Do čela regionálního zpravodajství ČT se vrací Roman Ondrůj (ilustrační snímek)

Do čela regionálního zpravodajství ČT se vrací Roman Ondrůj (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Propuštěnému šéfovi dala ČT odstupné, po pár měsících ho přijala zpět

  • 1
Nezvyklý postup zvolila Česká televize při obsazování postu šéfa regionálního zpravodajství v Brně. Místo nejprve zrušila a s odstupným propustila Romana Ondrůje. Na obdobné místo ho pak přijala zpět.

Způsob práce v brněnském televizním studiu se mění, vaše místo rušíme. Tak zněl oficiální důvod výpovědi, kterou v červnu obdržel šéf zpravodajství Roman Ondrůj. Ondrůj tak po několika letech z televize odešel s odstupným ve výši nejméně tří platů podle zákoníku práce.

Roman Ondrůj

Narodil se v roce 1972. V roce 1997 absolvoval Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně.

V letech 1992 až 1996 působil jako zprávař Českého rozhlasu Brno. Po stáži v Moskvě se stal redaktorem v Televizním studiu Brno, později tam pracoval jako editor Jihomoravského večerníku.

V roce 2001 byl jedním ze zaměstnanců televize, kteří odešli na protest proti jejímu tehdejšímu vedení. Poté pracoval jako manažer PR a reklamy na brněnském výstavišti. V roce 2003 se do Televizního studia Brno vrátil jako šéfredaktor regionálního zpravodajství.

Už po pěti měsících je ale zpět. Od prosince je navíc šéfem veškerého regionálního televizního zpravodajství, ne jen toho v Brně. "Na tuto nově zřízenou pozici byl vypsán konkurz, v němž uspěl právě on," vysvětlila mluvčí České televize Michaela Fričová.

Nikdo však neumí vysvětlit, proč se původně televize Ondrůje zbavila, když ho považuje za tak schopného, že mu nyní šéfovské místo svěřila znovu. A proč mu vyplácela odchodné kvůli reorganizaci, když pro něj veřejnoprávní médium vzápětí zase místo našlo.

"Šlo o postupný vývoj. Koncepce regionálního zpravodajství vznikala tři čtvrtě roku a až po jejím vzniku byl na nové místo vypsán konkurz," tvrdí Fričová.

S tímto vysvětlením se spokojí například i místopředsedkyně Rady České televize Dana Eklová. "Nebyl vyhozen pro neschopnost, ale kvůli reorganizaci. Je nyní na něm, aby své dovednosti a schopnosti prokázal," konstatovala Eklová.

Podle šéfa Rady Milana Uhdeho je personální rozhodování záležitostí ředitele České televize Petra Dvořáka. "Přísluší mi kritizovat pouze případné důsledky takových kroků. A ty ještě nenastaly," konstatoval už dříve Uhde. Zároveň ale dodal, že se kvůli záležitosti s Dvořákem sejde.

Podřízený bude přímo řediteli České televize

Co chce Ondrůj do regionálního zpravodajství přinést nového, to on ani televize příliš obsáhle nekomentují. "Základem mé koncepce je editoriální a formální změna stávajících regionálních relací a důslednější rozdělení materiálů pro celostátní a regionální vysílání," vzkázal v krátkosti staronový šéf regionálního zpravodajství.

A v čem se bude jeho práce lišit od té, kterou zastával do června? Největší novinkou je zřejmě to, že nyní bude podřízen přímo řediteli České televize Dvořákovi. Tedy nikoliv Karlu Burianovi, který šéfuje Televiznímu studiu Brno.

Právě s Burianovým jménem je přitom spojen předchozí Ondrůjův odchod z brněnského televizního studia. V roce 2000 byl totiž Ondrůj jednou z hlavních postav televizní vzpoury v Brně, při níž se zaměstnanci postavili proti řediteli brněnského studia Zdeňku Drahošovi a tehdejšímu vedoucímu Burianovi.

Redaktoři i editoři kritizovali, že je zpravodajství pod jejich vedením neobjektivní. Kritizovali zvýhodňování podnikatelů a firem, se kterými byli Burian s Drahošem propojeni.

Na protest proti tomu, že situaci nechtěl nikdo řešit, pak Ondrůj a řada dalších lidí z televize odešla. A stejně jako se vrátil Ondrůj, vrátil se po několika letech i Karel Burian. Ten se v roce 2007 stal šéfem brněnského studia a je jím dosud.

,