roku. A nyní podle zjištění MF DNES získal funkci v Povodí Moravy.

Kdo je Aleš Musil (1977)

Brněnský rodák pracuje na Generálním ředitelství pro hospodářskou soutěž v Bruselu jako jeden z vrcholných úředníků. 

V letech 1995 a 1996 působil jako poradce pro evropskou integraci u ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Dlouhého.

V minulosti pracoval také v právní kanceláři Linklaters, jako ředitel pražského zastoupení francouzské banky BNP Paribas a jako právník společnosti Microsoft.

"Ano, pan Musil je od pondělí členem dozorčí rady," potvrdil Jan Žáček, mluvčí ministerstva zemědělství, pod které státní podnik spadá. Podle něj Musila dosadil přímo ministr zemědělství Petr Bendl (ODS). A důvod? "Aleš Musil má vyšší kvalifikaci než jeho předchůdkyně," jen stroze doplnil Žáček.

Musil v radě nahradil Pavlínu Vymazalovou (VV) z Blanska. Ta ovšem o tom, že na chod firmy už nemá žádný vliv, ještě ve středu dopoledne nic nevěděla. Informaci získala až od MF DNES.

"Netuším, proč o tom ministerstvo informovalo vás, ale mě nikoliv. Musím si zjistit více informací," uvedla bez dalších podrobností Vymazalová, která v dozorčí radě figurovala přibližně rok.

Sám bruselský právník na dotaz, proč neplacenou funkci ve státním podniku přijal, nereagoval. Spolu s ním v dozorčí radě sedí celkem pět občanských demokratů z devíti členů. Z ODS je i ředitel Povodí Moravy Radim Světlík.

Takové zastoupení politiků však dlouhodobě vadí odborníkům. "Lze tolerovat, když část členů jsou dejme tomu poslanci. Ale na takové pozice by se ve valné většině případů měla dělat standardní výběrová řízení. Důležitá přeci není politická příslušnost, ale kvalifikace," zhodnotil například Martin Kameník ze sdružení Oživení, které prosazuje transparentní veřejnou správu.

Miliony pod dohledem

Ač by se z názvu orgánu Povodí Moravy mohlo zdát, že jeho členové chod státního podniku jen dozorují, ve skutečnosti nejsou jejich pravomoce malé. Zakládajícímu ministerstvu zemědělství zodpovídají za firmu se 700milionovým rozpočtem. A jen za zakázky na protipovodňová opatření podnik loni utratil zhruba 260 milionů korun, většinu z dotací.

Aleš Musil své stranické ambice projevil teprve loni v září, kdy vstoupil do brněnské ODS. Lidé ze strany ho označují za přítele a spolužáka šéfa brněnské ODS a ministra spravedlnosti Pavla Blažka. Vystudovaný právník je také například členem rozkladové komise ministerstva spravedlnosti.

Už dva měsíce po vstupu do strany Musil řečnil na brněnském kongresu ODS mezi špičkami strany.

Do pozice předsedy oblastního sdružení Brno-jih, které sdružuje členy například z Heršpic či Komárova, se vyšplhal po rezignaci Radomíra Jonáše. Tento bývalý náměstek primátora je známý jako silný zastánce kontroverzní směny pasáže Jalta za městské domy.

Nyní Musilovi dělá zástupce. "Pan Musil přišel, nabídl spolupráci, my ji přijali. Je to schopný člověk," vysvětlil už dříve MF DNES Jonáš. Ten prý bude dále zajišťovat rutinní chod buňky, aby Musilovi, který se do Brna dostane jen občas, ulehčil.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Další z rubriky

Fanoušci dopravy mohou v Brně adoptovat sedačku ve „zlaté“ tramvaji

Do brněnských ulic vyjela tramvaj připomínající 150 let MHD.

Brněnský dopravní podnik připravil ke svému kulatému výročí překvapení pro fanoušky tramvají. Ve speciálním voze si...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Vědci hledají plodiny, které přežijí sucho. Patří mezi ně třeba žito

Počasí, slunce, tráva, vítr, rybník, nebe, obloha

Odborníci z drásovské firmy PSI i brněnského klimatického ústavu Akademie věd testují například obiloviny v extrémních...

Najdete na iDNES.cz