Z výstavy Amnesty International | foto: Amnesty International

Amnesty International bránila a chrání. Nyní vystavuje v Brně

  • 0
Od počátku listopadu na brněnské Mendelově zemědělské a lesnické fakultě na Zemědělské 1 probíhá v rámci festivalu Lidská práva nejsou samozřejmostí výstava Amnesty International. Jde o výstavu putovní a opakovanou, která zde vydrží do 28. listopadu.

Výstava vždy představuje unikátní dokumenty ze zdrojů Amnesty International i materiály československých úřadů.

"Získali jsme dokonce spisy, které na Amnesty International vedla StB. Státní bezpečnost považovala AI za agilní centrum v antikomunistické propagandě proti ČSSR. Dnes nám to možná přijde absurdní, ale nezapomínejme na dobu, kdy nás podobná slova obklopovala," prohlásil o výstavě kampaňový koordinátor Amnesty International Filip Karel.

Z výstavy Amnesty International

"Totalitním úřadům nebyla kritika jejich jednání lhostejná. Svědčí o tom také řada lživých článků o práci Amnesty International v tehdejším tisku," podotkl Filip Karel.

Členové Amnesty International mnoho vězňů takzvaně adoptovali a věnovali se jejich případům, ve světě probíhaly veřejné akce a koncerty na jejich podporu. Díky zahraničním intervencím vězni získali například přístup k právníkovi nebo potřebnou lékařskou péči, někteří byli dokonce předčasně propuštěni.

Z výstavy Amnesty International

"Dokonce jsem začínal dostávat do věznice i dopisy. A to je obrovská vzpruha, když člověk vidí, že není bezejmenný," potvrdil Petr Cibulka, kterého v roce 1978 adoptovala Amnesty International jako vězně svědomí.

Brněnská skupina Amnesty International v adopcích pokračuje i dnes. Jejím současným "svěřencem" se stal čínský disident, letos pětatřicetiletý čínský novinář Huang Jinqiu. Ten byl zatčen 13. září 2003 a jeho rodina o něm po několik měsíců neměla žádné zprávy.

Teprve v lednu 2004 se dověděla, že je držen ve věznici v Changzhou. Odsouzen byl 27. září 2004 ke dvanácti letům vězení za "podvracení státu". Stal se známým svými politicky angažovanými články a záměrem založit Stranu čínských demokratů a vlastenců.

Momentální výstava tedy ukazuje, že ze společnosti v podmínkách totality nevymizela statečnost jednotlivců a osobní odhodlání bojovat proti bezpráví. Amnesty International pomáhala pronásledovaným lidem v naší zemi a dnes usiluje o dodržování lidských práv v dalších částech světa.