Výzkumná pracovnice brněnské Masarykovy univerzity Veronika Štěpánková chystá

Výzkumná pracovnice brněnské Masarykovy univerzity Veronika Štěpánková chystá test na metanol. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Alkohol už si nechaly otestovat desítky lidí, metanol se zatím nenašel

  • 7
Několik desítek Jihomoravanů už využilo nabídky kraje a nechalo si zkontrolovat podezřelý alkohol. Laboratoře, kterých je dispozici šest, zatím nebezpečný metanol neodhalily. Hlavní nával zájemců o testování se čeká od pondělí.

Čtyři laboratoře v Brně, jedna v Hodoníně a jedna ve Velkých Bílovicích jsou od čtvrtka k dispozici lidem, kteří mají doma alkohol, o němž si nejsou jistí, zda je bezpečný. Testování hradí kraj, lidé se pouze musejí předem objednat a souhlasit s poskytnutím osobních údajů.

Případy otrav metylalkoholem on-line

Nabídky, s níž kraj přišel kvůli přibývajícím případům otravy metanolem, zatím za dva dny využilo několik desítek lidí.

"Ve čtvrtek to bylo asi sedm zájemců, v pátek přes dvacet," řekla mluvčí brněnské Mendelovy univerzity Kateřina Brettschneiderová.

Kontroly vedle Mendelovy univerzity probíhají také ve společnosti Labtech v Polní ulici a v laboratořích Vysokého učení technického a Masarykovy univerzity. "Testovaných vzorků bylo zatím kolem patnácti," komentovala mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Žádná z laboratoří zatím metanol v přineseném vzorku neodhalila. V případě, že by se alkohol ukázal být nebezpečný, informovali by její pracovníci kraj i policii. "To se zatím nestalo," konstatoval mluvčí kraje Jiří Klement.

Nával čekají po víkendu

Zjistit, zda přinesený alkohol obsahuje metanol, trvá něco kolem čtyřiceti minut Laboratoře zvládnou většinou otestovat několik desítek vzorků za den.

Kde si nechat alkohol zkontrolovat

  • Chemická laboratoř Salayová, Hřbitovní 1149, Velké Bílovice
    Telefonické spojení:  519 346 785
    e-mail: chem.lab@email.cz
  • Moravské naftové doly, a.s., Úprkova  807/6, Hodonín
    Telefonické spojení: 518 315 118
    e-mail: urbanek@mnd.cz
  • Masarykova univerzita Brno, Přírodovědecká fakulta, Univerzitní kampus Bohunice, Kamenice 5, Pavilon 13, 2. patro (cesta je značena)
    Telefonické spojení: 549 493 041, 723 353 975
    e-mail: martina@chemi.muni.cz
  • Mendelova univerzita Brno, Agronomická fakulta, Zemědělská 1, Ústav technologie potravin, pavilon N
    Telefonické spojení: 545 133 340
    e-mail: tomas.gregor@mendelu.cz
  • Vysoké učení technické v Brně
    Zájemci o analýzu mohou podezřelé vzorky alkoholu odevzdat na podatelně fakulty chemické, která sídlí na ulici Purkyňova 118.
  • Labtech s.r.o., Polní 340/23, Brno Štýřice 639 00
    Telefonické spojení: 511 110 722, 739 498 669
    e-mail: laboratore@labtech.eu

Mendelova univerzita uvádí zhruba třicet vzorků, Moravské naftové doly v Hodoníně čtyřicet a Fojtová z Masarykovy univerzity sdělila, že tamní laboratoř by si v případě potřeby poradila i se stovkou kontrol.

Tak vytížené ale zatím laboratoře nejsou. Hlavní nával zájemců o otestování alkoholu se totiž čeká po víkendu. Krizový štáb kraje o vytvoření kontrolních míst rozhodl sice už ve středu, konkrétní podmínky, za jakých testování proběhne, ale zveřejnil až ve čtvrtek.

"Očekáváme, že zájem bude velký. Během pátku jsme měli desítky hovorů, kdy se lidé dotazovali, jak testování probíhá a co je k němu potřeba," uvedl mluvčí Moravských naftových dolů v Hodoníně Dan Plovajko s tím, že hned první den navíc zkontrolovali šest vzorků.

I další oslovené laboratoře se shodly na tom, že v příštím týdnu si alkohol nechá otestovat více lidí.

"Už se nám několik lidí objednalo, spousta si to určitě ještě nechává na víkend," sdělil Radim Salay z Chemické laboratoře Salayová ve Velkých Bílovicích. "Jak se informace postupně šíří, zájem lidí vzrůstá," dodala Fojtová.

Žena na infolince oznámila, že má doma podezřelý rum

Od středy je také v provozu informační linka v kyjovské nemocnice. Tu kraj ustanovil centrálním informačním místem pro všechny Jihomoravany. Na číslo 518 601 335 se tak mohou lidé obracet čtyřiadvacet hodin denně s dotazy týkajícími se jedovatého alkoholu.

"Každý den nám zatím volalo přes sto tazatelů. Jedna paní například nahlásila, že má doma lahev Lašského tuzemáku (tyto etikety našli policisté v nelegální stáčírně v garáži na zlínském sídlišti - pozn. redakce), a chtěla ho vypít. Podařilo se nám tak zabránit další případné otravě," popsal šéf nemocnice Petr Svoboda.

Čtyřiadvacetihodinovou službu zřídil kvůli závadnému alkoholu i Ústav soudního lékařství Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice u sv. Anny. Jeho pracovníci jsou tak schopni kdykoliv ve vzorku tělní tekutiny během pár desítek minut odhalit přítomnost metylalkoholu.

"Standardně provádíme analýzy vzorků během pracovní doby a mimo ni je pro akutní případy v pohotovosti na telefonu toxikolog. Vzhledem k rostoucímu počtu případů jsme se rozhodli zajistit službu po celých 24 hodin," upřesnil přednosta Ústavu soudního lékařství Miroslav Hirt.

Nepředpokládá, že by se na Ústav soudního lékařství obraceli sami pacienti. Analýzu je potřeba dělat nejlépe ze vzorku krve, kterou si dotyčný člověk musí nechat odebrat. Možnost tak využijí hlavně lékaři z nemocnic, kteří pacienty s podezřením na otravu ošetřují.