Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Amatéři zase zaplní kina, začíná Brněnská 16

  8:31aktualizováno  8:41
Amatérské i studentské filmaře z celého světa nejvíce zajímají mezilidské vztahy, nebojí se erotických scén a depresí, ale nezapomínají při tom všem ani na černý humor. Přesvědčili se o tom dramaturgové festivalu Brněnská 16, když vybírali snímky pro letošní 49. ročník mezinárodního festivalu krátkých hraných filmů.

Z filmu Gone Baby Gone | foto: Falcon

A nyní se o tom mohou přesvědčit i diváci, právě ode dneška totiž ovládne Brněnská 16 městská kina. Příznivci amatérských i nezávislých filmů se mohou těšit na pětidenní přehlídku, která letos nabídne přes sto padesát krátkých snímků.

. Jihomoravský kulturní program na 15. října - zde

Pro filmaře je možnost mít svůj film v programu brněnské přehlídky čím dál lákavější, letos museli pořadatelé kvůli kapacitě odmítnout více než polovinu přihlášených filmů. Diváci se i tak mohou těšit na díla ze 43 zemí. Promítat se bude v kinech Scala, Art a v sále Břetislava Bakaly.
"Letos čekáme návštěvnost minimálně stejně jako loni přes 1 200 lidí, ovšem už před začátkem festivalu pozorujeme zvýšený zájem o akreditace," řekla ředitelka festivalu Šárka Truhyková.

. Brněnská 16: festival krátkých filmů

Kdy: 15.–19. října
Kde: Sál B. Bakaly, kina Art a Scala
Vstupné: 200 korun (akreditace) 30–60 korun (jednotlivá pásma)
49. ročník nabízí 85 soutěžních filmů,
68 snímků bude uvedeno mimo soutěž.
Více na www.b16.cz

Nejvíce snímků uvede Brněnská 16 z Německa, Maďarska a samozřejmě Česka. "Ale zajímavé kolekce přišly třeba z Mexika a Íránu, na přehlídce už takřka zdomácněl třeba Hongkong," doplnila Truhyková.

V námětech hraných filmů, které nesmějí podle pravidel festivalu překročit 30 minut, opět převažují vztahy a intimní témata. "Snímky jsou méně drastické, stále narůstá počet erotických scén, ale více se dotýkají emocí. Opět nebude chybět ani humor, i když převážně humor černý," popsala Truhyková. A doplnila, že řada filmů přináší i hluboké humanistické poselství.

Plakát k filmu Pusinky"Hlavně snímky z Íránu či Izraele jsou neobyčejně silné a také více užívají krásu filmového obrazu," řekla ředitelka. Dva z filmů, které lze letos na přehlídce vidět, byly dokonce nominovány na studentského Oscara – švýcarský snímek Smrt scrabblem a český Jsem větší a lepší od Martina Dudy.
 
Festival nabídne i snímky mimo soutěž, doprovodný program láká na cyklus Pozoruhodné debuty, v němž diváci uvidí třeba netradiční drama Bena Afflecka Gone, Baby, Gone či české Pusinky Karin Babinské. Zvláštního uvedení se dočká fascinující dokument Annie Leibovitz: Život objektivem. Program doplní i škola krátkého filmu pro mládež, jejíž motto zní: "Přestaňte točit školní šikanu na mobil a pusťte se do pořádné filmové práce."

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz