Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Analýza: Politici hrají o svatou Annu přetahovanou

  8:57aktualizováno  8:57
Není nejstarší a už ani největší v Brně. Ale střídání ředitelů v posledních letech naznačuje, že je nepochybně důležitá. Stálého a stabilního vedení si Fakultní nemocnice u svaté Anny užila naposledy v letech 1992 až 2002.

Nemocnice u svaté Anny v Brně - historická podoba | foto: Repro Nemocnice u svaté AnnnyMF DNES

Pod vedením Aleny Štětkové, která za svou práci získala cenu města Brna, zvládla nemocnice "odliv klinik" do Bohunic, přerod spolu s celým systémem zdravotnictví a postupnou rekonstrukci větší části areálu.

V roce 2002 se stala svatá Anna hřištěm pro mocenskou přetahovanou. Štětkovou vystřídal bývalý náměstek ministra zdravotnictví, tehdy ještě sociální demokrat Michal Pohanka. Zákulisní drby jej označovaly za nejméně schopného ředitele, kterého kdy nemocnice měla. Hovořilo se i o "trafice".

Pohanka řediteloval do podzimu 2005, kdy jej opět povolal na ministerstvo zdravotnictví jako svého náměstka David Rath. V nemocnici jej nahradil Roman Kraus, který převzal i statisícové dluhy. Ve stejném roce se začalo v souvislosti s "Annou" hovořit o unikátním výzkumném centru, které má vzniknout ve spolupráci s věhlasnou klinikou Mayo (ICRC).

Projekt měla na stole už Rathova předchůdkyně Milada Emmerová, ta jej však odmítla. Sociálnímu demokratovi Rathovi se ale myšlenka zalíbila. Zda zásluhou poradce Pohanky, není jisté. Zalíbila se mu natolik, že neváhal zbavit vedení brněnského kardiocentra uznávaného odborníka Jana Černého, který plány označil za megalomanské.

Projekt ICRC se udržel, přežil 130 milionový dluh, který měla nemocnice na lécích a který sociálnědemokratická vláda uhradila. Přežil i politickou výměnu ve vládě.

Občanští demokraté ale přišli s novým úkolem pro ředitele Krause. Ministr Tomáš Julínek jej poslal připravit Fakultní nemocnici Brno pro příchod Úrazovky. Na jeho místo dosadil Vladimíru Danihelkovou, která jako ředitelka snížila dluhy břeclavské nemocnice.

Ovšem v Anně se udržela jediný rok. Pro údajnou manažerskou neschopnost byla funkce opět zbavena. Že by za dvanáct měsíců přišla o své manažerské schopnosti, je vysoce nepravděpodobné. Spíš to naznačuje, že politická přetahovaná ještě neskončila.

Její cíl se však dá jen těžko odhadnout.

. Než bude velké centrum výzkumu, stavíme malé

Ostruhy získal ekonom Petr Koška jako náměstek ředitele Fakultní nemocnice Brno. Krátce bohunickému kolosu i šéfoval. Od června stojí v čele jiné fakultní nemocnice -u svaté Anny. "Co se týká hospodaření, je nemocnice momentálně v černých číslech," pochvaluje si. Stěžuje si jen na množství dluhů po lhůtě splatnosti, které vůči nemocnici mají někteří její partneři. "S tím se musíme poprat do konce roku," dodává.

S nemocnicí jste převzal i projekt Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC). Co se kolem něj děje?
Minulý týden jsme v Rochesteru na klinice Mayo představili úpravy v projektu. V současné době dokončujeme dílčí změny v podkladech pro projektovou dokumentaci. Do dvou týdnů je předáme na ministerstvo, které je musí schválit. Potom nás čeká vypsání veřejné zakázky na dodavatele.

To, co se nyní na území nemocnice děje, ještě není samotná stavba?
Jde o přípravné práce. Bude třeba vybudovat to, čemu říkáme malé ICRC. Tedy prostory, do nichž se dočasně přesunou pracoviště, aby mohlo vzniknout velké ICRC.

Jaké plány máte s nemocnicí do budoucna, chystáte nějaké změny?
Zásadnější změny určitě ne. Prvotním úkolem je stabilizace nemocnice z ekonomického hlediska. A samozřejmě i dotažení výstavby centra klinického výzkumu a dodržení rozpočtu této velké stavby.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Cizinec se zamkl v odtahovaném autě, domluvit mu musela manželka

Cizinec se zamkl v odtahovaném autě v Masné ulici v Brně. Strážníci nuceni...

Svérázně se rozhodl bojovat s nařízeným odtahem svého vozu rakouský řidič v Brně. Před hlídkou strážníků do svého už...

Otec dostal na víkend dceru, s kočárkem usnul opilý v tramvaji

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Alkohol zmohl o víkendu v Brně třiatřicetiletého muže, který měl na starost devítiměsíční dceru. Muž s kočárkem usnul...

Romy tu nechceme, bouří se lidé z okolí léčebny. Politici mluví o ghettu

Špeluňky v ilegální ubytovně v průmyslovém areálu v brněnské Šámalově ulici...

Začátkem příštího týdne se do areálu bývalé léčebny dlouhodobě nemocných na Červeném kopci v Brně začne stěhovat...

Peugeot 207 1.6 VTi 2010 · LPG,...
Peugeot 207 1.6 VTi 2010 · LPG,...

r.v. 2010, naj. 60 491 km, benzín
169 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz