Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Možné vývoje koalice v Brně. Varianty jsou čtyři, trumfy drží ČSSD

  9:20aktualizováno  9:20
Po uplynulých dvou dnech vládne ve vedení Brna zmatek. Další koaliční krize se vyhrotila do té míry, že v pondělí večer nebylo jasné ani to, jestli současná koalice ANO, lidovců, zelených a Žít Brno ještě vůbec existuje. MF DNES rozebrala možné scénáře dalšího vývoje.

Aktivisté s transparenty přišli před brněnskou radnici, kde po rozpadu koalice ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a Strany zelených zasedalo městské zastupitelstvo, | foto: ČTK

1Vše při starém

Variantu nic neměnit i přes dohodu lidovců s ČSSD jednoznačně podporuje ANO.

Brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) v pondělí řekl, že považuje stávající koalici za stále platnou. Ani jedna ze stran ji totiž oficiálně písemně nevypověděla, navzdory prohlášením první náměstkyně Kláry Liptákové (KDU-ČSL).

Možné koalice v Brně

  • Zastupitelstvo v Brně má 55 členů, případná nová koalice jich tedy potřebuje minimálně 28.
  • Současná koalice: ANO (12), Žít Brno (7), KDU-ČSL (7) a Strana zelených (4) – celkem 30.
  • Trojkoalice: ANO (12), ČSSD (11), KDU-ČSL (7) – celkem 30. Případně ještě se Žít Brno (7).
  • Široká koalice: ke KDU-ČSL a ČSSD (celkem 18) se můžou přidat ODS (5), TOP 09 (4) a odpadlík z ANO Tomáš Kratochvíl.

„Že lidovci uzavřeli nějakou dohodu se sociální demokracií, jsme slyšeli jen neoficiálně. Koalice fungovala až na pár věcí dobře a nevidím důvod, proč teď kopat do svých partnerů,“ prohlásil Vokřál, který přitom ještě minulý týden otevřeně mluvil o výměně lidovců.

Volí tak stejnou taktiku, která zabrala před půl rokem, kdy právě lidovci navzdory silným prohlášením život koalice neukončili v naději, že to udělá samo ANO, na něž potom veřejnost bude nahlížet jako na viníka krachu.

Lidovci ale tvrdí, že dosavadní dohoda padla. „Prokazatelně se ukázalo, že ANO nabízelo spolupráci opozičním stranám za existence stávající koalice. Těmito kroky považujeme koalici za fakticky ukončenou,“ uvedla v pondělí Liptáková s tím, že funkce lidovci chtějí zastávat do chvíle, kdy se najde řešení krize.

Z pohledu ANO přitom kromě osobních antipatií nejsou pro další spolupráci žádné větší překážky. Lidovci totiž na čtvrtečním jednání kývli na koncernové uspořádání městských firem. Právě kvůli blokování předvolebního slibu ANO přitom Vokřál začal jednat s ČSSD.

Smírné řešení otestuje už úterní zastupitelstvo. V krajním případě by mohlo dojít ke vzájemnému odvolávání radních, což by se mohlo týkat například náměstka za Žít Brno Matěje Hollana, který vadí opozici.

2Jako vládní trojkoalice

Je jasné, že smlouva opoziční ČSSD a koaličních lidovců o společném postupu při vyjednávání se vzájemně vylučuje se stávající koaliční smlouvou. Nynější dohodou se obě strany snaží Vokřála dotlačit do trojkoalice, jejímž předobrazem je vládní uspořádání.

Liptáková sice koaliční smlouvu s ANO nepovažuje za platnou, k jednání ale přednostně oslovila opět toto hnutí.

Koaliční krize v Brně

Vokřálova ochota rozbít současnou koalici jen proto, aby nová vznikla opět s lidovci a ČSSD, ale nejspíše nebude velká. ANO se dlouho snaží vytvořit holding městských firem, od kterého si slibuje stamilionové úspory i naplnění předvolebního slibu dostat z vedení firem politiky.

Právě lidovce ale ANO obviňuje, že celé měsíce snahy o reformu uspořádání městských firem torpédují. A politici ČSSD zase byli ti, kteří celý nynější systém firem vytvářeli a za posty v orgánech firem brali ročně i statisíce korun.

V takové koalici by navíc ANO mělo jen 12 hlasů oproti 18 ČSSD a lidovců. Vokřál přitom prohlásil, že pro něj osobně je koalice bez Žít Brno nepředstavitelná.

Pokud by hnutí strany přibraly, silnější by zase byl Vokřál a Hollan s 19 hlasy. Žít Brno ale už dříve řeklo, že v koalici s ČSSD nesmí být exprimátor Roman Onderka (ČSSD), a to ani v roli zastupitele.

3Širší koalice s odpadlíkem

Koalice ČSSD a lidovců bez ANO bude obtížná. Svědčí o tom i to, že s nápadem si obě strany neúspěšně pohrávaly už při poslední koaliční krizi před půl rokem.

Pro získání většiny 28 hlasů by musely získat třeba také podporu TOP 09, ODS a nezařazeného zastupitele – odpadlíka od ANO Tomáše Kratochvíla.

Nyní hlas bývalého radního znovu získává na ceně. V pondělí MF DNES řekl, že dosud s nikým nejednal. „Ani nepotvrzuji, ani nevyvracím, že bych součástí takové koalice chtěl být,“ podotkl Kratochvíl.

Zatímco ODS by se s pěti hlasy podle slov svých zástupců široké koalici nejspíš nebránila, složitější je to s TOP 09 (4 hlasy), která v minulých měsících měla rozjednané námluvy s ANO.

„Oficiálně nás nikdo neoslovil, ale s nově vytvořeným blokem lidovců a ČSSD nesouhlasíme, protože jde o nátlakovou akci ve stylu: pokud se k nám nepřidáte, může vám ujet vlak,“ sdělil předseda klubu zastupitelů TOP 09 Jaroslav Kacer.

Strana přitom má určitý problém být v koalici právě s ODS. Historicky komplikované vztahy má i s lidovci, od kterých se odštěpila.

Jednu ze zmíněných stran by ale potenciálně mohli nahradit nyní koaliční zelení. Co vychází aritmeticky, ale nejspíše bude problém fakticky. A to i přesto, že o vystrnadění zelených uvažovalo i ANO a důvěra k hnutí tak může být narušená.

„ČSSD nehraje na reálné vytvoření koalice, jde jí hlavně o to, zlikvidovat pozitivní obraz stávající koalice. Stávající koaliční smlouvu považujeme dále za platnou, protože ji zatím žádná ze stran nevypověděla,“ uvedl v pondělí náměstek primátora za zelené Martin Ander.

Širokou koalici by mohla výrazně usnadnit podpora komunistů. Sami lidovci však tvrdí, že jsou ochotní jednat jen se všemi demokratickými stranami. A možnost není schůdná ani pro komunisty.

„Jsme připravení jednat, ale s takovými stranami, které nebudou mít problém s otevřenou spoluprací, nejenom podporou, abychom mohli prosazovat svůj program,“ vyjádřil se šéf klubu zastupitelů KSČM Martin Říha.

4Pražská varianta

Přezdívá se jí podle stavu na pražském magistrátu, který se zmítá v chaosu už od listopadu. Jak naznačil Ander, skutečným cílem sociální demokracie by tak bylo pouze vyvolat co největší rozvrat vedení města a patovou situaci udržet do dalších voleb za dva roky.

A je to i varianta, která by vyhovovala jihomoravskému hejtmanovi Michalu Haškovi (ČSSD), který ANO považuje za největšího rivala v krajských volbách za půl roku. Pokud by Haškovi spolustraníci uzavřeli s ANO magistrátní koalici, těžko by mohl ostřelovat Vokřála, jako to dělal doposud.

Navíc je to nebezpečná předloha pro potenciální koalici ČSSD a ANO na hejtmanství. Haška totiž nesnese šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Současný hejtman ale jakékoliv své zásahy popírá. „Nevstupuji do městských záležitostí, to je odpovědností zastupitelstva města Brna,“ odmítl vměšování Hašek.
Nejčtenější

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

Z nejúrodnější jižní Moravy je vyprahlá krajina, vznikne záchranný fond

(ilustrační snímek)

Počasí trápí zemědělce na jižní Moravě dlouhodobě. Vznikl tak nový plán. Aby překonali těžké časy, mohli by čerpat...

Vzkříšení za stovky tisíc. Z hromady šrotu v Brně vyroste parní Němka

Nadšenci z Klubu přátel kolejových vozidel Brno (na snímku Jiří Kotas) chtějí...

Brněnští nadšenci do lokomotiv vybrali na opravu 74 let starého stroje více než půl milionu korun. Hromadu šrotu, který...

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Najdete na iDNES.cz