Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nováček v brněnské ODS dostal po pár měsících místo v Povodí Moravy

  8:36aktualizováno  8:36
Předsedou sdružení ODS Brno-jih se nedávno po třech měsících ve straně stal vysoký evropský úředník Aleš Musil. Teď brněnský rodák a právník, který v minulosti zastupoval Microsoft a šéfoval i pražskému zastoupení francouzské banky BNP Paribas, zamířil do Povodí Moravy. Bašty ODS se stamilionovým rozpočtem.

Aleš Musil na kongresu ODS v listopadu 2012. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Předsedou sdružení strany Brno-jih se dnešní vysoký úředník evropského antimonopolního úřadu, který žije střídavě v Bruselu a v Praze, stal na konci loňského roku. A nyní podle zjištění MF DNES získal funkci v Povodí Moravy.

Kdo je Aleš Musil (1977)

Brněnský rodák pracuje na Generálním ředitelství pro hospodářskou soutěž v Bruselu jako jeden z vrcholných úředníků. 

V letech 1995 a 1996 působil jako poradce pro evropskou integraci u ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Dlouhého.

V minulosti pracoval také v právní kanceláři Linklaters, jako ředitel pražského zastoupení francouzské banky BNP Paribas a jako právník společnosti Microsoft.

"Ano, pan Musil je od pondělí členem dozorčí rady," potvrdil Jan Žáček, mluvčí ministerstva zemědělství, pod které státní podnik spadá. Podle něj Musila dosadil přímo ministr zemědělství Petr Bendl (ODS). A důvod? "Aleš Musil má vyšší kvalifikaci než jeho předchůdkyně," jen stroze doplnil Žáček.

Musil v radě nahradil Pavlínu Vymazalovou (VV) z Blanska. Ta ovšem o tom, že na chod firmy už nemá žádný vliv, ještě ve středu dopoledne nic nevěděla. Informaci získala až od MF DNES.

"Netuším, proč o tom ministerstvo informovalo vás, ale mě nikoliv. Musím si zjistit více informací," uvedla bez dalších podrobností Vymazalová, která v dozorčí radě figurovala přibližně rok.

Sám bruselský právník na dotaz, proč neplacenou funkci ve státním podniku přijal, nereagoval. Spolu s ním v dozorčí radě sedí celkem pět občanských demokratů z devíti členů. Z ODS je i ředitel Povodí Moravy Radim Světlík.

Takové zastoupení politiků však dlouhodobě vadí odborníkům. "Lze tolerovat, když část členů jsou dejme tomu poslanci. Ale na takové pozice by se ve valné většině případů měla dělat standardní výběrová řízení. Důležitá přeci není politická příslušnost, ale kvalifikace," zhodnotil například Martin Kameník ze sdružení Oživení, které prosazuje transparentní veřejnou správu.

Miliony pod dohledem

Ač by se z názvu orgánu Povodí Moravy mohlo zdát, že jeho členové chod státního podniku jen dozorují, ve skutečnosti nejsou jejich pravomoce malé. Zakládajícímu ministerstvu zemědělství zodpovídají za firmu se 700milionovým rozpočtem. A jen za zakázky na protipovodňová opatření podnik loni utratil zhruba 260 milionů korun, většinu z dotací.

Aleš Musil své stranické ambice projevil teprve loni v září, kdy vstoupil do brněnské ODS. Lidé ze strany ho označují za přítele a spolužáka šéfa brněnské ODS a ministra spravedlnosti Pavla Blažka. Vystudovaný právník je také například členem rozkladové komise ministerstva spravedlnosti.

Už dva měsíce po vstupu do strany Musil řečnil na brněnském kongresu ODS mezi špičkami strany.

Do pozice předsedy oblastního sdružení Brno-jih, které sdružuje členy například z Heršpic či Komárova, se vyšplhal po rezignaci Radomíra Jonáše. Tento bývalý náměstek primátora je známý jako silný zastánce kontroverzní směny pasáže Jalta za městské domy.

Nyní Musilovi dělá zástupce. "Pan Musil přišel, nabídl spolupráci, my ji přijali. Je to schopný člověk," vysvětlil už dříve MF DNES Jonáš. Ten prý bude dále zajišťovat rutinní chod buňky, aby Musilovi, který se do Brna dostane jen občas, ulehčil.
Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Z našeho šmíráctví nám začalo být zle, líčí autor komiksu o kuřimské kauze

Držitel dvou cen Magnesia Litera Marek Šindelka tvořil s Vojtěchem Maškem a...

Před jedenácti lety vypukla v Kuřimi kauza, jakou Česká republika dosud nezažila. A teprve nyní se dočkala literárního...

Kraj chce dát budoucím sestrám až sto tisíc. Aby zůstaly v nemocnicích

Ilustrační snímek

Jihomoravský kraj má kritický nedostatek zdravotních sester a někde kvůli tomu dokonce ruší lůžka. Hejtmanství proto...

VIDEO: Muž se vloupal do bytu, vyjít ven jej přiměla až namířená pistole

Strážníci museli muži podezřelému z vloupání pohrozit zbraní

Sousedé z bytového domu v městské části Brno-střed slyšeli, jak se do jednoho z bytů někdo dobývá. Přivolali proto...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz