Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Analýza: Politici hrají o svatou Annu přetahovanou

  8:57aktualizováno  8:57
Není nejstarší a už ani největší v Brně. Ale střídání ředitelů v posledních letech naznačuje, že je nepochybně důležitá. Stálého a stabilního vedení si Fakultní nemocnice u svaté Anny užila naposledy v letech 1992 až 2002.

Nemocnice u svaté Anny v Brně - historická podoba | foto: Repro Nemocnice u svaté AnnnyMF DNES

Pod vedením Aleny Štětkové, která za svou práci získala cenu města Brna, zvládla nemocnice "odliv klinik" do Bohunic, přerod spolu s celým systémem zdravotnictví a postupnou rekonstrukci větší části areálu.

V roce 2002 se stala svatá Anna hřištěm pro mocenskou přetahovanou. Štětkovou vystřídal bývalý náměstek ministra zdravotnictví, tehdy ještě sociální demokrat Michal Pohanka. Zákulisní drby jej označovaly za nejméně schopného ředitele, kterého kdy nemocnice měla. Hovořilo se i o "trafice".

Pohanka řediteloval do podzimu 2005, kdy jej opět povolal na ministerstvo zdravotnictví jako svého náměstka David Rath. V nemocnici jej nahradil Roman Kraus, který převzal i statisícové dluhy. Ve stejném roce se začalo v souvislosti s "Annou" hovořit o unikátním výzkumném centru, které má vzniknout ve spolupráci s věhlasnou klinikou Mayo (ICRC).

Projekt měla na stole už Rathova předchůdkyně Milada Emmerová, ta jej však odmítla. Sociálnímu demokratovi Rathovi se ale myšlenka zalíbila. Zda zásluhou poradce Pohanky, není jisté. Zalíbila se mu natolik, že neváhal zbavit vedení brněnského kardiocentra uznávaného odborníka Jana Černého, který plány označil za megalomanské.

Projekt ICRC se udržel, přežil 130 milionový dluh, který měla nemocnice na lécích a který sociálnědemokratická vláda uhradila. Přežil i politickou výměnu ve vládě.

Občanští demokraté ale přišli s novým úkolem pro ředitele Krause. Ministr Tomáš Julínek jej poslal připravit Fakultní nemocnici Brno pro příchod Úrazovky. Na jeho místo dosadil Vladimíru Danihelkovou, která jako ředitelka snížila dluhy břeclavské nemocnice.

Ovšem v Anně se udržela jediný rok. Pro údajnou manažerskou neschopnost byla funkce opět zbavena. Že by za dvanáct měsíců přišla o své manažerské schopnosti, je vysoce nepravděpodobné. Spíš to naznačuje, že politická přetahovaná ještě neskončila.

Její cíl se však dá jen těžko odhadnout.

. Než bude velké centrum výzkumu, stavíme malé

Ostruhy získal ekonom Petr Koška jako náměstek ředitele Fakultní nemocnice Brno. Krátce bohunickému kolosu i šéfoval. Od června stojí v čele jiné fakultní nemocnice -u svaté Anny. "Co se týká hospodaření, je nemocnice momentálně v černých číslech," pochvaluje si. Stěžuje si jen na množství dluhů po lhůtě splatnosti, které vůči nemocnici mají někteří její partneři. "S tím se musíme poprat do konce roku," dodává.

S nemocnicí jste převzal i projekt Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC). Co se kolem něj děje?
Minulý týden jsme v Rochesteru na klinice Mayo představili úpravy v projektu. V současné době dokončujeme dílčí změny v podkladech pro projektovou dokumentaci. Do dvou týdnů je předáme na ministerstvo, které je musí schválit. Potom nás čeká vypsání veřejné zakázky na dodavatele.

To, co se nyní na území nemocnice děje, ještě není samotná stavba?
Jde o přípravné práce. Bude třeba vybudovat to, čemu říkáme malé ICRC. Tedy prostory, do nichž se dočasně přesunou pracoviště, aby mohlo vzniknout velké ICRC.

Jaké plány máte s nemocnicí do budoucna, chystáte nějaké změny?
Zásadnější změny určitě ne. Prvotním úkolem je stabilizace nemocnice z ekonomického hlediska. A samozřejmě i dotažení výstavby centra klinického výzkumu a dodržení rozpočtu této velké stavby.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Najdete na iDNES.cz