Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ani baletky se maturitě nevyhnou

  19:20aktualizováno  19:20
Na Taneční konzervatoři v Brně jdou letos k maturitě dvě desítky studentek. Ještě před osmi lety jich o tom, že se budou živit baletem, snilo dvakrát tolik. Jak vypadá maturita tanečnic?

Baletky, maturantky - Maturitní třída baletek z brněnské Lesné. | foto: Otto Ballon MiernyMF DNES

"Rozhodně ne tak, že by si losovaly cviky," směje se jejich třídní Barbora Verbová. Praktická maturita je trénink jako každý jiný den, ale před komisí.

Děvčata předvedou cvičení u tyče, volně na parketě, skoky a tanec na špičkovkách, což je pro baletky totéž jako pro fotbalisty kopačky. "Vědí předem, co budou dělat. A je na jejich nervech a zdatnosti, jak se jim povede. Některým tanečnicím tréma nehrozí, publikum je naopak vyburcuje," dodává Verbová.

Svatý týden pak vypadá jako u kterýchkoliv vrstevníků. Tanečníci dále maturují z češtiny, angličtiny nebo francouzštiny a dějin umění. "Já se těch tanečních zkoušek bojím hodně," říká Iveta Kostovová. "Větší strach mám z ústních," odporuje jí Monika Hřebíčková.

Baletky, maturantky

K tomu, aby se malá holčička mohla stát baletkou, nestačí jen mít pohybové nadání. Přísné jsou i požadavky na vzezření. Baletky by měly mít "scénický vzhled". To znamená útlou a proporčně vyváženou postavu, štíhlé ruce a nohy, dlouhý krk.

Ve dvaceti na vrcholu
K baletu patří i přísná disciplína. Pár kilo navíc znamená vážný problém. Na těch s menší postavou jsou hned vidět, tanečník je nezdvihne tak snadno a větší váhou trpí i klouby.

Na vrcholu svých sil budou baletky ve dvaceti. Mnoho z nich má ale už nyní zdravotní problémy. Dennodenní náročný trénink tělu neprospívá. To, co se na jevišti zdá být vzdušným hopsáním, jsou ve skutečnosti cviky vyžadující velikou sílu a pružnost. Dopady křehkých dívek na zem zní jako rány kladivem.

"Jasně, že nás to nebaví vždycky a pořád. Ale když pak tančíte, myslíte jen na to, co zrovna děláte. Máte lehkou hlavu a to je krása," vysvětluje Jana Coufalová. Zástupkyně ředitele Věra Dašková její slova potvrzuje. "Žáci tu jsou často od osmi ráno do šesti večer. Tohle není sport, je to umění. A tanečníci musí balet šíleně milovat," dodává.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Kvůli psovi na silnici se motorkář zle potloukl, soudy řeší míru zavinění

Nehoda motocyklu s automobilem se stala na Dukelské ulici v Bílovci na...

Neobvyklý případ řeší soudy na jižní Moravě. Muž pustil svého psa na silnici, po které právě projížděl motorkář. Ten se...

VIDEO: Nejpevnější most ze špejlí unesl šedesátinásobek své hmotnosti

Studenti Střední průmyslové školy stavební v Kudelově ulici v Brně soutěžili ve...

Jen ze dvou stovek špejlí, lepidla, provázku a lepicí pásky musely týmy brněnských středoškoláků zkonstruovat co...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz