Lidé chtějí brněnský areál z kauzy Wilson předat neziskovkám

  10:27aktualizováno  10:27
S posledním dnem roku 2013 skončila také anketa největší brněnské části Brno-střed. Otázka: Co by se mělo udělat s bývalým vojenským areálem v Masarykově čtvrti? Téměř polovina místních hlasovala v anketě pro nekomerční využití bývalých kasáren.

Starý armádní objekt, místo kterého mělo vyrůst multifunkční centrum Wilson, se nachází na brněnském náměstí Míru. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

O prostoru nechvalně známém z takzvané kauzy Wilson, kvůli které odstoupila bývalá starostka Brna-střed Dagmar Hrubá z ODS, hlasovalo 2 639 lidí. Téměř polovina z nich (46 %) se přiklonila k tomu, aby byl pozemek s lukrativní polohou v Lerchově ulici za symbolické nájemné předán k využití neziskovým organizacím.

Kauza Wilson

V roce 2003 převedlo ministerstvo obrany areál bývalých kasáren na náměstí Míru bezplatně na město Brno pod podmínkou, že jej po 10 let bude využívat k nekomerčním účelům. V roce 2006 ale starostka Brna-střed Dagmar Hrubá pronajala pozemek firmě Wilson Property, která tam chtěla postavit dům s 80 byty a službami, což bylo podle ministerstva v rozporu s podmínkami převodu. Proto vyměřilo pokutu 10 milionů. Následoval vleklý soudní spor, Hrubá byla nakonec osvobozena.

Druhá v pořadí skončila varianta kombinující centrum veřejných služeb a menší byty pro mladé rodiny či seniory (23,3 %), třetí bylo centrum volného času (18,2 %).

"Opět nezvítězila developerská varianta, takže jsme zvědavi, co radnice nyní vymyslí, aby názor obyvatel nemusela respektovat," komentoval výsledky Michal Závodský, předseda sdružení Masarykova čtvrť, které preferuje kombinaci neziskového a komerčního sektoru a zeleně.

Toto sdružení přitom dříve upozorňovalo, že anketa měla po více než třech letech skončit už v říjnu. Vedení městské části ale pro údajný velký zájem anketu prodloužilo. Přibylo však jen 196 hlasů a výsledky zůstaly nezměněny.

"Byli jsme obviňováni ze snahy o ovlivnění. Nyní je vidět, že tomu tak nebylo. V předání areálu neziskovému sektoru nevidím problém, pokud bude zájem i z druhé strany," podotkl stávající starosta Brna-střed Libor Šťástka (ODS).

Areál zřejmě bude řadu měsíců dále chátrat

Potíž je ale podle něj jinde. Krajský soud v Praze totiž v listopadu zpochybnil smlouvu, na základě které před deseti lety ministerstvo vnitra převedlo areál na město Brno. Podle soudu je smlouva neplatná, protože o převodu areálu měla rozhodovat vláda, a nikoliv jen ministerstvo.

"Pro Brno by to znamenalo, že není vlastníkem pozemku. Dopady ale musí vyhodnotit právníci, příští týden kvůli tomu máme schůzku," řekl Šťástka.

Ačkoliv totiž soud rozhodl už v polovině listopadu, celý verdikt i s odůvodněním byl doručen teprve v těchto dnech. "Chceme jednat s ministerstvem obrany. Je těžké dopředu říct, zda se to vyřeší dodatkem ke smlouvě, nebo budou jednání složitější," podotkl náměstek primátora Oliver Pospíšil (ČSSD).

Areál s exkluzivní polohou u Kraví hory v Masarykově čtvrti tak zřejmě bude ještě řadu měsíců dál chátrat. "Je to promarněná šance, už dávno tam mohlo být něco jiného," dodal Pospíšil.

Ministerstvo vnitra převedlo areál v roce 2003 na město, které jej svěřilo městské části Brno-střed. Podmínkou ministerstva ovšem bylo, aby se následujících deset let pozemek využíval nekomerčně.

Brno-střed však pronajalo areál na patnáct let za symbolickou korunu za metr čtvereční ročně firmě Wilson Property, která zde plánovala vystavět polyfunkční dům s 80 byty a dalšími službami. Ministerstvo proto vyměřilo Brnu pokutu 9,7 milionu korun.

Pražský soud však v listopadu konstatoval, že ministerstvo nemělo právo nařizovat Brnu, jak s nemovitostí naloží. Tím městu přiřkl navrácení smluvní pokuty i s úroky. Loni v červnu také Krajský soud v Brně po letech sporů zprostil viny bývalou starostku Brna-střed Hrubou, která tehdy smlouvu s Wilson Property podepsala. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však podal proti rozsudku dovolání.

Nejčtenější

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

VIDEO: Firma vylepila plakáty Českých drah u nádraží v Brně opačně

Plakáty Českých drah dodavatelská firma nenalepila popořadě.

Souvislou větu měly původně dávat čtyři plakáty lákající cestující na vánoční trhy do Vídně nebo Bratislavy. Číst se...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Místo v šatně brněnské Komety dostal hokejový útočník Tomáš Plekanec vedle další legendy Martina Erata. „Nevybíral jsem...

Na nedotažené rezidentní parkování v Brně doplácejí hotely i divadla

Strážníci v Brně kontrolují nově zavedené rezidentní parkování.

Dopady nedotaženého rezidentního parkování v Brně trápí dojíždějící umělce či hosty luxusních hotelů v centru. Lidé za...

Další z rubriky

Vznikají nová strojírenská centra. Studenty čeká cestování za praxí

Ilustrační snímek

Lepší startovací pozici na pracovním trhu chce Jihomoravský kraj vytvořit studentům. Zakládá proto nová strojírenská...

Rodinné firmy jsou páteří ekonomiky, říká oceněný výrobce školních tabulí

Libor Kožoušek, majitel rodinné firmy VMS Vision

Libor Kožoušek z Boskovic začal podnikat ve výrobě tabulí před 25 lety. Časem z firmy, která je dnes největším českým...

U dětí se nepočítá s tím, že zemřou, říká iniciátorka dětského hospicu

Ředitelkou dětského hospicu s názvem Dům pro Julii je Radka Vernerová

Myšlenka stavby dětského kamenného hospice vznikla v Brně před osmi lety, ale až loni v létě dostala díky skupině...

Najdete na iDNES.cz