Vinaři z Valtic už nemusí pro amfory na víno do Gruzie. Vyrobí je sami

  17:09aktualizováno  17:09
Když moravští vinaři začali vyrábět oranžová vína v kvevri – keramických nádobách, které se zakopávají do země – museli si pro ně jezdit až do Gruzie. Teď už ale mají vinaři zdroj amfor podivuhodných tvarů a vlastností přímo před nosem.

Jedině v Gruzii, kolébce těchto přírodních vín, věděli, jak přesně jedinečné „nádrže“ vyrobit, aby vydržely léta a víno v nich dobře zrálo. Jejich produkcí se nově začali zabývat Zdeňka Benešová a Ondřej Ždárský ve své keramické dílně ve Valticích.

Fotogalerie

Postup výroby starý nejméně osm tisíc let se učili přímo v Gruzii. „Když jsme se od místního sommeliéra dozvěděli, že vůbec existuje kvevri, nadchlo nás to. Ale řešili jsme spoustu otázek. Od kvality hlíny, přes její složení až po způsob a teplotu pálení. Nešlo to zjistit jinak než vyjet do Gruzie,“ popisuje Zdeňka Benešová, absolventka Akademie výtvarného umění v ateliéru Vladimíra Kokolii.

V Gruzii odkoukala techniku. Kopírovat je ale nechce. Svým amforám a kvevri proto vtiskla ryze moravskou tvář díky přírodní hlíně těžené přímo ve Valticích. Tu správnou hlínu s dostatečným podílem jílu se jí podařilo nalézt s pomocí odborníka z Ústavu geologie a pedologie Mendelovy univerzity v Brně.

„Z geologických map jsme zjistili, že jílovitá ložiska jsou v místech, kde v tu dobu vyrůstalo nové vinařství Obelisk,“ popisuje Benešová. Analýzy pak potvrdily, že se složením velmi podobá té gruzínské.

Postavili si speciální pece

Jako přírodní produkt si ale žádá mnohem citlivější přístup a také trpělivost než komerčně prodávaná keramická hlína. Benešová a Ždárský museli dokonce postavit speciální pece, kvůli velikosti nádob. A testovat, jak je vypalovat, aby nepopraskaly. „Výpaly jsou vždy složité, každý je v podstatě překvapením. Keramika je křehká. Stává se, že něco vyjde, něco ne,“ popisují.

Amfory z valtické hlíny jsou na první pohled jiné. Nejsou cihlově červené, ale mají čokoládově hnědou barvu a zdobí je maličké organické částečky. Víno v nich chce vyrábět nejen vinařství Obelisk, ale například i Vinařství Vican v sousedním Mikulově.

Výroba vína v kvevri je zapsána v seznamu UNESCO jako mistrovské dílo ústního a nehmotného dědictví lidstva. Vinaři, kteří se jí zabývají, se loni sdružili do Kvevri klubu.

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kamion vezl bagr a narazil do mostu, převrácený blokoval silnici v Brně

Na jihu Brna se převrátil kamion, který převážel bagr.

Na dopravní komplikace dopoledne narazili řidiči, kteří mířili z jihu do centra Brna. V Hněvkovského ulici se převrátil...

Mladá žena dala v tramvaji facku starší cestující, vadil jí její úsměv

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Facku od výrazně mladší cestující dostala v jedné z brněnských tramvají čtyřiašedesátiletá žena. Důvodem byl údajně...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Rodiče, domluvte se. Hodonínský soud zavedl ve sporech o děti novou metodu

dítě, rozvod, ilustrace

Přelomovou metodu, kterou se řeší péče o děti po rozchodu partnerů, nově zavedl Okresní soud v Hodoníně. Jako jeden z...

Další z rubriky

Kultuře v Brně mohou přinést peníze firmy, říká budoucí radní Fišer

Pětatřicetiletý Marek Fišer se netají tím, že jako velký propagátor legalizace...

Poté, co Markéta Gregorová (Piráti) odmítla post v nové brněnské koalici, stane se radním pro kulturu její kolega z...

Drogy vstoupily do hospod jako doplněk alkoholu, líčí nová studie z Brna

Pervitin

Alkohol, cigarety a k tomu například tableta extáze, joint nebo „čára“ pervitinu. To je směs, která se v poslední době...

Useknutí prstu i láska na lodi. Historici zmapovali příběhy předků z války

Julius Princ v první světové válce bojoval na italské frontě. V roce 1917 padl...

Není obvyklé, aby do historické výstavy vkládali autoři své osobní příběhy. Přesto letos udělali brněnští muzejníci na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz